سوريه آماده همكاري با نماينده جديد سازمان ملل است

تهران - ايرنا - معاون وزير خارجه سوريه با تاكيد بر موضع هميشگي كشورش در پشتيباني از تلاش هاي صادقانه بين المللي براي پايان دادن به بحران سوريه گفت: آماده همكاري با «گير پيدرسون» نماينده جديد سازمان ملل هستيم.

به گزارش روز يكشنبه ايرنا به نقل از شبكه خبري 'روسيا اليوم' ، 'ايمن سوسان' در يك كنفرانس خبري در دمشق افزود: ما آماده همكاري با هرگونه تلاش بين المللي براي پايان دادن به بحران سوريه هستيم كه حاكميت ملي ما را به رسميت بشناسد.
وي گفت: دمشق مايل است با «گير پيدرسون» نماينده جديد سازمان ملل در امور سوريه نهايت همكاري را براي موفقيت وي در انجام ماموريت خود داشته باشد.
قرار است پيدرسون فردا (دوشنبه) در اولين سفر رسمي خود به سوريه، وارد دمشق شود.
معاون وزير خارجه سوريه همچنين خاطر نشان كرد كه اميدواريم پيدرسون در انجام ماموريت خود موفق باشد و از تجارب نمايندگان پيشين سازمان ملل تجربه بگيرد.
وي افزود كه ما هيچ كس را از مشاركت سياسي در سوريه محروم نمي كنيم و معتقديم سخنان كردهاي سوريه مبني بر حفظ وحدت ملي بسيار مثبت و سازنده است.
سوسان كردها را جز جدانشدني از ملت سوريه خواند و گفت: آماده ايم تا از طريق گفت و گو خواسته هاي مشروع آنان را محقق كنيم.
كردهاي شمال شرق سوريه به دنبال بدعهدي و اعلام خروج نيروهاي متجاوز امريكايي مستقر در سوريه اين روزها خود را تنها يافته و مناطق تحت كنترل خود را در اختيار ارتش سوريه قرار داده اند.
اين مقام وزارت خارجه سوريه شرايط كنوني حاكم در سوريه را براي انجام گفت و گوها بسيار مثبت ارزيابي كرد.
تاكنون 11 دور مذاكرات سياسي بين سوريه ، مخالفان و كشورهاي ضامن شامل ايران ، روسيه و تركيه در آستانه قزاقستان و چند دور مذاكره نيز در سوچي روسيه برگزار شده است.
چندي پيش گير پيترسون، ديپلمات نروژي فعاليت خود را به ‌عنوان فرستاد ويژه سازمان ملل متحد در امور سوريه آغاز كرد. بدين ترتيب پيترسون پس از كوفي عنان، اخضر ابراهيمي و استفان دي ميستورا به عنوان چهارمين نماينده سازمان ملل متحد در سوريه تعيين شد.
نخستين نماينده سازمان ملل براي حل بحران سوريه كوفي عنان، دبيركل سابق اين سازمان بود. وي طرح صلح مشتركي را با اتحاديه عرب براي حل بحران سوريه در دومين سال از آغاز درگيري ها در اين كشور ارائه كرده بود.
«اخضر ابراهيمي» ديپلمات 74 ساله الجزايري نيز ماموريت خود به عنوان دومين نماينده سازمان ملل در امور سوريه را از 10 سپتامبر 2012 آغاز كرد و پس از 21 ماه وي نيز از اين مقام استعفا كرد. در اين مدت مذاكرات ژنو آغاز شد و دور دوم آن كه در تاريخ 2 ژانويه 2014 برگزار شد و بي نتيجه پايان يافت.
«استفان دي ميستورا» هم در پي استعفاي اخضر ابراهيمي به عنوان سومين فرستاده ويژه سازمان ملل در امور سوريه انتخاب شد.
در دوران وي مذاكرات آستانه و سوچي برگزار شد.
گير پيترسون از نهم ژوئن سال 2017 به عنوان سفير نروژ در پكن انجام وظيفه مي ‌كرد.
پيترسون از سال 1998 تا 2003 به عنوان نماينده نروژ در فلسطين ايفاي وظيفه كرد.
وي همچنين در سال‌هاي 2005 تا 2008 به عنوان مقام بلند پايه سازمان ملل در لبنان در مسئوليت‌هاي مختلف ايفاي نقش كرده بود.
اين ديپلمات نروژي بين سال هاي 2012 تا 2017 نيز نماينده دائم نروژ در سازمان ملل در نيويورك بود و پيش از آن مسئوليت مدير كل اداره امور انساني و صلح وزارت امور خارجه نروژ را بر عهده داشت.
خاورم*9469*1436*