حاكمیت دین و استقلال سیاسی، شاه بیت دستاوردهای 40 ساله انقلاب

قزوین – ایرنا – جمعی از مسئولان و كارشناسان امور سیاسی و دینی در میزگرد ایرنا تاكید كردند استقلال سیاسی در كنار حاكمیت دین بر امور جامعه شاه بیت دستاوردهای 40 ساله انقلاب اسلامی بوده است.

به گزارش ایرنا، كمتر از یك ماه دیگر به چهلمین سالگرد پیروزی شكوهمند انقلاب اسلامی، زمان باقی مانده است.
سالگرد چهل سالگی انقلاب از آن جهت حایز اهمیت است كه 40 سالگی معمولا جلوه ای از پختگی و استحكام است و علاوه بر آن معاندین و دشمنان نظام از مدت ها قبل در اظهارات مضحك خود گفته بودند كه انقلاب اسلامی ایران چهل سالگی خود را نمی بیند!
چهل سالگی انقلاب، فرصت مغتنم و مناسبی برای تشریح و تبیین دستاوردهای كلی انقلاب اسلامی برای جامعه بویژه نسل نو است.
در همین ارتباط و با هدف تشریح دستاوردهای 40 ساله انقلاب میزگردی با حضور حضور حجت الاسلام و المسلمین علی قابل امام جمعه موقت و رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان قزوین، حجت الاسلام و المسلمین علی عباسی رئیس حوزه های علمیه استان قزوین، دكتر عبدالرزاق حسامی فر معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) و صفت الله صالحی از فعالان سیاسی و اجتماعی قائم مقام حزب موتلفه اسلامی قزوین برگزار شد.

** قطع وابستگی سیاسی به نظام سلطه، مهم ترین دستاورد انقلاب اسلامی
حجت الاسلام و المسلمین علی قابل امام جمعه موقت قزوین و رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی این استان در این میزگرد با اشاره به گفته دشمنان مبنی بر اینكه جمهوری اسلامی ایران 40 سالگی خود را نخواهد دید، گفت: رسول گرامی اسلام (ص) فرمایشی داشته اند كه امام راحل نیز به آن اشاره كردند با این مضمون كه گاهی اوقات یك فرد فاسق و ضد دین سخنی بیان می كند كه می توان از همان سخن برای رد اعتبار گفته او استفاده كرد.
وی با بیان اینكه انقلاب شكوهمند اسلامی ما بر خلاف سایر انقلاب ها كه خاستگاه و پایگاه مادی داشتند یك انقلاب برخواسته از ارزش های دینی و معنوی بود و ریشه در اهداف الهی داشت،گفت: انقلاب ما برای ملت های آزاده و مسلمان دنیا الهام بخش بوده است.
رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی قزوین گفت: چون انقلاب ما برخواسته از ارزش های الهی بود، امام راحل و سایر دست اندركاران انقلاب و نظام برای اداره امور جامعه و كشور از دستورات و منابع دینی بهره مند شدند.
وی، تغییر ارزش های رایج در نظام های سیاسی دنیا را از مهم ترین دستاوردهای انقلاب اسلامی دانست و گفت: در دهه پنجاه، 2 تفكر و نگاه سیاسی غالب در دنیا شامل دیدگاه كمونیستی و سرمایه داری وجود داشت كه پیروزی انقلاب ما دیدگاه جدیدی را ایجاد كرد.
حجت الاسلام قابل با بیان اینكه انقلاب اسلامی باطل بودن این 2 دیدگاه در آن دوران كه می گفتند دین افیون توده هاست را اثبات كرد، گفت: انقلاب اسلامی از هیچ كدام از این دیدگاه ها پیروی نكرد بلكه راه دیگر را كه مسیر دین و خدا بود را انتخاب كرد.
وی اظهار داشت: باید توجه داشت كه دیدگاه حاكم بر انقلاب اسلامی و امام راحل با اسلام آمریكایی و نگاه دینی منفعل به مسایل جامعه از جمله در حوزه های سیاسی و اجتماعی متفاوت بود و بر اسلام ناب محمدی و راستین تاكید داشت.
امام جمعه موقت قزوین گفت: با پیروزی انقلاب اسلامی جایگاه دین اسلام در كشور ما از یك مقوله فردی وارد مقوله اجتماع، فرهنگ و سیاست شد همان گونه كه این مهم مورد نظر و تاكید پیامبر گرامی اسلام (ص) قرار داشت چرا كه اسلام آمده بود تا در همه ابعاد زندگی ما برنامه و راهكار ارایه دهد و تنها یك مساله شخصی و فردی نبوده و نیست.
حجت الاسلام قابل با بیان اینكه انقلاب اسلامی بسیاری از ارزش های كشور كه در دوران طاغوت موجود بود را دگرگون ساخت، افزود: یكی از این ارزش ها در نقش مردم در عرصه های مختلف سیاسی همچون حضور در پای صندوق های رای و انتخابات تبلور یافت.
وی با بیان اینكه پس از انقلاب اسلامی مردم همواره مسئولان و كارگزارانشان را به شكل مستقیم یا غیرمستقیم انتخاب می كنند و در قانون گذاری و تصمیم گیری های كشور اعمال نظر كرده و مشاركت دارند، اظهار داشت: در دوران طاغوت خبری از این مسایل نبود و اگر بحث انتخابات نیز مطرح بود همگی به شكل نمایشی و فرمایشی بود.
حجت الاسلام قابل با بیان اینكه اساس انقلاب ما با تكیه بر مردم و دین (جمهوریت و اسلامیت) شكل گرفت، یادآور شد: در همان روزها و ماه های قبل سه انتخابات با موضوع اصل نظام، خبرگان رهبری و قانون اساسی در كشور برگزار شد كه نشان از مردمی بودن انقلاب ما و دیدگاه امام راحل نسبت به نقش مردم در پیشبرد امور كشور بود.
وی از استقلال و قطع وابستگی به بیگانگان به عنوان یكی از دیگر دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی یاد كرد و گفت: این دستاورد مهم در كنار حاكمیت دین موجب تحول و دگرگونی اساسی در كشور ما شد.
امام جمعه موقت قزوین با بیان اینكه در زمان حاكمیت رژیم طاغوت كشور دارای 36 میلیون نفر جمعیت بود و روزانه 6 میلیون بشكه نفت از ایران به خارج صادر می شد، اظهار داشت: با این وضعیت بیشنر مردم میهن ما در آن زمان فقیر و حتی از داشتن امكانات ابتدایی نیز محروم بودند.
وی، قطع وابستگی سیاسی به نظام سلطه و استكبار جهانی را از دستاوردهای بزرگ انقلاب اسلامی دانست و اظهار داشت: به بركت پیروزی انقلاب اسلامی نه تنها كشور از غلام حلقه به گوش بودن آمریكا خارج شد، بلكه به دستاوردهای عظیمی نیز در حوزه های مختلف علمی، صنعتی، كشاورزی و سیاسی و دفاعی دست یافت كه بیان و ذكر آنها ساعت ها زمان می خواهد.
حجت الاسلام قابل، برخورداری ملت ایران از روحیه خودباوری را از دیگر دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی دانست و گفت: این خودباوری به گونه ای بود كه دشمن در اواسط جنگ تحمیلی دیدگاه و رویكرد نظامی خود را نسبت به ما تغییر داد و تلاش كرد تا از طریق راه های دیگر برای آسیب رساندن به انقلاب و نظام دست به كار شود.

** حاكمیت دین، از دستاوردهای بزرگ انقلاب اسلام
حجت الاسلام و المسلمین علی عباسی مدیر حوزه های علمیه قزوین نیز در این میزگرد گفت: برای تشریح و تبیین دستاوردهای انقلاب اسلامی باید ابتدا حوادث و چالش های پیش روی انقلاب را مورد بررسی قرار دهیم.
وی اظهار داشت: جریان 2 قطبی دنیا در آن زمان برای انقلاب ما یك چالش بود و در آن زمان تصور نمی شد یك انقلاب بدون اتكا به غرب و یا شرق بتواند سرپا بایستد اما با هدایت های داهیانه امام خمینی (ره) و با عنصر ایمان و بصیرت مردم ایران این اتفاق رقم خورد.
مدیر حوزه های علمیه قزوین از جنگ تحمیلی هشت ساله به عنوان یكی دیگر از چالش های انقلاب اسلامی یاد كرد و گفت: این جنگ هزینه های مادی و معنوی زیادی را برای كشور و انقلاب نوپای ما ایجاد كرد و خسارات عظیمی به شهرها و تاسیسات ما وارد ساخت و بهترین جوانان این مرز و بوم برای دفاع از میهن و ارزش ها راهی جبهه ها شده و به فیض شهادت رسیدند اما روحیه مقاومت و سلاح ایمان، ما را در این نبرد حق علیه باطل پیروز ساخت و انقلاب ما را در برابر این هجمه بین المللی مصون نگه داشت كه برای جهانیان كمتر قابل پیش بینی، درك و تصور بود.
وی وقایعی همچون هفت تیر و ترور شخصیت های برجسته انقلاب توسط منافقین و دیگر گروهك های تروریستی و خیانت بنی صدر در كنار نبود تجربه حكومت دینی از گذشته را از دیگر چالش های مهم پیش روی انقلاب در اوایل پیروزی نهضت خواند و گفت: در دوران پیامبر(ع) و امیر المومنین (ع) تجربه حكومت اسلامی وجود داشت اما این موضوع مربوط به یك هزار و 400 سال پیش بود و حكومت اسلامی دیگر در زمان معاصر و با سازوكارهای زمانه فعلی را تجربه نكرده بودیم كه نبود این تجربه خود یك چالش بزرگ بود.
حجت الاسلام عباسی با بیان اینكه تحریم ها و فشارهای اقتصادی دشمن از ابتدا تاكنون را نیز باید به عنوان چالش های مهم انقلاب اسلامی یاد كرد، اظهار داشت: باید توجه كرد كه انقلاب ما با پشت سر گذاشتن این چالش ها و بحران ها به چهلمین سال حیات خود دست یافته است.
مدیرحوزه های علمیه قزوین با بیان اینكه تحولات فرهنگی را باید از دستاوردهای بزرگ و ارزشمند انقلاب اسلامی بدانیم، اظهار داشت: ترویج معارف قرانی، برپایی نمازهای جمعه در همه شهرهای كشور، بسط و گسترش حوزه های علمیه در كنار توسعه كمی و كیفی دانشگاه ها را باید از جمله این دستاوردها برشمرد.
وی، حاكمیت دین اسلام بر امور جامعه را از مهم ترین دستاوردهای انقلاب اسلامی دانست و اظهار داشت: ترویج معارف دینی و قرانی پس از انقلاب در حالی صورت گرفت كه در زمان طاغوت اگر یك فرد می خواست در اداره نماز بخواند، مورد تمسخر قرار می گرفت.
حجت الاسلام عباسی خاطرنشان كرد: نوآوری های مربوط به دانشگاه، ساخت تجهیزات دفاعی و نظامی مدرن از جمله انواع موشك ها و پهپادها و خودروهای زرهی، نوآوری و ابداعات پزشكی، علمی و صنعتی و گسترش نشریات و خبرگزاری ها در راستای تنویر افكار عمومی و اطلاع رسانی به مردم را نیز باید جزو دستاوردهای قابل توجه انقلاب اسلامی بدانیم.
وی، ایجاد نهادهای حمایتی برای پشتیبانی از اقشار محروم و نیازمند همچون كمیته امداد امام خمینی(ره) و نهضت سوادآموزی در جهت یادگیری دانش و سواد به افراد جامعه را نیز جزو این دستاوردها خواند و گفت: بیداری اسلامی در خاورمیانه و تاثیرات فرهنگی كه انقلاب ما بر كشورهای همسایه همچون عراق و لبنان و فلسطین و یمن داشت را نیز نباید از یاد برد و آنها را نیز باید جزو دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران دانست.

** الهام بخشی به جریان های مبارز علیه نظام سلطه از دستاوردهای انقلاب
صفت الله صالحی از فعالان سیاسی و اجتماعی قائم مقام حزب موتلفه اسلامی نیز در این میزگرد گفت: انقلاب های زیادی در نقاط مختلف دنیا بوقوع پیوسته اما خیلی از آنها در همان سال های اولیه از بین رفته و یا ماهیت آنها دچار دگوگونی و تحول اساسی شده است.
وی افزود: انقلاب اسلامی ایران پس از گذشت 40 سال از ارزش های خود عدول نكرده است بلكه جریان های انقلابی در سایر نقاط دنیا كه بر ضد استكبار و ظلم به پاخواسته اند، از انقلاب ما الهام می گیرند كه این مهم را باید یك دستاورد بزرگ دانست.
این فعال سیاسی همچنین گفت: یكی از رهبران جنبش جلیقه زردها در فرانسه چندی پیش اعلام كرد كه حركت خود را از انقلاب 1979 ایران الگو گرفته ایم كه نشان می دهد انقلاب اسلامی ما حتی در بلاد غربی نیز الهام بخش بوده است.
وی با بیان اینكه برگزاری انتخابات های مختلف و رجوع به آرای مردم و تطبیق آنها با دین از سوی شورای نگهبان یك سازوكار منطقی و مناسب است كه باید آنرا از دستاوردهای انقلاب اسلامی بدانیم، اظهار داشت: با این وجود در حوزه تشكل های سیاسی جای كار زیادی در جامعه ما وجود دارد كه در سال های آتی باید به عنوان جزئی از برنامه ها و چشم انداز سیاسی انقلاب در نظر گرفته شود.
صالحی با اشاره به تشكیل حزب جمهوری اسلامی به عنوان حزبی فراگیر در ابتدای انقلاب اسلامی، گفت: بیشتر نیروهای نظام در داخل این حزب عضو شدند و مسئولیت گرفتند و تلاش كردند تا در راه آرمان های انقلاب و امام خمینی (ره) حركت كنند كه البته برخی نیز از این مسیر عدول كردند و از این جریان خارج شدند.
وی همچنین گفت: آزادی احزاب سیاسی و انجمن های اسلامی صنفی مبنی بر اینكه مخل نظم و امنیت عمومی و مخالف با موازین شرعی و اسلامی نباشد یكی از دستاوردهای قابل توجه انقلاب در حوزه سیاسی است.
این فعال سیاسی با اشاره به تعدد احزاب پس از انقلاب در كشور، اظهار داشت: این تعدد باید اثربخشی بیشتری از خود به جا بگذارد تا جایی كه هر حزب و جریان سیاسی پاسخگوی عملكرد دولت و جریان اجرایی كه با حمایت آن بر روی كار و صحنه آمده است، باشد.

** تعیین مقدرات كشور در داخل، دستاورد بزرگ انقلاب اسلامی
دكتر عبدالرزاق حسامی فر معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) نیز در این میزگرد گفت: انقلاب اسلامی ما فارغ از 2 دیدگاه سیاسی حاكم در دهه 50 شامل تفكرات ماركس كه جریان های كمونیستی از دل آن بیرون آمدند و همچنین تفكرات اصلاحی در غرب كه منجر به دیدگاه تفكیك قوا شد، به پیروزی رسید.
وی با بیان اینكه انقلاب اسلامی برخلاف انقلاب های بزرگ دنیا دارای ریشه و اساس دینی بود، اظهار داشت: رژیم گذشته به این كه جامعه ایران دارای یك ریشه دینی هستند، بی توجه بود و این مهم را نادیده می گرفت.
حسامی فر با بیان اینكه امام خمینی (ره) را باید یك ابرمرد دانست، اظهار داشت: ایشان ویژگی هایی را داشتند كه كمتر فقیهی از آن برخوردار بود و باید امام راحل را فقیه، عارف و یك سیاست مدار برجسته دانست كه مردم به ندای حق ایشان لبیك گفتند.
معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) با بیان اینكه در دوره طاغوت حاكمان كشور كاملا به بیگانگان وابسته بودند و از خود اختیار چندانی نداشتند، اظهار داشت: یكی از دستاوردهای بزرگ و چشم گیر انقلاب اسلامی را باید در این دانست كه مقدرات كشور در داخل و بدون اعمال نظر بیگانگان تعیین می شود.
وی، استقلال سیاسی را مهم ترین دستاورد 40 ساله انقلاب اسلامی برشمرد و گفت: انقلاب به ملت ما روحیه امید و خودباوری بخشید كه اساس رشد و حركت یك جامعه به سمت تعالی به شمار می رود.
این استاد دانشگاه با بیان اینكه به بركت انقلاب شكوهمند اسلامی فضای بی دینی از محافل علمی ما خارج شده است، اظهار داشت: امروز دانشجویان در كنار آشنایی با جنبه ها و نظریات مختلف علمی در رشته های مختلف با آموزش ها و نكات دینی و اخلاقی نیز آشنا می شوند كه این مهم به بركت انقلاب حاصل شده است.
حسامی فر با بیان اینكه دستاوردهای علمی قابل توجهی به بركت انقلاب برای كشور بدست آمده كه شاهد گسترش روزافزون آنها هستیم، خاطرنشان كرد: انقلاب اسلامی یك هدیه الهی به ملت ایران بود كه باید از آن صیانت و حفاظت كنیم و قدرش را بدانیم.
وی با بیان اینكه انقلاب اسلامی فراز و نشیب های زیادی را پشت سر گذاشته است، اظهار داشت: انقلاب به سلامت از همه گردنه ها عبور كرده است و لازم است برای تداوم حیات و تقویت آن اتحاد و انسجام ملی را حفظ كنیم.
معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) با بیان اینكه باید فضای نقد سالم و دلسوزانه در جامعه توسعه یابد، اظهار داشت: نقد را نباید به معنای تخریب دانست و نكته دیگر كه باید به آن توجه داشته باشیم این است كه نقادان و صاحبان تریبون باید دقت داشته و در سخنرانی های خود به گونه ای صحبت نكنند كه كل جریان انقلاب و نظام زیرسوال برود.
3013