۲۳ دی ۱۳۹۷،‏ ۱۲:۴۱
کد خبر: 83168733
۰ نفر
قاعده بازي در ميدان ورزش

شهركرد - ايرنا - در ورزش چهارمحال و بختياري يك كليد واژه وجود دارد كه در بيشتر نشست ها ، اين كليد واژه به عنوان مزيت اين استان مرتفع، همواره مورد تلفظ همگاني قرار مي گيرد.

كليدواژه اي مرسوم در ورزش است، كه همواره به واسطه آن بارها اعلام شده است ، چهارمحال و بختياري از نظر آب و هوايي بي شك يكي از بهترين نقاط ايران است و وجود اكسيژن خالص براي ورزشكاران يك دوپينگ طبيعي است.
نام چهارمحال و بختياري كه به ميان مي آيد، مدام اعلام مي كنند كه اينجا ' مخزن اكسيژن ايران ' است و فقط كافي است هوا تنفس شود.
همين ويژگي ها است كه باعث شد طرح ملي اردوبام در چهارمحال و بختياري به عنوان مصوبه اي سفر استاني هيات دولت مورد توجه قرار گيرد، اما اين طرح تا چه ميزان توانسته است عملياتي شود.
طرح اردو بام زمينه ساز ميزباني چهارمحال و بختياري از اردوهاي تيم هاي ورزشي و تيم هاي ملي ايران را در نظر داشته است ولي هنوز به صورت عملياتي اجرايي نشده است.
در خصوص ويژگي هاي اين استان از نظر آب و هوايي و ميزباني مسابقات و اردوها بارها مسوولان اين استان اعلام نظر كرده اند.
حميد كريمي مديركل ورزش و جوانان استان يكي از ظرفيت هاي چهارمحال و بختياري را ارتفاع از سطح دريا مي داند و مي گويد : طرح اردوبام استان به تصويب هيات دولت در سال هاي گذشته رسيده است و اين طرح براي ميزباني از تيم ها و رشته هاي ورزشي تيم هاي ملي قابليت اجرايي شدن را دارد.
سرمربي تيم ملي ووشو جمهوري اسلامي ايران نيز معتقد است كه چهارمحال و بختياري مي تواند مهمترين محل برگزاري اردوهاي ورزشكاران ملي و بين المللي در رشته هاي مختلف باشد.
حسين اجاقي در گفت و گو با ايرنا افزود : به دليل شرايط مناسب آب و هوايي و ارتفاع 2 هزار و 400 متري از سطح دريا، اين استان مهمترين مكان براي برپايي اردوهاي هوازي ورزشكاران در كشور قلمداد مي شود.
به گفته وي، زماني كه تيم ملي ووشو ايران در شهركرد اردوي آمادگي خود را برپا كرد ، ملي پوشان در شرايط مطلوبي قرار گرفتند و تمرينات خوبي در اين استان برگزار شد.
استاندار چهارمحال و بختياري ، نيز با اشاره به وجود استعدادهاي ورزشي استان گفت : اين استان ظرفيت برگزاري و ميزباني مسابقات ورزشي بين المللي را دارد.
اقبال عباسي تاكيد كرد : وجود مجموعه ورزشي شهداي بروجن (پيست دووميداني تارتان) ، زمينه ميزباني مسابقات بين المللي را فراهم كرده است.
وي ، با اشاره به كسب مدال هاي رنگارنگ از سوي ورزشكاران اين استان در مسابقات بين المللي تاكيد كرد : چهارمحال و بختياري نيازمند طرحهاي بزرگ و ملي ديگري در حد و اندازه پيست دووميداني تارتان است و انتظار است وزارت ورزش و جوانان نگاه ويژه اي به اين استان داشته باشد.
به گفته وي، برگزاري مسابقات ورزشي بين المللي ، باعث بيشتر شناخته شدن ظرفيت هاي چهارمحال و بختياري مي شود.
عباسي، تكميل دو طرح عمراني هتل و خوابگاه ورزشكاران و مجموعه المپيك شهركرد را از ديگر مطالبات ورزشكاران دانست و خواستار اختصاص اعتبار لازم از سوي وزارت ورزش و جوانان براي اين دو طرح شد.
اما براي اينكه چهارمحال و بختياري اردوبام ايران شود بايد قواعد بازي را در زمين ميزباني بپذيرفت و يكي از اين قواعد ، داشتن امكانات و زيرساخت هاي لازم است.
يكي از اين زيرساخت ها وجود خوابگاه ورزشكاران و وجود سالن هاي استاندارد است كه در چهارمحال و بختياري هنوز خوابگاه ورزشكاران پس از يك دهه اجرايي نشده است.
تاكنون براي تكميل اين خوابگاه تاكنون 17 ميليارد ريال از محل اعتبارات استاني هزينه شده است و اعتبار مورد نياز براي تكميل آن 50 ميليارد ريال لازم است.
ساخت خوابگاه ورزشكاران شهركرد از سال 83 آغاز شده و در حال حاضر اين طرح 45 درصد پيشرفت فيزيكي دارد، اين طرح شامل 32 سوئيت ، 16 خوابگاه ، يك باب رستوران و يك سالن آمفي تئاتر با ظرفيت 300 نفر در حال احداث است.
مجموعه ورزشي يادگار امام راحل معروف به دهكده المپيك چهارمحال و بختياري نيز 41 هكتار زيربنا دارد كه در طرح تكميلي داراي استخر ، استاديوم 15هزار نفري ، فضاي روباز گلف، تنيس ، فوتبال ساحلي ، پيست سواركاري، پيست دووميداني و برخي از رشته ها ديگر ديده شده است.
طرح هتل خوابگاه ورزشكاران از سال 83 در شهركرد آغاز شد و به دليل كمبود اعتبار اين طرح هنوز بهره برداري نرسيده است.
مجموعه ورزشي المپيك شهركرد نيز نزديك به 15سال ساخته شده است اما به دليل جانمايي نامناسب ،كمتر مورد استقبال ورزشكاران و خانواده ها قرار مي گيرد.
از سوي ديگر براي اردوبام شدن چهارمحال و بختياري بايد دستگاه هاي مختلف خدمات رسان به كمك ورزش اين استان بيايند و با ارائه خدمات گردشگري و سفرهاي ورزشي به دنبال جذب ورزشكاران براي برپايي اردوهاي خود باشند.
نماينده مردم شهرستان هاي شهركرد، سامان و بن در مجلس شوراي اسلامي مي گويد : طرح اردوبام چهارمحال و بختياري هنوز به صورت كامل اجرايي نشده و روي كاغذه مانده است.
اردشير نوريان تاكيد كرد : بارها كارشناسان اعلام كرده اند كه چهارمحال و بختياري با دو هزار متر ارتفاع بهترين نقطه براي تمرينات هوازي ورزشكاران است كه بر اين اساس قرار بود مركز استان محل اردوبام تيم هاي ملي شود.
وي تصريح كرد : طرح اردوبام چهارمحال و بختياري به تصويب رسيده است ، اما هنوز به صورت كامل اجرايي نشده است و اين استان نيازمند حمايت وزارت ورزش و جوانان براي اجرايي شدن اين طرح است.
به گفته وي، چهارمحال و بختياري با يكصد كيلومتر فاصله با دو مركز پر جمعيت كشور يعني خوزستان و اصفهان، مي تواند بخش كلاني از برنامه هاي ورزشي ملي دو استان را پوشش دهد.
وي تصريح كرد: كمبود سرانه ورزشي زيبنده مركز استان نيست و انتظار است، طرحهاي عمراني ورزشي در مركز استان بهره برداري شوند.
معاون وزير ورزش و جوانان در اين باره مي گويد: براي تكميل و توسعه طرحهاي نيمه تمام ورزشي اين استان اعتباراتي در نظر گرفته شده است.
ژاله فرامرزيان بروجني در گفت و گو با ايرنا افزود : تعدادي از استان مستعد رشته هاي خاص ورزشي هستند كه بايد زيرساخت هاي اين رشته ها در استانها فراهم شود.
معاون توسعه مديريت و منابع وزارت ورزش و جوانان گفت : 13 ميليارد ريال براي تكميل فاز نخست طرح خوابگاه ورزشكاران شهركرد اختصاص يافته است.
به گفته وي، خوابگاه ورزشكاران شهركرد با زير بنا 4 هزار و 650 مترمربع در حال ساخت است.
به گزارش ايرنا، چهارمحال و بختياري بيش از 32 هزار ورزشكار دارد كه تعدادي از اين ورزشكاران در رشته هاي مختلف موفق به كسب عناوين شده اند.
گزارش از محمود رئيسي
2097

سرخط اخبار استان‌ها