طرح گفت و گوهای فرهنگی در استان ها اجرایی می شود

بوشهر-ایرنا- مدیركل امور استان های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت:طرح گفت و گوهای فرهنگی با هدف حل اختلاف سلیقه و نظرها در حوزه فرهنگ در استان ها اجرایی می شود.

علی غیاثی ندوشن روز دوشنبه در حاشیه آیین تكریم و معارفه مدیران كل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر درگفت و گو با ایرنا افزود: در مباحث اقوام و مذاهب و حتی در نگاه به مقوله فرهنگ و هنر و خیلی از موضوع های فرهنگی اجتماعی هر استان می تواند موضوع گفت و گوهای فرهنگی برای رسیدن به راهبرد و ابزاری برای حل مسئله باشد
وی بیان كرد: این طرح در تمام استان های كشور برنامه ریزی شده و بزودی روند اجرای آن آغاز می شود.
غیاثی ندوشن اظهارداشت: معاونت های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برنامه های مختلفی دارند كه با همكاری استان ها اجرایی می شود.
وی ادامه داد: در این راستا جشنواره ها و رویدادهای فرهنگی هنری كه در گذشته در تهران برگزار می شد به سمت استان ها سوق داده شده است.
مدیركل امور استان های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: برای نمونه جشنواره فیلم فجر و همچنین جشنواره فیلم كودك و نوجوان كه در چند سال گذشته تنها در تهران برگزار می شد بخش استانی آنها در استان ها میزبانی می شود.
وی افزود:این توجه به ظرفیت های استان ها و هنرمندانی كه در استان هاست شاید در گذشته مورد غفلت قرار گرفته ولی اكنون از سوی وزارت فرهنگ ارشاد اسلامی مورد توجه ویژه ای قرار گرفته است.
غیاثی ندوشن یادآورشد: یكی از رویكردهای اصلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی توجه به استان ها، عدالت فرهنگی در كنار شعار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مبنی بر ' ایران فقط تهران نیست' نگاه همه جانبه و عدالت محور به سمت استان ها معطوف شده است.
وی گفت: با همین نگاه توزیع امكانات و برنامه های فرهنگی هنری بخوبی در سطح استان ها توزیع شده است.
غیاثی ندوشن ادامه داد: اعزام گروه های فرهنگی هنری به خارج از كشور و برگزاری هفته های فرهنگی بویژه توسط استان های مرزی مورد تاكید ویژه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار گرفته است.
وی افزود: هفته های فرهنگی بین استان های مختلف با هدف ایجاد تعادل فرهنگی در بین مناطق مختلف كشور ، آشنایی مردم مناطق مختلف با فرهنگ های یكدیگر و اینكه هنر هنرمندان هر استان در استان های دیگری دیده شود هدف اصلی این رویكرد است.
وی در بخش دیگری از صحبت های خود اظهارداشت: حداقل 20 درصد از اعتبارات معاونت های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به استان ها سوق داده و هزینه می شود.
غیاثی ندوشن افزود: در برخی از معاونت ها حتی بیش از 20 درصد نیز این كار انجام می گیرد كه انتظار می رود این مهم نهادینه و شاهد رونق بیشتر فرهنگ و هنر در سطح استان ها باشیم.
7212/6045