فرانسه یك میلیارد یورو برای بازسازی عراق اختصاص داد

تهران- ایرنا- وزیر امور خارجه فرانسه كه به بغداد سفر كرده، دوشنبه شب اعلام كرد كه كشورش با اعطای وام یك میلیارد یورویی برای بازسازی مناطق آسیب دیده عراق كه توسط گروهك تروریستی داعش ویران شده، موافقت كرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، «ژان ایو لودریان» وزیر امور خارجه فرانسه این سخنان را پس از گفت وگو با «محمد الحكیم» همتای عراقی اش در بغداد گفته است.
لودریان در سفر به عراق همچنین در دو دیدار جداگانه با «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر و «محمد الحلبوسی» رئیس مجلس عراق گفت وگو كرد.
عبدالمهدی نیز در دیدار با لودریان از فرانسه به خاطر حذف بدهی عراق كه توسط باشگاه وام دهندگان پاریس به بغداد داده شده بود، قدردانی كرد و گفت كه گسترش روابط با پاریس، بسیار برای دولتمردان عراقی مهم است.
وی با بیان این كه تجربه دمكراسی در كشورش توسعه می یابد و شامل تمامی شهروندان عراقی خواهد شد، خواستار ایجاد تعادل در كشورش شد كه میانه روی، اعتدال و ارزش های مدنی را دنبال كند.
در همین حال، لودریان نیز از حمایت كامل پاریس و دولت مكرون از بغداد سخن گفت و تأكید كرد كه فرانسه در روند بازسازی، از عراق حمایت می كند.
وزیر امور خارجه فرانسه افزود: عراق به بازیگری مهم در ایجاد ثبات منطقه تبدیل شده و سیاست های بغداد بر دوری از درگیری ها، حفظ حاكمیت و تصمیم گیری ملی آن استوار است و پاریس به روابط و همكاری خود با عراق و حمایت از آن برای رهبری موفقیت آمیز این كشور ادامه می دهد.
لودریان در پایان اعلام كرد؛ دیدار احتمالی رئیس جمهوری فرانسه از بغداد، تأییدی بر حمایت پاریس از بغداد و تأكیدی بر توسعه روابط دوستانه و همكاری میان دو كشور است.
وزیر امورخارجه فرانسه صبح روز دوشنبه وارد بغداد شد، عصر همان روز به اربیل رفت و امروز سه شنبه به نجف می رود و با مراجع عالیقدر شیعه دیدار خواهد كرد.
شبس**9363**1859

سرخط اخبار جهان