حفظ اطلاعات ذخایر ژنتیكی كشور از اولویتها است

مشهد- ایرنا- معاون وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان بهزیستی گفت: حفظ اطلاعات و ذخایر ژنتیك ایران در عرصه های مختلف دارای اهمیت بوده و از اولویتها است.

دكتر وحید قبادی دانا روز یكشنبه جریان در بازدید از بنیاد خیریه ژنتیك در مشهد افزود: باید نسبت به حفظ اطلاعات ذخایر و جلوگیری از افشای اطلاعات ژنتیكی اهتمام ویژه صورت گیرد و در ارسال ژنهای گرفته شده از بیماران یا افراد به كشورهای دیگر جهت انجام آزمایشها باید مراقب سوءاستفاده های احتمالی بود.
وی ادامه داد: در حالی كه ما نسبت به اهمیت اطلاعات ژنتیكی آنطور كه باید و شاید توجه نمی كنیم در برخی از كشورهای جهان حفظ این اطلاعات از اهمیت فوق العاده فراوانی برخوردار است.
رئیس سازمان بهزیستی همچنین از خدمات ارائه شده توسط بنیاد ژنتیك در خراسان رضوی تقدیر و بیان كرد: فعالیت این بنیاد و افزایش چنین مراكزی می تواند بر كاهش تعداد معلولان در كشور تاثیر به سزایی داشته باشد.
رئیس بنیاد خیریه ژنتیك خراسان رضوی نیز گفت: فعالیت این بنیاد از سال 1388 در مشهد آغاز شده و تاكنون خدمات مثمرثمر فراوانی را به مراجعان ارائه كرده است.
دكتر نرگس ژیان افزود: خدمات در این بنیاد در دو بخش ارائه مشاوره ژنتیك و انجام آزمایشات ژنتیك ارائه می شوند. در این چارچوب از ابتدای امسال تاكنون به پنج هزار و 500 زوج مشاوره ژنتیك ارائه شده و در بخش انجام آزمایشهای ژنتیك هم حدود 15 هزار نفر خدمات دریافت كرده اند.
خراسان رضوی 114 هزار معلول دارای پرونده در بهزیستی دارد كه از این سازمان خدمات دریافت می كنند.
1922/7496/1858

سرخط اخبار استان‌ها