۲۲ دی ۱۳۹۷،‏ ۲۲:۴۲
کد خبر: 83168187
۰ نفر
زمان خلق ثروت با نابودی منابع زیر زمینی به سر آمد

اصفهان- ایرنا - معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری گفت: زمان خلق ثروت از طریق استفاده و از بین بردن منابع زیر زمینی به سر آمده و اكنون سرمایه گذاری بر روی نیروی انسانی خلاق و نوآور جهت خلق ثروت مورد توجه قرار گرفته است.

به گزارش ایرنا، سورنا ستاری شنبه شب در سی و ششمین جلسه ستاد راهبردی اقتصاد مقاومتی در تالار اجتماعات استانداری اصفهان، افزود: صنعت فقط فولاد، پتروشیمی، سیمان و صنایعی از این قبیل نیست بلكه امروزه صنایعی در حال جایگزین شدن هستند كه فعالیت آنها آلودگی و از بین بردن منابع زیر زمینی و آب را به همراه ندارد و چند برابر سودآوری دارند.
وی با اشاره به توسعه استارتاپ ها در كشور در سال های اخیر اظهارداشت : اكنون سرمایه هر یك از این استارتاپ ها بیش از چند هزار میلیارد تومان است در حالی كه چهار سال قبل نامی از آنها نبود.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری به پیشرفت شركت های دانش بنیان در بخش های بیوتك، تجهیزات پزشكی، سلول های بنیادین، نانو اشاره و اضافه كرد: هیچیك از این شركت ها دودكش ندارند كه هوا را آلوده كنند و منابع زیر زمینی را از بین نمی برند اما در خلق ثروت و اشتغالزایی نقشی موثر دارند و در كمترین فضا فعالیت های خود را انجام می دهند.
وی اضافه كرد: در این شركت ها نسل جدیدی از جوانان زیر 30 سال مشغول فعالیت شده اند و چیزی كه می تواند به توسعه فعالیت این شركت ها كمك كند ایجاد محیطی سالم و به دور از استرس است.
ستاری با اشاره به اینكه این شركت ها توسط بخش خصوصی بوجود آمده اند، تصریح كرد : بنابراین باید زمینه فعالیت این شركت ها را فراهم كنیم و با اعمال قوانین دست و پا گیر و سخت گیرانه مانع فعالیت آنها نشویم.
وی جلوگیری از كسب و كار جوانان را خیانت به كشور دانست و گفت: باید شرایط اكوسیستم خلاقیت را برای جوانان بوجود آوریم تا آنها بتوانند با ارائه ایده های خلاق خود، نوآوری و برای كشور كارآفرینی و ثروت اندوزی كنند.
به گفته وی برای ایجاد و توسعه استارتاپ ها نیازمند سرمایه گذاری بخش خصوصی هستیم و اصفهان با داشتن نیروی انسانی مورد نیاز از ظرفیت های خوبی برای ایجاد این شركت های نوپا برخوردار است.
وی به ایجاد شركت های نوپا فعال در زمینه حمل و نقل و تاكسیرانی در فضای مجازی اشاره و اضافه كرد : هم اكنون 60 شركت نوپا و فناور با استفاده از فضای مجازی در زمینه تاكسیرانی فعالیت دارند و شركت های تاكسیرانی در شهرها كه بصورت سنتی اداره می شوند چنانچه در گذشته به فكر خلاقیت و نوآوری و استفاده از فضای مجازی بودند، دچار عقب ماندگی نمی شدند.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با اشاره به ظرفیت های كشورمان در استارتاپ ها در بخش های مختلف گفت: 50 درصد استارتاپ های خارومیانه ایرانی هستند و باید با همكاری بخش خصوی و دانشگاهها به توسعه این شركت های فناور و خلاق كمك كنیم.
وی با بیان اینكه باید از نوآوری ها استقبال كنیم نه اینكه به جنگ خلاقیت ها برویم ، اضافه كرد: باید به جوانان خلاق و نوآور اجازه فعالیت دهیم و نباید با تنگ نظری ها و قوانین دست و پاگیر كسب و كار آنها را از بین ببریم.
ستاری به محدودیت منابع دولتی برای ارائه تسهیلات به شركت های دانش بنیان اشاره كرد و اظهارداشت: دولت این قدر توان ندارد كه همه شركت های دانش بنیان و استارتاپ ها را مورد حمایت قرار دهد بنابراین باید بخش خصوصی را به این عرصه وارد كنیم و با سرمایه گذاری این بخش مراكز نوآوری و كارخانه های نوآوری ایجاد كنیم.
وی بیان كرد : در این زمینه بزرگترین كارخانه نوآوری خاورمیانه با سرمایه بخش خصوصی و اشتغال پنج هزار و 300 نفر تا پایان امسال در تهران راه اندازی خواهد شد.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور به میزان سرمایه گذاری انجام شده و مدت زمان احداث این كارخانه اشاره ای نكرد.
وی با اشاره به نقش صادرات فرش دستباف در اقتصاد كشور گفت: به دلیل اینكه خاستگاه این صنعت ایران بویژه اصفهان بوده حتی اعمال تحریم ها نتوانسته است صادرات فرش ایران را به صفر برساند.
ستاری افزود : اصفهان در زمینه فرش و صنایع دستی از ظرفیت های بالایی برخوردار است اما این شهر نتوانسته است از خلاقیت و نوآوری برای استفاده بیش از پیش این صنایع بهره برداری كند و متاسفانه تاكنون دانشگاهها و مراكز علمی برای كمك به این صنایع بی توجه بوده اند.
وی تصریح كرد: اصفهان به رغم داشتن كارخانه های بزرگ صنعتی در زمینه بیكاری جز استان های اول كشور است.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری بیان كرد: باید از اكنون برای شهری كه از سبقه كاری بالا، مردم خلاق و كارآفرین، جوانان اندیشمند و دانشگاههای مطرح برخوردار است تصمیم گرفت كه صنعت این استان باید در آینده بر چه پایه ای استوار باشد.
وی گفت: توسعه شركت های دانش بنیان و استارتاپ ها می تواند به حل معضل بیكاری و محیط زیست اصفهان كمك كند.
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری روز شنبه با هدف بازدید از چند مركز نوآوری و فناوری به اصفهان سفر كرد.
ستاری ابتدا از شهرك سلامت اصفهان و مركز جامع سرطان و طرح نصب و راه اندازی دستگاه شتاب دهنده خطی در آن بازدید كرد.
وی همچنین از هوانیروز اصفهان، مراكز رشد، كارآفرینی و بازی های رایانه ای دانشگاه اصفهان و مركز نوآوری دانشگاه علوم پزشكی این شهر بازدید و بر حمایت از آنها تاكید كرد.
نخستین پارك علم و فناوری سلامت اصفهان با حضور سورنا ستاری افتتاح شد.
این پارك در فضایی به وسعت21 هكتار ایجاد شده و در زمان حاضر دارای10 خوشه فناوری و حدود40 شركت دانش بنیان است.
اصفهان با حدود170 دانشگاه و موسسه اموزش عالی و حدود 250 هزار دانشجو، دومین استان دانشگاهی كشور است.
همچنین این استان دارای تنها شهرك علمی و تحقیقاتی كشور با 10 مركز رشد فناوری، 2 پارك علم و فناوری و حدود500 شركت دانش بنیان مستقر است.
حدود 43 پارك علم و فناوری و پنج هزار شركت دانش بنیان و واحد فناور در كشور فعال هستند.
2093/6026/