مجیدی: «راه ابریشم سینمایی» میان ایران و چین راه اندازی شود

پكن- ایرنا- 'مجید مجیدی' كارگردان نامدار ایرانی با بیان اینكه مسایل و موارد مشترك زیادی از نظر فرهنگی با چین داریم اظهار امیدواری كرد با ورود سینمای ایران به چین و بالعكس، زمینه شكلگیری راه ابریشم سینمایی بین دو كشور فراهم شود.

به گزارش ایرنا مجیدی روز یكشنبه در آیین امضای توافق نامه همكاری با استودیو فیلم كودك چین و گروه همكاری های فیلمسازی چین در پكن افزود: ایران و چین از سالیان خیلی دور از طریق راه ابریشم قدیم، ارتباطات اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی زیادی داشتند و اكنون نیز لازم است این روابط تقویت شود.
'مجید مجیدی' كه این روزها مورد توجه مقامات و نهادهای سینمایی چین قرار گرفته است قرار است در سال های 2019 تا 2020 یك فیلم با محوریت كودك در چین بسازد.
تفاهم نامه ساخت این فیلم امروز یكشنبه با حضور مجیدی، عادل خانی سرپرست رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در چین و همچنین مقامات استودیو فیلم كودك چین و گروه همكاری های فیلم چین در پكن امضا شد.
مجیدی در این آیین با تشكر از استودیو سینمای كودك چین كه این گام مهم را برای معرفی سینمای ایران در چین فراهم كرده است فعالیت این موسسه بزرگ فیلم سازی را به جهت برداشتن گام های مهم در حوزه سینمای كودك ستود.
به گفته وی تلاش مسئولین این موسسه هم از نظر ساخت تعداد فیلم برای كودكان و هم از نظر امكاناتی كه تحت عنوان سینمای سیار روستایی فراهم كرده اند قابل ستایش است.
مجیدی تصریح كرد برای من غیرقابل تصور است كه این انجمن توانسته است جمعیت 600 میلیون نفری روستایی چین را از طریق سینمای سیار تحت پوشش قرار دهد و امیدواریم ما هم از این تجربه چین استفاده كنیم.
این كارگردان ایرانی افزود: ظرفیت بسیار بزرگی در حوزه سینما در چین وجود دارد كه فعالیت 60 هزار سالن سینما در این كشور، دستاورد بسیار بزرگی برای این هنر است.
او ادامه داد: برای ما جای بسی خوشحالی است كه بخشی از این ظرفیت به سینمای ایران اختصاص پیدا كند.
به گفته وی به جای اینكه سینمای غرب و آمریكا بر سینمای ما سیطره پیدا كند این فرصت را مسئولین چین به درستی برای حضور سینمای ایران قایل هستند كه بسیار قابل تقدیر است.
مجیدی اظهار امیدواری كرد با حضورش برای ساخت فیلم در سال آینده در چین، فرصت مناسبی برای تقویت روابط سینمایی دو كشور فراهم شود.
وی گفت: سینمای چین ظرفیت های بزرگی در حوزه سخت افزاری، تكنولوژی و جلوه های ویژه دارد كه می توانیم ظرفت های فرهنگی را بین ایران و چین تلفیق كنیم.
به گفته وی شرق حرف های زیادی در حوزه سینما برای عرضه به جهان دارد و امیدواریم از طریق فیلم هایی كه می سازیم بتوانیم عرصه های جهانی را به خود اختصاص دهیم.
پیش از ظهر امروز نیز در آیینی با حضور فیلمسازان و دانشجویان رشته های فیلمسازی دانشگاه تربیت مدرس چین دو فیلم 'بچه های آسمان' و 'آواز گنجشك ها' مجیدی، نمایش داده شد كه با استقبال فیلمسازان چینی مواجه شد.
**آساق**1904**