هيل پس از ضيافت ناهار الحريري عليه حزب الله و ايران موضع گرفت

بيروت-ايرنا-«ديويد هيل» معاون وزير خارجه آمريكا در امور سياسي كه در بيروت به سر مي برد، پس از ديدار با «سعد الحريري» نخست وزير لبنان و شركت در ضيافت ناهار وي، در جمع خبرنگاران سخناني را عليه ايران و حزب الله بيان كرد.

به گزارش ايرنا، وي امروز (دوشنبه) در ادامه ديدارهايش با الحريري ديدار و درباره مسائل لبنان و منطقه و روابط دو كشور گفت و گو كرد.
هيل كه همزمان با سفر منطقه اي «مايك پمپئو» وزير خارجه آمريكا به بيروت آمده در جمع خبرنگاران گفت: وزير خارجه آمريكا از من خواست كه براي گفت و گو درباره استراتژي منطقه اي آمريكا و اهميت روابط مان با دولت و ملت لبنان به اين كشور سفر كنم.
وي افزود: ما مصمم به فراهم كردن شرايط لازم براي تضمين قدرت لبنان براي عمل به تعهدات جهاني اش هستيم.
معاون وزير خارجه آمريكا با اشاره به سخنراني اخير پمپئو در قاهره مدعي شد: ما با همكاري همپيمانان و شركايمان براي تحقق خاورميانه باثبات و شكوفا از جمله در لبنان تلاش خواهيم كرد. شما موفقيت ما را در ائتلاف عليه داعش براي از بين بردن آن از جمله در لبنان ديديد.
هيل افزود: با تكميل ماموريت آزادسازي مناطق تحت سلطه داعش، نيروهاي آمريكا را از سوريه به وطن خود باز مي گردانيم. اما همچنان در همكاري با شركايمان براي تضمين از بين رفتن كامل داعش، پايبند خواهيم بود. ما همچنان به اهداف كلي مان در سوريه پايبند هستيم.
وي با تكرار مواضع ضد ايراني اخير پمپئو گفت: ما از طريق ديپلماسي و همكاري با شركايمان به حضور نظامي ايران در سوريه پايان خواهيم داد و از طريق فرايند سياسي با محوريت سازمان ملل براي تحقق صلح و ثبات تلاش خواهيم كرد.
هيل از تفاهم آمريكا با همپيمانان منطقه اي خود براي مقابله با 'برنامه هاي انقلابي نظام ايران' و ناكام كردن اهداف و فعاليت هاي منطقه اي آن از جمله در لبنان گفت و تاكيد كرد: آمريكا به همكاري با ملت و نهادهاي قانوني دولتي در لبنان از جمله نيروهاي مسلح و پليس اين كشور براي مواجهه با چالش هاي مشترك پايبند است.
معاون وزير خارجه آمريكا با بيان اينكه كشورش به تلاش هاي خود براي رويارويي با به گفته وي 'فعاليت هاي خطرناك ايران در همه منطقه'، ادامه مي دهد، حزب الله لبنان را از جمله سازمان هاي تروريستي خواند كه از سوي ايران تامين مالي مي شود.
هيل افزود: وجود يك گروه شبه نظامي خارج از سيطره دولت كه از سوي هيچ يك از طيف هاي ملت لبنان مورد بازخواست قرار نمي گيرد، غيرقابل قبول است.
معاون وزير خارجه آمريكا با تكرار ادعاي رژيم صهيونيستي درباره حفر تونل هاي زير زميني براي اهداف تهاجمي و در اختيار داشتن 100 هزار موشك بوسيله حزب الله، اين نيرو را تهديدي براي ثبات منطقه خواند.
هيل در حالي حزب الله را گروهي تروريست و خطري براي ثبات منطقه اي دانست كه نيروهاي اين حزب در كنار ارتش لبنان تابستان سال گذشته موفق شدند مناطق شرقي لبنان را پس از سه سال از حضور گروه هاي تروريستي تكفيري پاكسازي كنند.
به گفته بسياري از ناظران حضور نيروهاي اين حزب در نبرد عليه گروه هاي تروريستي در سوريه، نقش مهمي در بازدارندگي لبنان و جلوگيري از گسترش تروريسم در اين كشور داشته است.
معاون وزير خارجه آمريكا در ادامه سخنانش به تحولات داخلي لبنان اشاره كرد و گفت: جامعه جهاني به دقت وضعيت دولت لبنان را بررسي مي كند. انتخاب دولت مساله اي است كه تنها به خود لبناني ها برمي گردد اما نوع دولتي كه برگزيده مي شود براي همه ما مهم است.
معاون وزير خارجه آمريكا كه شنبه شب سفر خود را به لبنان آغاز كرد پيش از اين به طور جداگانه با رئيس جمهوري، وزير خارجه، فرمانده ارتش و رئيس دستگاه امنيتي لبنان ديدار كرد.
او همزمان با سفر مايك پمپئو وزير خارجه آمريكا به منطقه به بيروت سفر كرد.
هيل سال ها سفير آمريكا در بيروت بوده و اكنون نيز به عنوان نفر سوم وزارت خارجه آمريكا شناخته مي شود.
گفته مي شود مهمترين هدف سفر وي به لبنان تلاش براي محدود كردن و فشار به حزب الله لبنان است.
خاورم**2054