قاچاق دام متاثر از نوسان نرخ ارز در منطقه است

مهاباد - ايرنا - مديركل دفتر بهداشت و مبارزه با بيماري‌هاي دامي سازمان دامپزشكي كشور گفت: قاچاق دام به داخل و خارج از كشور متاثر از كاهش يا افزايش نرخ ارز و تغيير ارزش پولي در ايران و كشورهاي همسايه است.

سيد بهمن نقيبي روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا در مهاباد اظهار داشت: هرگاه نرخ ارز در كشورهاي منطقه تغيير پيدا كند به دليل سودآوري، قاچاق دام در مرزهاي غربي (عراق و تركيه) و جنوب شرقي كشور (پاكستان) آغاز مي شود.
وي افزود: كارگروه هاي مبارزه با قاچاق كالا و ارز در استان هاي مختلف كشور تشكيل شده است و قاچاق دام نيز در اين كارگروه ها مورد بررسي قرار مي گيرد.
وي اضافه كرد: قاچاق دام باعث مي شود كه دام هايي كه بيماري آنها كنترل نشده است، وارد شود و اگر اين دام ها مدتي در قرنطينه نباشند، مي توانند بيماري هاي مختلف دامي را وارد ايران كنند.
وي يادآور شد: سطح خدمات دامپزشكي در بين كشورهاي منطقه تنها در كشور تركيه هم تراز با خدمات دامپزشكي در كشورمان است و اگر دام هايي از ديگر كشورها وارد شود، ممكن است بيماري هاي مختلف دام را به داخل كشور منتقل كند.
نقيبي با اشاره به منعقد شدن تفاهم نامه همكاري ايران و تركيه در مورد كنترل بيماري هاي دامي، اظهار داشت: طبق اين تفاهم نامه همكاري بين مسوولان 2 كشور در مورد اخبار مربوط به شيوع بيماري هاي دامي صورت مي گيرد و حتي در مواردي امكان تبادل نمونه ها هم وجود دارد.
مديركل دفتر بهداشت و مبارزه با بيماري‌هاي دامي سازمان دامپزشكي كشور گفت: استان هاي غربي كشور به عنوان دروازه هاي ورود دام به داخل كشور بايد بيشتر مورد توجه قرار گيرد و كنترل بيماري هاي دام در اين مناطق به صورت جدي تر پيگيري شود.

** ضرورت مقابله با بيوتروريسم
مديركل دفتر بهداشت و مبارزه با بيماري‌هاي دامي سازمان دامپزشكي كشور گفت: در قالب مديريت پدافند غيرعامل هرگونه گزارشي در مورد تلفات يا شيوع بيماري هاي غيرمعمول بررسي مي شود و براي مقابله با بيوتروريسم اقدامات پيشگيرانه در مورد آن صورت مي گيرد.
نقيبي افزود: بيوتروريسم موضوع جديدي نيست اما به دليل اشتراك با انسان و خطر براي جوامع انساني بايد مورد توجه و تاكيد قرار گيرد تا قبل از بروز اقدامات پيشگيرانه انجام شود.
وي اظهار داشت: سازمان دامپزشكي كشور همراه ساير ارگان هاي مربوطه در اين زمينه از آمادگي كافي برخوردار است و هم اكنون بخش زيادي از واكسن هاي مورد نياز كشور در داخل تامين مي شود.
نقيبي اضافه كرد: تنها در بيماري «هاري» سالانه 600 هزار دُز واكسن اين بيماري از خارج كشور تامين مي شود و در مابقي بيماري ها از جمله تب برفكي، ايران از ظرفيت هاي خوبي در زمينه تامين واكسن برخوردار است.

** مهار بيماري لمپي اسكين قابل تقدير است
مديركل دفتر بهداشت و مبارزه با بيماري‌هاي دامي سازمان دامپزشكي كشور با تاكيد بر اينكه مهار بيماري لمپي اسكين در سطح كشور قابل تقدير است، گفت: اين بيماري براي نخستين بار در سال 1393 به عنوان يك بيماري دامي غيربومي از طريق دام آلوده وارد كشور شد.
نقيبي افزود: اين بيماري به سرعت در كشور پخش شد و جمعيت دام در 24 استان كشور را تحت تاثير قرار داد و با اقدامات مناسب سازمان دامپزشكي مهار شد.
وي اضافه كرد: سازمان دامپزشكي كشور با اجراي سياست حذف و ريشه كني بيماري و تشديد اقدامات بهداشتي قرنطينه اي و معدوم سازي دام هاي بيمار به خوبي توانست اين بيماري را كنترل و از بومي شدن آن جلوگيري كند.
نقيبي گفت: هم اكنون اين بيماري از قالب طرح هاي مايه كوبي سراسري خارج شده و در صورت مشاهده كانون هايي از آن، دام هاي آن منطقه با توجه به شدت بيماري در شعاع هاي يك، سه يا 10 كيلومتر مايه كوبي مي شود.
بيماري لمپي اسكين يك بيماري پوستي ويروسي با سرعت انتشار بالاست كه خسارت هاي اقتصادي سنگيني با كاهش توليدات دامي، ضايعات پوستي و تلفات در جمعيت گاوي وارد مي كند.
اين بيماري كه مختص دام بوده و قابل انتقال به انسان نيست، زماني محدود به قاره آفريقا بوده و در سال هاي اخير در ساير كشورها از جمله مصر، اردن، لبنان، فلسطين اشغالي، عمان، عراق و تركيه بروز كرده است.
انتقال عامل بيماري علاوه بر تماس با گاوهاي بيمار و محصولات خام دامي آلوده به ويروس از طريق گزش حشرات از جمله پشه ها و مگس هاي خونخوار به طور مكانيكي صورت مي گيرد.

** امسال كانون هاي آنفلوانزاي پرندگان بسيار محدود است
مديركل دفتر بهداشت و مبارزه با بيماري‌هاي دامي سازمان دامپزشكي كشور گفت: سال گذشته در اين فصل با شيوع آنفلوانزاي پرندگان در كشور بيش از 20 ميليون قطعه مرغ به اين بيماري مبتلا شدند.
نقيبي افزود: امسال با اقدامات پيشگيرانه و واكسيناسيون طيور اين بيماري كاهش چشمگيري يافته و هم اكنون تنها 2 كانون اين بيماري در كشور مشاهده شده است.
وي اضافه كرد: كانون هاي بيماري آنفلوانزاي پرندگان در سال جاري در حالي كاهش يافته كه امسال جمعيت طيور كشور در مقايسه با سال گذشته كاهش نداشته است.
آنفلوآنزاي پرندگان، يك بيماري كشنده با انتشار سريع در پرندگان بوده و عامل مولد آن ويروسي است كه با ساختار فيزيكي پرندگان سازگار شده و تحت شرايطي به انسان نيز منتقل مي شود.
بي اشتهايي، اشكال در تنفس با يك صداي خاص تنفسي، اسهال سفيد و سبز، افت شديد توليد تخم، تيرگي تاج به همراه خونريزي در ريش و ساق پا، پژمردگي شديد پرندگان، آبريزش از چشم و بيني و افزايش شديد مرگ و مير پرندگان از علايم اين بيماري است.
اين ويروس اغلب از طريق تماس با فضولات پرندگان، خون، ترشحات تازه مجاري تنفسي پرندگان بيمار و محيط زيست آلوده انتقال مي يابد.
در كشور حدود 13 ميليون راس دام سنگين (گاو و گوساله) و بيش از 50 ميليون راس دام سبك (گوسفند و بز) وجود دارد.
3020/6185/3072