۲۲ دی ۱۳۹۷،‏ ۲۲:۵۲
کد خبر: 83168191
۰ نفر
فاصله دريافتي پرستار با پزشك بازنگري شود

همدان- ايرنا- نماينده مردم ملاير در مجلس شوراي اسلامي گفت: با وجود مزيت هاي بسيار طرح تحول نظام سلامت، فاصله اي بين دريافتي پرستاران و پزشكان در اين طرح ايجاد شده كه نياز به بازنگري دارد.

به گزارش ايرنا حجت الاسلام احد آزاديخواه عصر روز شنبه در ديدار با كاركنان سازمان نظام پرستاري ملاير به مناسبت روز پرستار با موفقيت آميز دانستن طرح تحول نظام سلامت در دولت تدبير و اميد افزود: نقاط ضعف اين طرح بايد سال اول اجرا، مورد بازنگري و اصلاح قرار مي گرفت.
وي با بيان اينكه به طور جد پيگير مسايل و مشكلات پرستاران و ارتقاي جايگاه آنها هستيم افزود: ايجاد اين شكاف در دريافتي آنان با پزشكان موجب شد پرستاران در اين امر آسيب ببينند.
سخنگوي كميسيون فرهنگي مجلس دهم با تقدير از زحمات و تلاش هاي ماندگار دكتر «سيدحسن قاضي زاده هاشمي» وزير سابق بهداشت، درمان و آموزش پزشكي بيان كرد: در حوزه بهداشت و درمان شاهد تحول چشمگير و اقدامات بسيار خوب و ماندگار بوديم.
حجت الاسلام آزاديخواه مشكلات اين قشر را از دغدغه هاي مجلس دانست و ادامه داد: طرح و انتقال مسايل و مشكلات پرستاران در مجلس بي تاثير نيست و به طور قطع مقدمه اي براي تحول و حل اين مطالبات است.
وي قانون تعرفه گذاري، استخدام هاي سال 98، پرداخت سازمانهاي بيمه گر، تاخير در پرداخت كارانه ها از جمله مشكلاتي بود كه توسط پرستاران ملاير مطرح شد و نماينده مردم ملاير در مجلس شوراي اسلامي قول مساعد داد تا حد امكان براي حل اين مسايل پيگيري هاي لازم صورت گيرد.
حجت الاسلام آزديخواه همچنين با اشاره به اجراي اقدامات بسيار خوب و ماندگار در حوزه بهداشت و درمان اين شهرستان تاكيد كرد: پرستاران مي توانند در بهبود اين مسير به ما مشاوره دهند، چراكه مشاوره آنها مي تواند در ادامه مسير و حل مشكلات اين حوزه به ما كمك كند.
وي يادآور شد: در حال حاضر با 50 درصد پرستار خدمات درماني در اين شهرستان انجام مي شود و چنانچه به همين ميزان پرستار نيز اضافه شود، تازه به استاندارد ملي مي رسيم.

** كمبود يك هزار پرستار در ملاير
رييس نظام پرستاري ملاير نيز گفت: در حال حاضر در اين شهرستان يك هزار كمبود نيروي پرستارداريم كه با توجه به ميانگين كشوري براي هر تخت نسبت به تخت‌ هاي بيمارستاني با كمبود پرستار مواجه هستيم.
عليرضا مرادي با بيان اينكه پرستاران به خاطر كمبود نيرو مجبور به اضافه كار اجباري هستند، از نمايندگان مجلس خواست: نسبت به اختصاص بودجه براي جذب پرستار مورد نياز در كميسيون تلفيق بودجه مجلس توجه ويژه اي داشته باشند.
وي اجرا نشدن قانون كار براي بازنشستگي پرستاران را از ديگر مشكلات برشمرد و ادامه داد: با وجود اينكه پرستاري جزء مشاغل سخت است، اما قانون آن اجرا نشده است.
رييس نظام پرستاري ملاير بيان كرد: به روز نبودن پرداختي كارانه و اضافه كار پرستاران مشكل ديگر اين قشر است كه در حال حاضر به صورت معوقات پرداخت مي شود و پرداختي يكجا نيست.
به گزارش ايرنا، هم اكنون يك هزار پرستار در مراكز درماني و بيمارستان هاي ملاير مشغول فعاليت هستند و به همين تعداد پرستار براي كادر درماني اين شهرستان نياز است.
600 تن از پرستاران ملاير عضو سازمان نظام پرستاري اين شهرستان هستند.
به مناسبت ولادت حضرت زينب(س) و روز پرستاران نمايندگان ملاير روز شنبه با حضور در بيمارستان امام حسين(ع) ملاير از زحمات و تلاش هاي شبانه روزي پرستاران اين مجموعه درماني با اهداي شاخه گل تقدير كردند.
7528/2087