۲۴ دی ۱۳۹۷،‏ ۷:۱۶
کد خبر: 83169556
۰ نفر
طغیان آفات چوبخوار در سربیشه

بیرجند - ایرنا - آفات چوبخوار بر اثر خشكسالی های چندین ساله در شهرستان سربیشه طغیان كرده است به طوری كه 500 هكتار از درختان این منطقه بر اثر آن از پای درآمدند.

به گزارش ایرنا، سریال ادامه دار خشكسالی بیش از 19 سال است كه در خراسان جنوبی اكران می شود و آفات چوبخوار به عنوان بخشی از این سریال این روزها به درختان و مزارع كشاورزی سربیشه هجوم آورده اند.
كرم خراط، پروانه چوبخوار پسته، سوسك شاخك بلند رزاسه، سوسك چوب‌خوار شاخك بلند درختان میوه و سوسك طوقه‌ خوار درختان همگی از جمله آفات چوبخوار هستند كه به جان 500 هكتار از درختان سربیشه افتاده اند و 15 میلیارد تومان به بخش كشاورزی این شهرستان خسارت زده اند.
تنها راه مقابله و جلوگیری از شیوع این آفات قطع درختان آلوده و جمع آوری آن از سطح باغات است، همچنین تغذیه مناسب و آبیاری به موقع درختان راهكار پیشگیری از این آفات طغیانگر است.
این روزها كشاورزان سربیشه ای با نگرانی نظاره گر مرگ درختان خود هستند و تنها درخواست آنان از مسئولان این است كه برای قطع و برش درختان آلوده اعتبار اختصاص دهند تا از شیوع این آفت در سایر باغ ها جلوگیری شود.

**500 هكتار از باغات آلوده به آفات چوبخوار
مدیر جهاد كشاورزی سربیشه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: آفات چوبخوار بیشترین خسارت را به باغ های بادام، زردآلو و گردو وارد كرده است.
مریم جوادی بایگی افزود: در حال حاضر 500 هكتار از باغات منطقه آلوده به این آفات شده اند كه طغیان آن ها هم به دلیل كم آبی ناشی از خشكسالی های چندین ساله است.
وی اظهار داشت: مبارزه با آفات چوبخوار سرفصل اعتباری ندارد و بیشتر كشاورزان توانایی مبارزه با آفات را ندارند و از پس هزینه های آن برنمی آیند، برای مبارزه جدی با این آفات یعنی قطع درختان آلوده در شهرستان به 2 میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم.
جوادی بایگی با بیان اینكه تنها راه مقابله با این آفات قطع و برش درختان آلوده است، اضافه كرد: تاكنون در 20 هكتار از باغات آلوده شهرستان عملیات هرس درختان انجام شده است.
وی گفت: كرم خراط، پروانه چوب‌خوار پسته، سوسك شاخك بلند رزاسه، سوسك چوب‌خوار شاخك بلند درختان میوه و سوسك طوقه‌خوار درختان همه جزو آفات ثانویه‌ای هستند كه با تداوم خشكسالی در استان به آفات درجه یك تبدیل شده‌ است.
مدیر جهاد كشاورزی سربیشه عنوان كرد: نیاز است از محل اعتبارات مدیریت بحران برای مقابله با این آفات طغیانگر اعتباراتی در نظر گرفته شود تا از شیوع هر چه بیشتر آن جلوگیری شود.
جوادی بایگی از كشاورزان خواست تغذیه و آبیاری مناسب درختان را برای پیشگیری از این آفت طغیانگر انجام دهند و برای مبارزه با آفات مختلف با یكدیگر همكاری كنند چرا كه مبارزه و از بین بردن آفات باید با همكاری تمامی كشاورزان و به صورت منطقه ای انجام شود.

**خشك شدن درختان چندین ساله
یكی از كشاورزان سربیشه هم در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: آفات چوبخوار دسترنج چندین ساله ما را نابود كرده اند و ما نظاره گر نابودی درختان هستیم و هیچ راهی جز برش و قطع آن نداریم.
رضا كریمی افزود: بیش از 200 تا 300 نوع درخت میوه هم بر اثر هجوم این آفات خشك شده اند و درختان باقی مانده هم نیمه جان هستند، این آفات در ابتدا بدون هیچ آثاری به سرشاخه ها و تنه درختان نفوذ می كنند.
وی بیان كرد: این آفات با هجوم به درختان چندین ساله گردوی شهرستان، آنان را خشك و نابود كرده است.
كریمی یكی از دلایل اصلی شیوع آفات چوبخوار را ضعیف شدن درختان بر اثر خشكسالی و كم آبی دانست و گفت: به گفته كارشناسان جهاد كشاورزی تغذیه مناسب درختان یكی از راهكارهای پیشگیری است اما این آفت به درختانی كه آب نیز می خورد و تغذیه خوبی هم دارند به دلیل مجاورت با درختان آلوده، سرایت كرده است.
وی عنوان كرد: كشاورزان براساس توصیه های جهاد كشاورزی برای جمع آوری و هرس درختان آلوده اقدام می كنند اما گستردگی و شیوع این آفات به حدی زیاد است كه نمی توانیم آن را مهار كنیم.
این كشاورز سربیشه ای با اشاره به اینكه تنها منبع درآمد اكثر روستائیان سربیشه كشاورزی است، گفت: این آفات با نابودی درختان به شدت منبع درآمد روستائیان را كاهش داده است.

** حمایت نكردن بیمه از آفات كشاورزی
مدیر صندوق بیمه كشاورزی خراسان جنوبی هم در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: آفات به دلیل این كه مدیریتی بوده و به چگونگی مدیریت باغ و مزرعه بستگی دارد، تحت پوشش حمایت بیمه ای قرار نمی گیرند.
جواد غنچه با اشاره به اینكه باغداران باید از خدمات كارشناسی جهاد كشاورزی كمك بگیرند و تا قبل از اینكه آفات به شكل طغیان درآید به فكر رفع آن باشند، اضافه كرد: در هر موضوع مدیریتی كه كشاورز توانایی مهار آن خسارت را داشته باشد بیمه ورود نمی كند و آفات هم از همین مسائل است.
گزارش: حكیمه مصطفایی
7556* 6054