مسابقات هوش مصنوعی در دانشگاه امیركبیر برگزار می شود

تهران- ایرنا- چهارمین دوره مسابقات هوش مصنوعی از سوی دانشگاه صنعتی امیركبیر در 5 رشته در اسفندماه برگزار می‌شود.

به گزارش روز یكشنبه گروه علمی ایرنا از روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیركبیر، دكتر احمد نیك آبادی عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی امیركبیر و دبیر جشنواره هوش مصنوعی امیركبیر هدف كلی هوش مصنوعی را ایجاد رفتارهای هوشمندانه در ماشین توصیف كرد و گفت: علم هوش مصنوعی انجام كارها توسط ماشین و انجام آنها توسط انسان نیازمند هوشمندی است.
وی با اشاره به كاربردهای این علم اظهار كرد: قلمرو كاربرد هوش مصنوعی در سال‌های اخیر گسترش چشم‌گیری داشته به گونه‌ای كه امروزه كمتر حوزه‌ای از علم و فناوری را می‌توان یافت كه روش‌ها و تكنیك‌های هوش مصنوعی در آن كاربرد نداشته باشند. از جمله این كاربردها می‌توان به استفاده از هوش مصنوعی در آموزش، پزشكی، كشاورزی، حمل و نقل، هوا-فضا، تجارت، امنیت، سیاست، اقتصاد اشاره كرد.
نیك‌آبادی با اشاره به برگزاری چهارمین دوره مسابقات هوش مصنوعی در دانشگاه صنعتی امیركبیر خاطر نشان كرد: مسابقات هوش مصنوعی امیركبیر (مهما) مجموعه‌ای از مسابقات مرتبط با حوزه هوش مصنوعی است كه از سال 1391 در دانشگاه صنعتی امیركبیر برگزار می‌شود.
دبیر جشنواره هوش مصنوعی برگزاری نخستین دوره این مسابقات را در آبان ماه سال 1391 در 7 رشته دانست و ادامه داد: دومین دوره آن در آبان سال 1392 در 10 رشته و سومین دوره این مسابقات در آبان 1394 در 10 رشته برگزار شده است.
به گفته عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیركبیر، ارتقاء دانش بومی در زمینه هوش مصنوعی، شناسایی و معرفی محصولات و شركت‌های موفق داخلی، فراهم ساختن بسترهای لازم برای عرضه ایده‌های جدید محققان و كمك به تجاری ‌سازی آنها، فراهم ساختن بسترهای لازم برای عرضه نیازهای كشور در زمینه هوش مصنوعی و تلاش برای ارائه راهكار برای آنها و بحث و تبادل نظر میان دانشگاهیان، تولیدكنندگان محصولات هوشمند و كاربران این محصولات از جمله مهمترین اهداف این مسابقات نام برد.
نیك آباد با بیان اینكه مسابقات هوش مصنوعی امیركبیر با حضور محققان و دانشگاهیان، تولیدكنندگان محصولات هوشمند، و مشتریان و كاربران این سامانه‌ها برگزار می‌شود، یادآور شد: عناوین مسابقات بر اساس نیازهای مطرح شده از سوی صنعت تعیین و شركت كنندگان این مسابقات نیز در دو گروه 'دانشجویی' و 'شركتی' دسته‌بندی می‌شوند.
دبیر چهارمین جشنواره هوش مصنوعی با اشاره به شرایط حضور تیم‌ها در این رقابت خاطرنشان كرد: تیم‌های دانشجویی ملزم به ارائه گزارش فنی هستند و از جوایز نقدی و غیرنقدی مسابقات بهره‌مند خواهند ‌شد. تیم‌های شركتی نیز می‌توانند با محصولات تجاری خود در این مسابقات شركت كنند و حائز رتبه شوند اما جایزه‌ای به آنها تعلق نخواهد گرفت.
وی زمان برگزاری چهارمین دوره مسابقات هوش مصنوعی امیركبیر را همزمان با جشنواره بین المللی رباتیك و هوش مصنوعی امیركبیر از 10 تا 13 اسفندماه جاری ذكر كرد و افزود: این دوره از رقابت‌ها در محل دائمی نمایشگاه‌های بین المللی تهران برگزار خواهد شد.
عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیركبیر اضافه كرد: در این دوره از مسابقات تیم‌های شركت كننده در 5 رشته 'پیش‌بینی روند بازار سهام'، 'بازشناسی فرامین صوتی'، 'بازشناسی چهره در تصویر'، 'تشخیص موجودیت‌های نامدار متون فارسی' و 'بازشناسی اشیاء با نمونه‌های آموزشی كم' به رقابت با یكدیگر می‌پردازند.
نیك آبادی ادامه داد: بسته به تعداد تیم‌های شركت كننده و كیفیت نتایج به دست آمده در هر مسابقه، از یك تا سه تیم برتر تقدیر می‌شود.
علمی*1836*2017