افغانستان نقش ابتكاري ازبكستان را براي مذاكرات صلح ستود

تهران - ايرنا - وزير امور خارجه افغانستان در ديدار با همتاي ازبكي خود در حاشيه كنفرانس سمرقند از ابتكار رئيس جمهوري ازبكستان براي برگزاري نشست تاشكند كه به آغاز روند مذاكرات صلح با گروه طالبان در افغانستان پرداخت، قدرداني كرد.

به گزارش ايرنا، امور خارجه افغانستان در اطلاعيه هاي مطبوعاتي كه منتشر كرده ، آورده «صلاح‌الدين رباني» وزير خارجه افغانستان پيش از آغاز اولين نشست هند و كشورهاي آسياي مركزي در شهر سمرقند با «عبدالعزيز كاملوف» و «رشيد مردوف» وزراي خارجه ازبكستان و تركمنستان ديدار كرده است.
رباني در ديدار با كاملوف از تلاش‌هاي دولت ازبكستان براي برقراري صلح در افغانستان سپاسگزاري كرده و ابتكار رئيس جمهوري اين كشور را براي برگزاري نشست تاشكند در باره صلح قابل تقدير خوانده است .
وزير خارجه افغانستان از اعطاي بورسيه‌هاي تحصيلي از سوي دولت ازبكستان به‌ اتباع افغان و مساعدت در بخش توسعه راه آهن تقدير و تشكر كرد.
وزير خارجه ازبكستان نيز اجماع منطقه‌اي را براي صلح در افغانستان در حال گسترش دانست و بر پشتيباني كشورش از تلاش‌هاي منطقه‌اي و جهاني به خاطر ثبات در افغانستان تأكيد كرد.
وي همچنين بر حل مشكل افغانستان تنها از طريق گفت‌ و گوهاي مستقيم ميان دولت افغانستان و گروه طالبان تأكيد كرد.
وزير خارجه افغانستان همچنين در ديدار با مردوف وزير امور خارجه تركمنستان افتتاح راه لاجورد و ارسال اولين محموله‌ تجاري افغانستان از اين مسير را گامي بلند براي توسعه‌اي روابط ميان دو كشور دانست.
وزير خارجه تركمنستان نيز در اين ديدار با ابراز رضايت از گسترش روابط ميان افغانستان و كشورش بر عملي شدن تمامي توافقنامه‌ها ميان دو كشور تأكيد كرد.
مردوف همچنين اظهار داشت كه تركمنستان از روند صلح افغانستان به رهبري و مالكيت افغان‌ها حمايت مي‌كند.
آساق**9473**1104*