۲۳ دی ۱۳۹۷،‏ ۱۹:۰۶
کد خبر: 83169336
۰ نفر
توده 5 كیلویی از بدن یك زن سردشتی خارج شد

مهاباد - ایرنا - متخصص زنان و زایمان بیمارستان امام خمینی (ره) سردشت گفت: كادر اتاق عمل این بیمارستان موفق به خارج كردن یك توده پنج كیلوگرمی از شكم یك زن 26 ساله اهل این شهرستان شدند.

سعیده رفیعی روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این بیمار با علایمی همچون درد شكم و بزرگ شدن آن از یكسال قبل به اورژانس بیمارستان سردشت مراجعه كرده بود.
وی بیان كرد: پس از معاینه های اولیه توسط پزشك اورژانس و انجام آزمایش های لازم و سونوگرافی توسط متخصص زنان و زایمان، وجود یك توده بزرگ در ابعاد حدودی 40 در30 سانتی متر در شكم این بیمار تشخیص داده شد.
وی گفت: این توده بزرگ از منشا تخمدان چپ بوده و با توجه به ضخامت و بزرگی سایز توده و بزرگ شدن شكم، بیمار به صورت اورژانسی به اتاق عمل انتقال داده شد.
رفیعی اضافه كرد: پس از عمل جراحی این زن كه یك ساعت به طول انجامید، این كیست به صورت كامل و بدون پارگی از شكم بیمار با حفظ تخمدان های بیمار با موفقیت خارج شد.
وی گفت: بیمار پس از انجام ریكاوری به بخش جراحی زنان انتقال یافت و در حال حاضر تحت نظر قرار دارد و حال عمومی وی مساعد است.
وی اذعان كرد: كیست مذكور از نوع اندومتریوز (رشد بافت داخلی رحم در جایی بیرون از رحم) است كه باعث چسبندگی، دردهای شكم، لگن و احتمالا نازایی می شود.
به گزارش ایرنا، این برای دومین بار در سال جاری است كه توده ای در اندازه بزرگ در بیمارستان امام (ره) سردشت با انجام عمل جراحی با موفقیت خارج می شود.
بیمارستان 125 تختخوابی شهرستان مرزی سردشت دارای بخش های داخلی، جراحی، مراقبت های ویژه، كودكان، زنان و زایمان، اورژانس، دیالیز و بخش های پارا كلینیكی از جمله سونوگرافی، رادیولوژی و آزمایشگاه است.
وجود امكانات و تجهیزات پیشرفته در این بیمارستان موجب شده تا بسیاری از عمل های جراحی كه در گذشته به دلیل نبود امكانات و تجهیزات لازم در مركز استان یا دیگر شهرستان های همجوار انجام می شد، هم اكنون در این بیمارستان انجام شود.
شهرستان مرزی سردشت در جنوب آذربایجان غربی و در امتداد مرزهای ایران با كشور عراق واقع شده است.
7562/6185/3072