يزد رتبه برتر كاهش تلفات جاده هاي برون شهري را كسب كرد

يزد - ايرنا - مديركل راهداري و حمل و نقل جاده‌اي يزد از كاهش آمار تلفات جاده‌اي به ميزان 19.5 درصد در حوزه برون‌ شهري خبر داد و گفت: اين استان رتبه نخست كشوري را در اين زمينه كسب كرد.

علي عليخاني روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا اظهار داشت: يزد اين رتبه را در حوزه برون شهري در بين 31 استان و 34 اداره كل راهداري كسب كرد.
وي تصريح كرد: براي رسيدن به اين رتبه در حوزه ايمني اقداماتي نظير آشكارسازي نقاط حادثه‌خيز و در حوزه پيشگيري اقداماتي نظير خط كشي و بهسازي علائم رانندگي انجام شد.
مديركل راهداري و حمل و نقل جاده‌اي يزد يادآور شد: بيشتر تصادف در 15 كيلومتري ورودي و خروجي شهرها اتفاق مي‌افتد، به همين دليل، كنترل ورودي و خروجي شهرها به لحاظ ايمني و اقدامات پيشگيري انجام شده است.
عليخاني در مورد ادامه تلاش ها براي حفظ اين جايگاه ملي گفت: در اين راستا اقداماتي نظير آشكارسازي نقاط حادثه‌خيز، رفع كمبود تابلوها و علائم رانندگي، بازسازي و تكميل آنها ، بروز رساني خط‌كشي‌ها و حفاظ‌هاي كناري و مياني جاده‌ها، پررنگ‌تر شدن هشدارهاي پليس، گشت‌هاي شبانه‌روزي مشترك پليس و راهداري، گشت‌هاي نامحسوس را در اولويت قرار دارد.
هر ماه به طور متوسط پنج تا 6 ميليون دستگاه خودرو در جاده هاي استان يزد تردد مي كنند.
تعداد خودروهاي استان يزد حدود 200 هزار دستگاه و تعداد موتورسيكلت هاي در اختيار خانواده ها 2 برابر اين عدد است.
سالانه 22 ميليون تن بار توسط ناوگان حمل و نقل جاده‌اي از مبدا يزد به مناطق مختلف كشور جابه جا مي شود و استان از نظر حمل كالا در ميان 31 استان در رتبه هفتم قرار دارد.
راهداري و حمل و نقل يزد در 2 بخش جابه جايي مسافر و حمل بار و نگهداري ، حفظ و ايمني جاده ها فعاليت دارد كه طول راه هاي استان چهار هزار و 600 كيلومتر است.
هم اكنون در استان 726 كيلومتر بزرگراه ، 640 كيلومتر راه اصلي ، 960 كيلومتر راه فرعي و 2 هزار و 247 كيلومتر راه روستايي وجود دارد.
1968/ 2047