۲۳ دی ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۰
کد خبر 83168999
۰ نفر
صنعتگران شهر ملي منبت تجليل شدند

همدان- ايرنا- صنعتگران و هنرمندان ملاير، شهر ملي منبت با حضور نمايندگان مردم اين شهرستان در مجلس شوراي اسلامي، فرماندار ويژه، مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري همدان و جمعي از مديران شهرستان تجليل شدند.

به گزارش ايرنا، معاون استاندار همدان و فرماندار ويژه ملاير روز يكشنبه در گردهمايي منبت كاران شهرستان ملاير گفت: پس از گذشت يك سال و نيم از ثبت ملاير به عنوان شهر ملي منبت، موانع و مشكلات اين صنعت بايد بررسي و راهكارهاي لازم ارايه شود.
باب الله فتحي با بيان اينكه كسب هر توفيقي در اين صنعت نتيجه زحمات فعالان و صنعتگران اين رشته است، بيان كرد: از زمان ثبت ملي منبت ملاير تاكنون دستاوردها و توفيق هاي زيادي در اين عرصه نصيب هنرمندان شده است كه بايد قدر بدانيم.
وي با تاكيد بر حمايت هميشگي از منبت كاران و تلاش براي رفع مشكلات اين صنعت افزود: پس از يك سال و نيم گرد هم آمده ايم تا براي بررسي و رفع موانع و مشكلاتي كه مي تواند ما را به سمت جهاني شدن سوق دهد، گام برداريم.
فرماندار ويژه ملاير با بيان اينكه نمايندگان مجلس و تمامي مسئولان استاني و شهرستاني به مشكلات صنعت منبت واقف هستند، گفت: بايد موانع و مشكلات موجود حل شود تا بتوانيم به نقطه هدف شهر ملي منبت برسيم.
فتحي تاكيد كرد: در مسير حل موانع صنعت منبت بايد به سوي جهاني شدن حركت كنيم و اين امر به طور قطع دست يافتني است.
وي با اشاره به شرايط تحريم و جنگ اقتصادي دشمنان عليه ايران اظهار داشت: اين شرايط گذرا است و همه بايد در كنار يكديگر براي عبور از شرايط سخت كنوني كشور تلاش كنيم.

** «سي ان سي» به هنر منبت آسيب مي زند
نماينده منبت كاران ملاير نيز در اين جلسه با اشاره به برخي مشكلات صنعت منبت اين شهرستان، ورود دستگاه «سي ان سي» را يكي از عمده ترين مشكلات دانست كه با بيكاري تعداد زيادي از منبت كاران به اين هنر ضربه مي زند.
مصطفي ميرزايي قطع بيمه منبت كاران، گراني مواد اوليه و وجود واسطه ها براي خريد چوب با قيمت بالا، مشكل ضمانت نامه هاي بانكي براي اخذ تسهيلات و همكاري نكردن بانك ها، كاهش كيفيت رنگ كاري و رويه كوبي با استفاده از «سي ان سي» را از جمله مشكلات هنرمندان اين صنعت برشمرد.
وي خواستار دعوت از منبت كاران در همايش ها و آيين هاي مختلف شد و بيان كرد: نياز است براي تشخيص خريداران منبت دست با توليدات «سي ان سي»، مركز يا دفتري براي اطلاع رساني و راهنمايي خريداران ايجاد شود.
ميرزايي همچنين استفاده منبت كاران ملايري از توليدات ديگر شهرها براي فروش در جشنواره ها و نحوه قيمت گذاري و نبود نظارت هاي لازم را از ديگر مشكلات برشمرد و خواستار مستمر بودن اين گردهمايي و نشست ها شد.
به گزارش ايرنا، ملاير به عنوان شهر ملي منبت بيش از 70 درصد از توليدات مبلمان منبت كشور را تامين مي كند.
7528/2090