بانوان بیش از مردان در معرض آسیب‌ فضای مجازی قرار دارند

اردبیل - ایرنا - كارشناس پلیس فتای استان اردبیل گفت: قشر بانوان بیش از مردان در معرض تهدید انواع آسیب های فضای مجازی قرار دارند.

به گزارش ایرنا ، ستوان وحید سلامت روز سه شنبه در كارگاه آموزشی 'آشنایی با تهدیدها و آسیب های فضای مجازی' در جهاد دانشگاهی اردبیل افزود: نفوذ به حریم خصوصی افراد ، اعتیاد اینترنتی ، ابتلا به افسردگی و اختلال خواب، اشاعه فحشا و بی بندباری ، حرمت شكنی و دگرگونی در تعامل فرزندان با والدین، تبلیغ تنوع طلبی جنسی و عادی جلوه دادن خیانت همسر، تزلزل در نظام خانواده و اختلاف و طلاق، ترویج مفهوم زندگی مشترك با دیگران یا ازدواج سفید، جاسوسی و تهدید امنیتی و باج گیری و اخاذی از آسیب های مهم استفاده از شبكه‌ های اجتماعی است.
وی گفت: متاسفانه ورود و استفاده نادرست از پیام رسان ‌های خارجی ، استفاده منفی، عدم كنترل و آگاهی از سواد رسانه ‌ای برخی خانواده‌‌ ها را دچار مشكل كرده و گاهی نیز آنها را به مرز فروپاشی كشانده است.
او همچنین با اشاره به ناامنی فضای مجازی و رفتار آگاهانه كاربران در استفاده از این فضا، اظهار داشت: با توجه شكل‌ گیری فضاهایی برای فعالیت‌ های مختلف از جمله اطلاع رسانی، داده ورزی، ارائه خدمات، مدیریت، كنترل و ارتباطات از طریق ساز و كارهای الكترونیكی و مجازی باید كنترل خانواده بر فرزندان بیشتر باشد تا از فریب سودجویان جلوگیری شود.
سلامت گفت: بر اساس قانون جرایم رایانه ‌ای، اصل بر آزادی است و شهروندان از تمامی امكانات اینترنت می‌ توانند استفاده كنند اما این اصل استثنایی دارد كه عمدتا در قانون جرایم رایانه ‌ای آمده و ارتكاب این ممنوعیت ‌ها جرم و قابل مجازات است.
او اظهار داشت: پلیس فتا، پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات است كه به صورت شبانه روزی جهت ایجاد امنیت و كاهش مخاطرات برای فعالیت‌ های علمی ، اقتصادی و اجتماعی تلاش می‌ كند.
وی افزود: فیشینگ، جاسوسی و كلاهبرداری‌ های رایانه‌ ای، قمار اینترنتی، سرقت داده، آموزش جرایم رایانه ای، هرزه نگاری فساد و فحشا، هتك حیثیت و نشر اكاذیب، جعل، مزاحمت و جرایم علیه عفت و اخلاق عمومی از جمله جرایمی است كه پلیس فتا به آن رسیدگی می‌كند.
سلامت با اشاره به اینكه در ایران بیش از 56 میلیون نفر كاربر اینترنت هستند، گفت: برای جلوگیری از آسیب‌ های فضای مجازی هشدارهایی همچون عدم اعتماد به افراد در این فضا‌ها، عدم پاسخگویی به افراد ناشناس و باز نكردن فایل‌ های مشكوك و ناشناس، اعمال تنظیمات امنیتی و حریم خصوصی، حفظ حریم خصوصی و اطلاعات شخصی، بروزرسانی نرم افزار رسانهای و عدم نمایش موقعیت جغرافیایی باید جدی گرفته شود.
وی با بیان اینكه افراد بین سنین 29-18 بیشترین رده سنی فعال در فضای مجازی هستند، افزود: از آثار سوء فضای مجازی در جامعه می توان به القای فرهنگ غربی، افزایش هنجارشكنی در جامعه، كمرنگ شدن نقش نظارتی خانواده‌ ها، اختلال در شكل‌ گیری شخصیت، به خطر افتادن حریم شخصی، شكاف نسل‌ ها ، اعتیاد به اینترنت ، تضعیف اعتقادات ، گسترش شبهات فكری ، ارتباطات نامتعارف و سوء استفاده ‌های جنسی اشاره كرد.
كارشناس پلیس فتای استان اردبیل با اشاره به اینكه هر فرد می ‌تواند قربانی حملات سایبری و هكرها شود، ادامه داد: یكی از عمده ‌ترین و رو به رشدترین كلاهبرداری و جرایم اینترنتی سایبری در كشور 'فیشینگ' یا سرقت آنلاین است كه حتی هكرهای 16 ساله نیز مرتكب آن می ‌شوند، در این جرم فرد به دنبال به بدست آوردن اطلاعاتی همچون نام كاربری، گذرواژه و اطلاعات بانكی است و از طریق جعل یك وب‌ سایت و یا آدرس ایمیل به اهداف خود دست می یابد.
وی پل‌ های ارتباطی مردم با پلیس فتا را وب سایت cyberpolice.ir، ایمیل Ardebil_fata@police.ir و شماره تماس 68-21825765 _045 ذكر كرد.
6018/6016

سرخط اخبار استان‌ها