سالانه هفت هزار مورد ابتلای به سرطان در شیراز ثبت می شود

شیراز-ایرنا- رئیس مركز بهداشت شهدای والفجر شیراز گفت: سالانه هفت هزار مورد از ابتلای به سرطان در این شهر به ثبت می رسد و این خود زنگ خطری برای توجه هر چه بیشتر به این بیماری و اهتمام به موضوع خود مراقبتی است.

به گزارش ایرنا احمد رضازاده، یكشنبه در همایش سلامت زنان در شیراز، با بیان اینكه همه بیماران سرطانی پذیرش شده در بیمارستان های شیراز مربوط به شیراز و فارس نیستند، اظهار داشت: تعداد زیادی از این بیماران از استان های همجوار و سایر نقاط كشور در شیراز پذیرش می شوند و این موضوع نیز بر هزینه های درمانی بیماران می افزاید.
وی افزود: یكی از شایع ترین سرطان ها در بانوان، سرطان سینه است و این بیماری در اغلب كشورهای دنیا عامل اصلی مرگ و میر شناخته شده است.
رضا زاده ادامه داد: در ایران نیز این بیماری در صدر سرطان‌ های بانوان قرار دارد و بروز آن در حال افزایش است و مرگ و میرهای ناشی از آن، عواقب بسیاری برای خانواده و جامعه به همراه دارد.
رئیس مركز بهداشت شهدای والفجر شیراز گفت: سرطان سینه، یكی از مشكلات مهم بهداشتی در بانوان است و مطالعه های مختلف ثابت كرده است كه مبتلایان به این نوع سرطان در ایران حدود 10 سال جوان تر از مبتلایان دیگر كشورها هستند.
وی، با بیان اینكه شیوع ابتلای به این بیماری در بانوان ایرانی، بین سنین 40 تا 50 سالگی است، اظهار داشت: كاهش مرگ و میر ناشی از سرطان در تشخیص زودرس آن است، تشخیص زود هنگام این بیماری با استفاده از ماموگرافی، آزمایش های كلینیكی و خود آزمایی انجام می شود و نقش حیاتی در كاهش مرگ و میر و ناتوانایی ناشی از سرطان دارد.
رضازاده با تاكید بر لزوم پیشگیری از ابتلای به سرطان پستان در بانوان گفت: تهیه داروهای شیمی درمانی، پرتو درمانی و درمان این بیماران هزینه بسیار زیاد برای خانواده ها و سیستم درمانی كشور دارد.
او بیان كرد: متاسفانه برخی از بانوان در مراحل پایانی ابتلای به این بیماری، برای غربالگری مراجعه می كنند و 70 درصد از بانوان به دلیل تشخیص دیر هنگام فوت می كنند.
استاد دانشكده پرستاری و مامایی حضرت فاطمه (س) دانشگاه علوم پزشكی شیراز نیز در این همایش گفت: نشانه های هشدار دهنده ابتلا به سرطان سینه در بانوان شامل، وجود توده در سینه یا زیر بغل، تغییر در شكل، نبود قرینگی، سفتی سینه، تغییرات پوستی سینه مانند پوست پرتقالی، زخم پوست، پوسته پوسته شدن و اگزمای پوست، تغییرات نوك سینه مانند فرورفتگی یا خراشیدگی است.
فاطمه رحمانیان، به ترشح نوك سینه به عنوان نشانه ای دیگر اشاره كرد و افزود: چنانچه این ترشح از یك سینه باشد، از یك مجرا باشد و نه از چند مجرا، ترشح خود به خودی و ادامه دار باشد و در هنگام معاینه ترشح وجود داشته باشد، باید مورد پیگیری قرار گیرد.
مسئول واحد سلامت خانواده و جمعیت مركز بهداشت شهدای والفجر شیراز نیز مهم ترین توصیه های خود مراقبتی برای پیشگیری از سرطان سینه را داشتن وزن متعادل، پرهیز از مصرف غذاهای پُر چرب و سرخ شده، نمك زده، آماده و حاوی مواد نگهدارنده، پرهیز از مصرف ترشی و كنسروها یا كاهش مصرف آنها، افزایش مصرف میوه، سبزی ها، غلات و گوشت ماهی در رژیم غذایی بیان كرد.
مهنوش طینوش ادامه داد: بانوان باید روزانه دستكم 30 دقیقه فعالیت ورزشی داشته باشند، از مصرف الكل و سیگار پرهیز كنند، در صورت دارا بودن فرزند شیرخوار، شیردهی از سینه را مورد توجه قرار دهند و با كارشناسان مركز بهداشتی در باره خطرات و مزایای حاصل از مصرف هورمون های جایگزین یائسگی مشورت كنند.
همایش یك روزه سلامت زنان، با شركت 70 ماما و نیروی شاغل در مركز بهداشت شهدای والفجر شیراز برگزار شد.
6113 /6118