پارچه ها از پستوها خارج شدند

تهران- ایرنا- رئیس اتحادیه صنف تولید‌كنندگان و فروشندگان پوشاك تهران می گوید: تشكیل كارگروه تامین مواد اولیه پوشاك در استان و ساماندهی توزیع پارچه باعث شده است تا دپو و احتكاركنندگان نیز پارچه هایشان روانه بازار كنند.

ابوالقاسم شیرازی روز دوشنبه در حاشیه مراسم توزیع سومین مرحله از پارچه مورد نیاز تولیدكنندگان پوشاك در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: تشكیل این كارگروه باعث شد قیمت مواد اولیه پوشاك كه به دلیل نوسانات ارزی افزایش پیدا كرده بود مجدد كاهش یابد و زمینه جلوگیری از افزایش قیمت و نیز كنترل قیمت ها در بازار فراهم شود.
به گزارش ایرنا براساس اعلام مسئولان كارگروه تامین مواداولیه پوشاك در تهران، در مرحله سوم توزیع این مواد، برای نخستین بار یك تولیدكننده بزرگ پارچه داخلی نیز به این چرخه تامین مایحتاج تولیدكنندگان پیوست كه تاثیر بسیاری در عرضه این نوع مواد در بازار داشته است.
در مرحله های قبلی، پارچه های جین، پیراهنی و مانتویی وارداتی توزیع شده بود و در مرحله سوم تولیدات جین كارخانه ای داخلی وارد فرآیند توزیع در قالب كارگروه تامین مواد اولیه پوشاك و مقرر شده ماهانه مقادیر قابل ملاحظه ای از تولید این واحد در اختیار تولیدكنندگان قرار گیرد.
شیرازی رئیس اتحادیه صنف تولیدكنندگان و فروشندگان پوشاك تهران همچنین معتقد است كه كارگروه تامین مواد اولیه در كنترل و تنظیم بازار نقش بسزایی داشته است.
به گفته وی در نتیجه اقدامات این كارگروه تولیدات نساجی های داخلی و نیز پارچه های وارداتی به صورت ساماندهی شده وارد بازار می شود.
وی تصریح كرد: به دنبال این اقدامات، برخی واردكنندگانی هم كه كالاهای خود را به امید فروش با قیمت بالاتر در شب عید احتكار كرده بودند اقدام به عرضه محصولاتشان در سطح بازار عرضه كردند كه این امر باعث تنظیم و كنترل قیمت پارچه در بازار شد.
شیرازی اظهارداشت: چندی پیش نیز یك نوع پارچه در بازار تهران كمیاب شد اما تشكیل این كارگروه باعث شد با توزیع اولین بخش از پارچه های وارداتی، بیش از نیمی از مشكلات تولیدكنندگان برطرف شود.
رئیس اتحادیه صنف تولیدكنندگان و فروشندگان پوشاك تهران با بیان اینكه نگاه وزیر صنعت، معدن و تجارت به بازار معنادار و به صورت مردمی است، گفت: همانند كارگروه تامین مواد اولیه باید در سطح اتاق اصناف ایران به صورت ستادی كارگروه های مشابه در همه استان ها تشكیل شود.
محمد توكلی دبیر كارگروه تامین مواد اولیه پوشاك در تهران نیز در حاشیه مراسم در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: زیرساخت های مناسبی برای تشكیل این كارگروه تهیه شد و اكنون شاهد ایجاد اتاقی شیشه ای در سطح بازار در زمینه تهیه و توزیع مواد اولیه هستیم.
وی حمایت از تولید داخلی را از جمله اهداف این كارگروه عنوان كرد و گفت: امروز نخستین كارخانه ایرانی اقدام به همكاری با این كارگروه و توزیع محصولات خود كرد، اكنون به دنبال این هستیم تا سایر كارخانه داران نساجی ایران نیز در همكاری با این كارگروه به توزیع محصولات خود بپردازند.
توكلی اظهارداشت: به طور حتم باید با همكاری كارخانه داران ایرانی پای دلالان را از بازار كوتاه كرد تا كالاهای آنها از تولید مستقیم به مصرف ارائه شود.
دبیر كارگروه تامین مواد اولیه پوشاك در تهران ادامه داد: ما به دنبال حمایت از كارخانه های ایرانی هستیم و مواد اولیه كارخانه هایی كه وارد این كارگروه شوند از طریق وزارت صنعت تامین خواهد شد.
وی افزود: پارچه های ایرانی امروز با استقبال بسیار زیادی در كارگروه مواجه بود و طی دو روز گذشته بیش از 600 هزار متر پارچه نیز از سوی احتكار كنندگان وارد بازار شده است.
به گفته توكلی، این محتكران پارچه ها را از 20 روز گذشته خریده و انبار كرده بودند تا شب عید با 30 درصد افزایش قیمت به تولیدكنندگان بفروشند.

تهرام/ 9206/ 1008