شیوع آنفلوانزا در برخی استانها عادی است

تهران- ایرنا- رئیس مركز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت گفت: هیچ اتفاق غیرعادی و غیرمعمولی درباره آنفلوآنزا و انواع آن، از جمله نوع H1N1 (آنفلوانزای خوكی) در كشور رخ نداده است. این نوع آنفلوآنزا هر سال در همین بازه زمانی در نیمكره شمالی از جمله ایران شایع می شود.

محمد مهدی گویا روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار سلامت ایرنا درباره شیوع آنفلوآنزای خوكی در برخی كشورهای همسایه افزود: آنفلوآنزای خوكی یك نوع آنفلوآنزای معمولی است كه به آن آنفلوآنزای فصلی می گوییم و موضوع جدیدی نیست.
گویا بیان كرد: آنفلوآنزا انواع مختلفی دارد كه یكی از انواع آن، H1N1 است كه در گذشته به آن آنفلوآنزای خوكی اطلاق می شد و در حال حاضر این عنوان برای این نوع از آنفلوآنزا مطرح نیست.
وی ادامه داد: در كشور ما این آنفلوآنزا در برخی استان ها شایع است و موارد ابتلا به این نوع از آنفلوآنزا وجود دارد، اما هیچ اتفاق خاص و جدیدی در این زمینه رخ نداده است.

* آنفلوآنزا قابل كنترل نیست، قابل تخفیف است
رئیس مركز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت اظهار داشت: درباره آنفلوآنزا نمی توان گفت كه قابل كنترل است، بلكه باید بگوییم كه قابل تخفیف است. یعنی اگر مردم رعایت كنند و در برخورد با بیمار مبتلا به آنفلوآنزا مراقب باشند و كسی كه به این بیماری مبتلا است با سرفه، عطسه، دست دادن و غیره، بیماری خود را به دیگران منتقل نكند، می توان آن را خفیف تر كرد.
گویا افزود: همچنین كسانی كه ممكن است در معرض انواع آنفلوآنزا باشند باید در اوایل فصل پاییز واكسن تزریق كنند. مجموعه این موارد می تواند منجر به خفیف تر شدن موارد آنفلوآنزا در جامعه شود، اما هیچ وقت نمی توان گفت كه آنفلوآنزا از بین می رود و به هر حال عده ای به این بیماری مبتلا می شوند. مهم این است كه موارد ابتلا به بیماری آنفلوآنزا، موارد بستری در بیمارستان و موارد مرگ ناشی از آن كاهش پیدا كند. زیرا نمی توان اقدامی انجام داد كه آنفلوآنزا اصلا وارد كشور نشود.

* فوت ناشی از آنفلوآنزا
وی بدون اعلام آمار موارد فوت ناشی از آنفلوانزا در سال گذشته و امسال گفت: موارد مرگ ناشی از آنفلوآنزا هر سال اتفاق می افتد. افرادی كه سن بالا دارند و واكسن آنفلوآنزا تزریق نمی كنند و همچنین كسانی كه بیماری قلبی و ریوی شدید دارند و مبتلا به انواع شدید بیماری آنفلوآنزا می شوند و دیر به پزشك مراجعه می كنند، از جمله این موارد فوتی هستند.
اجتمام *9482 * 3063

سرخط اخبار جامعه