سلام گرما در چله زمستان به ريه هاي دود گرفته زاگرس

ياسوج- ايرنا- كلنگ گازرساني به 17 روستاي «دلي خمسير» در بخش كبگيان شهرستان بويراحمد به زمين زده شد تا در آستانه چهل سالگي انقلاب اسلامي ، ساكنان يكي از سردترين و سخت گذرترين مناطق زاگرس از نعمت گاز طبيعي بهره مند شوند.

به گزارش ايرنا، هوا در منطقه «دلي خمسير» بويراحمد آنچنان سرد است كه پرتوهاي خورشيد به سان قنديل هاي يخي بر استخوان مي نشيند و زمستان با سرماي زير صفر،حضورش را به رخ مردمان آبادي مي كشد.
هيچ خبري به غير از كلنگ زني گازرساني به روستا نمي تواند ساكنان را از پاي چاله هاي آتش هيزم اتاق هاي دود گرفته بيرون بياورد.
ساكنان روستا آخرين زمستان را با آتش هيزم درختان جنگل هاي از نفس افتاده زاگرس ، چله گذراني مي كنند تا سال ديگر گرماي خانه هاي خود را در زمستان از بخاري هاي گازسوز هديه بگيرند.
مردان در مسجد سرد روستا گرد بخاري نفتي كوچكي جمع شده اند و زنان هم روي ايوان خانه هاي سنگي خود منتظرند تا مطمئن شوند اين آخرين زمستاني است كه بايد با بوي دود و آتش هيزم سر كنند.
كلنگ كه بر زمين زده شد مردم روستا باورشان شد كه گاز چندي ديگر به خانه هايشان مي آيد و نماينده بويراحمد و دنا در مجلس شوراي اسلامي از صبر و نجابت مردم منطقه تجليل كرد كه زمستان هاي سرد و سخت فراواني را بدون گاز طبيعي پشت سر گذاشته اند.
غلام محمد زارعي كه در هفته چند روز مسئولان شهرستان هاي بويراحمد و دنا را به روستاها مي آورد تا مشكلات را از نزديك ببينند و چاره بينديشند ،ديگر مي داند هر روستا چقدر جمعيت دارد و چه مشكلي.
او با اشاره به مشكلات روستاهاي منطقه دلي خمسير گفت: پراكندگي، جمعيت كم، موقعيت كوهستاني و هزينه بالا باعث مي شود روند خدمت رساني به روستاها كند باشد اما دولت و نمايندگان مردم در مجلس تلاش مي كنند موانع كمتر و زمينه خدمت رساني بيشتر شود.
وي افزود: پروژه گازرساني به روستاهاي دلي خمسير بيش از 40 ميليارد ريال اعتبار دارد كه به نسبت جمعيت ، دولت در اين منطقه به ازاي هر نفر بيشتر از 40 ميليون ريال هزينه كرده است.
زارعي با بيان اينكه مردم در اين روستاها علي رغم ميل باطني مجبور به قطع درختان جنگلي براي گرم كردن خانه هاي بودند ابراز اميدواري كرد مردم براي جلوگيري از قطع درختان و تخريب طبيعت ، همكاري لازم را با شركت گاز داشته باشند تا طرح طولاني نشود.
فرماندار بويراحمد نيز با تجليل از متانت مردم روستاها كه همواره مطالبات خود را با آرامش درخواست كرده اند ، گفت: يكي از مشكلات مردم اين منطقه جاده است كه در كميته برنامه ريزي شهرستان 5 ميليارد ريال اعتبار براي آن تخصيص داده شده و به زودي پيمانكار آن مشخص مي شود.
شاهرخ كناري اشتغال را مهمترين مطالبه مردم منطقه عنوان كرد و افزود: دولت در سال 97 بيش از 550 ميليارد ريال تسهيلات كم بهره به روستائيان و عشاير شهرستان بويراحمد براي ايجاد اشتغال پايدار پرداخت كرد.
كناري ادامه داد: در مرحله دوم نيز بيش از 500 ميليارد ريال تسهيلات به روستائيان شهرستان پرداخت خواهد شد و هر كدام از مردم روستاهاي دلي خمسير كه به دنبال طرح هاي گردشگري، دام، آغل دامي ، پرورش ماهي ، پرورش قارچ و غيره باشند مي توانند از اين تسهيلات استفاده كنند.
وي يادآوري كرد: دولت همچنين افراد 18 تا 60 سال تحت پوشش بهزيستي كه امسال باسواد شوند را پنج ميليون ريال تشويق كرده و200 ميليون ريال تسهيلات كم بهره نيز به آنها پرداخت مي كند.
كناري اضافه كرد: دولت همچنين به افرادي كه خودرو آنها در زلزله هاي اردييهشت ماه امسال در شهرستان هاي بويراحمد و دنا آسيب ديده و يا مشكلات معيشتي دارد 50 ميليون ريال تسهيلات كم بهره و يا بلاعوض پرداخت مي كند.
كناري با بيان اينكه 17 روستاي دلي خمسير فاقد دهياري هستند ، ابراز اميدواري كرد كه سال آينده دهياري 2 روستا كه جمعيت بيشتري دارند راه اندازي شود.
مديرعامل شركت گاز هم در اين آيين تاكيد كرد وظيفه اين شركت خدمت رساني مداوم به مردم است و هيچ منتي روي دوش مردم نيست.
رحمان خادم افزود: يكي از دلايلي كه باعث شد با وجود فاصله كم اين روستاها از مركز استان، گازرساني به آنها اين همه سال طول بكشد صعب العبوري ،موقعيت كوهستاني و جغرافياي سخت آنهاست.
وي با بيان اينكه هزينه نصب هر علمك گاز در كشور 60 ميليون ريال است ، گفت: با موافقت وزير نفت براي نصب هر علمك در استان كهگيلويه و بويراحمد هزينه اي حدود 120 تا 140 ميليون ريال اختصاص داده مي شود كه اين اقدامي مثبت در مناطق سردسيري و كوهستاني است.
خادم ادامه داد: براي گاز رساني به روستاها مقرراتي وجود دارد كه بايد بدقت رعايت شوند. وي مهمترين مشكل بر سر راه گازرساني به روستاها را معارضان محلي عنوان كرد و از مردم خواست خود براي رفع اين مشكلات به كمك دولت بيايند تا طرح طولاني و فرسايشي نشود.
مديرعامل شركت گاز با اشاره به پيشرفت 20 درصدي گاز رساني در 100 روستاي استان گفت: در روستاهايي كه طرح هادي آنها اجرا نشده گازرساني متوقف شده كه اميدواريم بنياد مسكن و فرمانداري ها براي بازگشايي معابر اين روستاها اقدامات لازم را انجام بدهند.
خادم تاكيد كرد: شركت گاز خود را ملزم مي داند هركجا در مسير گازرساني به جاده يا تاسيسات آسيبي وارد شود آن را ترميم كند با اين حال گازرساني خدمتي است كه به حفظ منابع طبيعي و محيط زيست كمك مي كند.
در اين آيين بخشدار كبگيان نيز به برخي اظهارنظر هايي كه شيريني اقدامات دولت را به كام مردم تلخ مي كند اشاره كرد.
مهران گودرزيان گفت: تا همين ديروز مردم مي گفتند پس گاز چه شد و امروز كه دولت به رغم همه مشكلات ، گازرساني به 17 روستاي منطقه را آغاز كرده مي گويند گازرساني به روستاها كار جديدي نيست .
وي ادامه داد دولت در شرايط اقتصادي نامناسب هر چه در توان داشته براي گازرساني به روستاها گذاشته است كه اين نويد بخش آينده بهتر در منطقه خواهد بود.
امروز شنبه كلنگ گاز رساني به روستاهاي باوري، ولي آباد، دلي خمسير، چشمه قنات، چشمه به، چشمه رقات، بردخياري سفلي، مرد خدا، نادرآباد، چال دال، دره گودرز، كلگه جليل، چشمه چنار، مير غضب، پير وزگ، چشمه سيب و له دراز در بخش كبگيان بويراحمد به زمين زده شد.
طول شبكه گازرساني اين طرح 35 هزار و 236 متر است كه با اتمام آن 300 خانوار با يك هزار و 200 نفر جمعيت از نعمت گاز برخوردار مي شوند.
زمان پيش بيني شده براي اتمام اين طرح گازرساني هشت ماه است كه به گفته مديرعامل شركت گاز در صورت همكاري مردم در كمتر از 6 ماه طرح به پايان مي رسد.
استان كهگيلويه و بويراحمد يك هزار و 700 روستاي داراي سكنه دارد. تاكنون به 677 روستاي استان گازرساني شده است.
عمليات اجرايي گازرساني به 180 روستاي كهگيلويه و بويراحمد در دست اقدام است و عمليات گازرساني به450 روستاي استان هم در دست مطالعه است كه تا پايان سال 99 از نعمت گاز برخوردار مي شوند.
به گفته مديرعامل شركت گاز كهگيلويه و بويراحمد گازرساني به تمامي روستاهاي واجد شرايط استان تا پايان سال 99 انجام مي شود.
براساس آمار دفتر امور روستايي و شوراهاي استانداري كهگيلويه و بويراحمد ، در حال حاضر 44.3 درصد جمعيت اين استان با حدود 315 هزار و 486 نفر در مناطق روستايي زندگي مي كنند.
2 هزار و 232 روستا در اين استان وجود دارد كه يك هزار و 643 روستاي آن داراي سكنه و 589 روستا خالي از سكنه است.
/1662/9929