120 هزار میلیارد ریال برای اجرای قانون حمایت از معلولان نیاز است

مشهد- ایرنا- رئیس سازمان بهزیستی برآورد این سازمان را برای اجرای 'قانون جامع حمایت از معلولان' 120 هزار میلیارد ریال ذكر و بیان كرد: در كمیسیونهای تخصصی مجلس شورای اسلامی كمتر از یك دهم این نیاز لحاظ شده است.

وحید قبادی دانا روز یكشنبه در جمع خیران و مدیران موسسات غیردولتی خدمات به معلولان و معتادان در مشهد افزود: این در حالی است كه می بایست حداقل 25 درصد برآورد انجام شده برای اجرایی كردن قانون حمایت از معلولان به بهزیستی اختصاص یابد.
وی ادامه داد: با این حال تلاش می شود با توجه به شرایط اقتصادی كشور و كمبود منابع، از ظرفیتها و امكانات موجود برای اجرایی كردن هرچه بهتر قانون حمایت از معلولان استفاده شود.
رئیس سازمان بهزیستی 'قانون جامع حمایت از معلولان' را كامل و مطلوب توصیف و بیان كرد: اگر این قانون به درستی اجرا شود به جرات می توان گفت از 'كنوانسیون بین ‌المللی حقوق معلولان' مترقی تر است.
قانون 34 ماده ای 'حمایت از حقوق معلولان' كه با عنوان 'لایحه حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت' از سوی دولت به مجلس شورای اسلامی تقدیم شده بود، اسفند پارسال به تصویب مجلس رسید و پس از تایید شورای نگهبان اردیبهشت ماه امسال برای اجرا به دولت ابلاغ شد.

* حل مشكلات مراكز خصوصی ضروری است
وی در ادامه همچنین گفت: اصلاح فرایندهای سازمانی برای حل مشكلات مراكز غیردولتی و خصوصی ارائه خدمات به معلولان و معتادان امری لازم و ضروری است. این اقدام می بایست باید با مشاركت فعال شركای اجتماعی و تشكلهای مردم نهاد صورت گیرد زیرا خیران و مدیران موسسات غیردولتی صاحبان واقعی بهزیستی هستند و ما در سازمان بهزیستی تسهیلگر می باشیم.
قبادی همچنین به 'خانواده محوری در نگهداری معلولان' اشاره و بیان كرد: تمام تلاش خود را برای تحقق این امر بكار می‌ گیریم و در مجلس شورای اسلامی نیز با توجه به پیگیریهای انجام شده تامین بودجه لازم برای پرداخت حق پرستاری احتمالا محقق می شود.
وی در ادامه به مشكلات اقتصادی مراكز غیردولتی در خصوص بیمه و مالیات نیز اشاره و بیان كرد: شفافیت در كار مؤسسات و ساز و كار نظام مند قابل رصد در این مراكز می تواند موجب اطمینان ‌سازی ‌شود و كاهش فشار دستگاههای مطالبه ‌گر شود.
رئیس سازمان بهزیستی همچنین در پاسخ به پرسش یكی از مدیران مراكز سالمندان در زمینهی شهریه این مراكز گفت: در نظر داریم تا سال آینده این شهریه را به میزان 9 میلیون و 200 هزار ریال افزایش دهیم لذا رایزنیهای لازم با مجلس شورای اسلامی در حال انجام است.
400 مركز خدمات به معلولان و معتادان در سطح خراسان رضوی زیر پوشش و نظارت اداره كل بهزیستی فعالیت دارند.
7496/1858

سرخط اخبار استان‌ها