جلوگیری از اكران «مثل یك زن» شوكه‌ام كرد

تهران- ایرنا- كارگردان مستند پرتره «مثل یك زن» كه به زندگی فائزه هاشمی رفسنجانی می‌پردازد در واكنش به ممنوعیت اكران این اثر گفت: دستور جلوگیری از اكران این مستند توسط حراست وزارت ارشاد صادر شده است و از شنیدن این خبر شوكه شدم.

«مژگان ایلانلو» روز یكشنبه در گفت وگو با خبرنگار سینمایی ایرنا درباره توقیف مستند پرتره‌ فائزه هاشمی كه از 15 دی ‌ماه در سینماهای گروه «هنر و تجربه» اكران شده بود، اظهار داشت: توقف اكران مستند «مثل یك زن» ابتدا از مشهد آغاز شد كه احساس كردم شاید همان داستان معروف حوزه هنری است كه برخی از آثار را در سینماهای خود اكران نمی كند.
وی افزود: بعد از توقف اكران این مستند در اصفهان وقتی پیگیر ماجرا از وزارت ارشاد شدم به من گفتند كه سوژه فیلم، مشكل دارد و توسط حراست وزارت ارشاد اعلام شده كه باید تا اطلاع ثانوی جلوی اكران فیلم گرفته شود.
كارگردان مستند «مثل یك زن» ادامه داد: من تمامی مراحل قانونی تولید این مستند را پشت سر گذاشته ام و مجوز اكران هم دارم بنابرین این رفتار كاملا غیر قانونی و شوك برانگیز است.
ایلانلو با توضیح اینكه به دلیل مفتوح بودن پرونده‌‌ای قضایی علیه فائزه هاشمی، این مستند از اكران پایین كشیده شده است، گفت: چطور در دادگاهی كه هنوز حكم آن صادر نشده باید جلوی مستند من را بگیرند، مضاف بر اینكه پرونده خانم هاشمی در دادگاه امنیتی یا اقتصادی نیست بلكه به دلیل برخی صحبت هایش به دادگاه احضار شده است.
این مستندساز با بیان اینكه سال گذشته نیز با این بهانه كه مستند «مثل یك زن» در واقع مستد پرتره یك فرد زنده است و قانون، اجازه حضور چنین مستندی در جشنواره سینما حقیقت را نمی‌دهد از نمایش فیلم در جشنواره جلوگیری كردند، گفت: این درحالیست كه در جشنواره امسال شاهد بودیم یك مستند پرتره از یك فرد زنده در سینما حقیقت وجود داشت و این تناقض ها انسان را دل تنگ می كند كه چرا این طور رفتار می‌كنند.
وی خاطرنشان كرد: به عنوان یك مستندساز حق دارم درباره سوژه‌هایی كه در این كشور وجود دارد و افرادی كه در این كشور زندگی می‌كنند فیلم بسازم، از وزارت ارشاد با تمام چارچوب‌ها و قوانین سفت و سختی كه تعیین كرده، مجوز بگیرم اما با همه این حرف‌ها وقتی در همان چارچوب كار كنی ولی نیروهای فرامتنی وارد شوند و جلوی كار شما را بگیرند شرایط ناامید كننده می‌شود.
فراهنگ**9246** 1055