«صدای سكوت» در پرگل ترین بازی طنین انداز شد

تهران- ایرنا- تنش های سیاسی موجود در منطقه خلیج فارس محبوب ترین ورزش جهان یعنی فوتبال را قربانی خود كرده و «صدای سكوت» تنها صدایی بود كه در ورزشگاه محل برگزاری پرگل ترین دیدار هفدهمین دوره جام ملت های آسیا تا اینجای كار، شنیده می شد.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری فرانسه روز یكشنبه در گزارشی نوشت: «المعز علی» بازیكن تیم ملی قطر با وجود اینكه چهار گل از شش گل تیمش را در «خلع سلاح» كره شمالی به ثمر رساند و به جمع تنها چهار بازیكن تاریخ جام ملت های آسیا پیوست كه موفق شده اند در جریان یك بازی چهار گل به ثمر برسانند، اما برگزاری بازی در ورزشگاه تقریبا خالی از تماشاگر خلیفه بن زاید امارات متحده عربی كه دلیلی جز تحریم ها و تنش های موجود در منطقه خلیج فارس نداشت، صدایی جز صدای سكوت را در ورزشگاه طنین انداز نكرد.
مهاجم سودانی الاصل قطر، میزبان جام جهانی 2022 را به مرحله یك هشتم نهایی جام ملت های 2019 آسیا پرتاب كرد اما سكوهای ورزشگاه 16 هزار نفری خلیفه بن زاید شهر العین، كمترین هیجان ممكن را تجربه كردند؛ اتفاقی كه 2 دلیل داشت: یكی اینكه قطری ها به طور كلی از سوی امارات به عنوان یكی از كشورهایی كه با وارد آوردن اتهام تامین مالی تروریسم، روابط دیپلماتیك خود را با این كشور قطع كرده است، از حضور در امارات منع بوده و دلیل دیگر هم ممنوعیت كره ای ها از مسافرت توسط دولت خودی بود.
در واقع، جمعیت تقریبی 300 نفر (شامل 2 گروه از هواداران كره شمالی كه با پرچم كشورشان هر از گاهی در «انزوا» به تشویق این تیم مشغول می شدند) بازی را از نزدیك نظاره گر بودند.
«فلیكس سانچز» سرمربی تیم ملی قطر در مصاحبه ای اظهار داشت كه تیمش خود را برای بازی بدون حضور تماشاگران مهیا كره است؛ اتفاقی كه با پیشروی تورنمنت و افزایش هیجان آن، بی شك به مشكلی بزرگ در بازی های سخت تر این تیم بدل خواهد شد.
در شرایطی غیرعادی، كره ای ها در همان دقایق آغازین بازی 2 بار مرتكب گناه «خیره شدن به توپ» شدند؛ در واقع این قطری ها بودند كه به لطف 2 گل علی در همان 11 دقیقه ابتدایی، موجبات این امر را فراهم آوردند.
روند و زمان بازی به سود قطری ها سپری می شد اما با توجه به اینكه هواداران كره شمالی تنها منبع سر و صدای ورزشگاه بودند؛ تیم كشور كمونیستی تقریبا بهانه ای برای تشویق در اختیار هوادارانش قرار داد و در 2 صحنه شامل یك ضربه محكم از پشت منطقه جریمه و ضربه سر «سونگ جی سا» كه با بدشانسی بعد از اصابت به بازیكن هم تیمی راهی به دروازه پیدا نكرد، كمی شور را به ورزشگاهی كه بیشتر به جزیره ای متروكه می ماند، هدیه دادند.
اما پیش از اتمام بازی در نیمه نخست این قطری ها بودند كه بار دیگر به آسانی موفق به باز كردن دروازه بی دفاع كره شمالی شدند.
در ادامه بازی، علی برای تكمیل هت تریك خود تنها به 10 دقیقه زمان نیاز داشت و مهاجم زاده سودان تیم ملی قطر، پیش از اینكه «عبدالكریم حسن» (بهترین بازیكن سال 2018 آسیا)، كره را مصلوب كند، موفق شد تا توپ ارسالی «اكرم عفیف» را به تور دروازه حریف بچسباند.
پرگل ترین بازی تورنمنت تا اینجای رقابت ها با استقبال كم شور كه در آن تعداد دست هایی كه با به صدا در آمدن سوت پایان دیدار، به تشویق تیم برنده پرداختند، به راحتی قابل شمارش بود، به سود قطری ها به پایان رسید تا قطر به همراه دیگر تیم حاضر در گروه پنجم یعنی عربستان سعودی كه جزء كشورهای تحریم كننده دوحه نیز محسوب می شود، به مرحله حذفی صعود كنند.
تنش های سیاسی موجود در منطقه خلیج فارس محبوب ترین ورزش جهان یعنی فوتبال را قربانی خود كرده است به طوری كه جمعیت حاضر در ورزشگاه مذكور نه تنها با حاضران در بازی افتتاحیه تورنمنت سال جاری در ابوظبی اختلاف فاحشی داشت بلكه به دیدار فینال جام ملت های 2015 در سیدنی استرالیا كه بیش از 76 هزار نفر را به ورزشگاه كشاند، كوچك ترین شباهتی نداشت.
ورزشی**3991**9129