درخواست فعالان صنعت نساجی برای اصلاح نرخ پایه صادراتی تولیدات

تهران- ایرنا- مدیركل نساجی و پوشاك وزارت صنعت، معدن و تجارت به درخواست فعالان صنعت نساجی برای «اصلاح نرخ پایه صادراتی محصولات نساجی و پوشاك» اشاره كرد و گفت: این پیشنهاد قابل بررسی است.

به گزارش ایرنا، بانك مركزی بیست و هشتم آبان ماه در بخشنامه ای چگونگی بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه‌ اقتصادی كشور را ابلاغ كرد.
در این بخشنامه بازگشت ارز حاصل از صادرات صادركنندگانی به صادرات سالیانه تا یك میلیون یورو، بیش از یك میلیون یورو تا سه میلیون یورو، بیش از سه میلیون یورو تا 10 میلیون یورو و بیش از 10 میلیون یورو تقسیم بندی شده كه بر مبنای آن، صادرات تا یك میلیون یورو از فروش ارز در سامانه نیما معاف است.
صادركنندگان با درآمد بیش از یك میلیون یورو تا سه میلیون یورو مكلفند 50 درصد ارز صادراتی را به سامانه نیما واگذار كنند.
در مورد درآمد بیش از سه میلیون یورو تا 10 میلیون یورو باید 70 درصد ارز صادراتی عرضه شود.
صادركنندگان با درآمد بیش از 10 میلیون یورو نیز مكلفند 90 درصد ارز صادراتی را در سامانه نیما عرضه كنند.

** لزوم واقعی شدن نرخ های پایه صادراتی
در این زمینه، «مجید نامی» عضو هیات مدیره اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاك ایران امروز (یكشنبه) به ایرنا گفت: واردات پوشاك از آغاز امسال ممنوع شد، بر این اساس بازار داخلی جذاب تر شده و بیشتر تشنه پوشاك ایرانی است.
به گفته این مقام صنفی، برندهای خارجی فعال در ایران برای ادامه فعالیت به تولید 20 درصد محصولاتشان در داخل كشور مجاب شدند.
وی یادآوری كرد: همه این شرایط به محدودیت صادرات منجر شد؛ با این حال در سال های گذشته آمار سالیانه 40 میلیون تا 60 میلیون دلاری صادرات پوشاك به ثبت رسید كه رقم بالایی نیست.
نامی اضافه كرد: برپایه بخشنامه بانك مركزی همه صادركنندگان به ارائه تعهدنامه برگشت ارز مكلفند و بانك مركزی مكلف است فقط برای واردات كالا و خدمات صادركنندگانی تامین ارز كند كه چگونگی بازگشت ارز آنها به چرخه اقتصادی كشور مطابق ساختار تعیین شده در دستورالعمل این بانك باشد.
وی افزود: در دوران دولت های نهم و دهم برای بالا نشان دادن ارزش صادرات، نرخ های پایه صادراتی از سوی گمرك بالا و بیش از ارقام واقعی در نظر گرفته می شد؛ صادركنندگان نیز برای برخوردار شدن از جوایز صادراتی یا معافیت های مالیاتی به این موضوع روی خوش نشان داده و اعتراضی نداشتند.
نامی ادامه داد: به این ترتیب آمار سالیانه 40 میلیون تا 60 میلیون دلاری صادرات پوشاك نیز واقعی نبود و شاید نصف این ارقام صحیح باشد.
این مقام صنفی بیان داشت: امروز كه موضوع برگرداندن ارز حاصل از صادرات به سامانه نیما مطرح شده، بازرگانان و صادركنندگان واقعی شدن نرخ های پایه صادراتی را خواستارند.
«بیشتر صادركنندگان پوشاك ارز حاصل از صادرات را صرف واردات مواد اولیه و ماشین آلات و تجهیزات مورد نیاز می كنند و باقیمانده را به صورت حواله یا اسكناس به بانك‌ها و صرافی‌های مجاز می فروشند».

** اصلاح ارزش پایه صادراتی برخی كالاها
در این پیوند، مدیركل نساجی و پوشاك وزارت صنعت، معدن و تجارت به خبرنگار ایرنا گفت: بازرگانانی كه متقاضی اصلاح ارزش پایه صادراتی هستند باید نظر كارشناسی و فنی خود را به‌همراه آنالیز قیمت تمام‌ شده كالای مورد نظر از طریق تشكل‌های ذیربط با پیشنهاد ارزش صادراتی و نیز مدارك و مستندات لازم به دفترهای تخصصی وزارتخانه ارائه كنند تا موارد، بررسی و كارشناسی شود.
«افسانه محرابی» اضافه كرد: ارزش پایه صادراتی كالاهای مرتبط با این حوزه از قبیل فرش ماشینی، موكت، كیسه پلی‌پروپیلن و انواع پوست و چرم، بررسی شده و عمده آنها در سامانه گمرك ایران اصلاح شده است.

** بازگشت ارز حاصل از صادرات
مدیركل نساجی و پوشاك وزارت صنعت، معدن و تجارت درباره بازگشت ارز حاصل از صادرات به سامانه نیما یادآوری كرد: بسیاری از مناسبات ایران و عراق بر مبنای ریال ایران است و با ابلاغ مصوبه هیات وزیران مبنی ‌بر بازگشت ارز به سامانه نیما، برخی واحدهایی كه به طور ریالی به كشورهای همسایه بویژه عراق و افغانستان صادرات داشتند دچار مشكلاتی در چگونگی بازگشت ارز شده اند.
وی ادامه داد: بر این اساس، پیشنهاد مستثنی شدن محصولات نهایی صنعت نساجی از جمله فرش ماشینی، كفش و پایپوش از شمول دستورالعمل بانك مركزی ارائه شد كه در نهایت به ابلاغیه بیست و هشتم آبان بانك مركزی درباره چگونگی بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی كشور منجر شد.
به گفته وی، آمار میزان بازگشت ارز حاصل از صادرات به سامانه نیما از بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران قابل احصاست.

** رشد 26 درصدی صادرات كالای نساجی و پوشاك در 9ماهه امسال
مدیركل نساجی و پوشاك وزارت صنعت، معدن و تجارت از صادرات 891 میلیون دلاری كالاهای نساجی و پوشاك در 9 ماهه امسال و رشد 26 درصدی آن در همسنجی با پارسال خبر داد.
محرابی افزود: بیشترین حجم صادرات در حوزه كالایی انواع كفپوش، كفش و پایپوش، پارچه و نخ بود.
به گفته این مسئول، بیشترین رشد صادرات در این مدت در مورد كالاهایی مانند انواع نخ، انواع پتو، كفش و پایپوش به ثبت رسید.

اقتصام*3065*1961*