۲۲ دی ۱۳۹۷،‏ ۲۲:۳۳
کد خبر: 83168183
۰ نفر
850 هزار نفر در خوزستان حاشيه نشين هستند

اهواز-ايرنا- مدير كل امور اجتماعي استانداري خوزستان گفت: بر اساس برآوردهاي انجام شده 850 هزار نفر در خوزستان جزو اقشار حاشيه نشين و كم برخوردار هستند.

به گزارش ايرنا محمد صادق كريمي كيا شامگاه شنبه در نشست شوراي برنامه ريزي استان در سرسراي استانداري خوزستان با اشاره به مشكلات و آسيب هاي اجتماعي كه خوزستان با آن درگير است بيان كرد: بر اساس آخرين مطالعاتي كه انجام گرفته است خوزستان دومين استان كشور از نظر جمعيت حاشيه نشيني است.
وي با اشاره به اينكه خوزستان با مسائل اجتماعي مختلفي درگير است بيان كرد: خوزستان رتبه 13 آمارخودكشي در كشور را دارد.
وي گفت: در بحث ميزان طلاق نيز در استان خوزستان به ازاي هر 50 هزار فقره ازدواج 9 هزار فقره آن منجر به طلاق مي شود.
كريمي كيا ادامه داد: وجود 84 هزار نفر معلول در استان، رفتارهاي خشونت آميز و آمار بالاي مهاجرت از خوزستان از ديگر مشكلات اجتماعي اين استان است.
مدير كل امور اجتماعي استان با بيان اينكه آمار زيادي از نخبگان و سرمايه داران به دلايل متعددي از استان مهاجرت مي كنند بيان كرد: طي سال هاي 90 تا 95 بالغ بر 240 هزار نفر از استان مهاجرت كرده اند و اين آمار خوزستان را به استاني مهاجر فرست در كشور تبديل كرده است.
كريمي كيا با اشاره به كارهايي كه براي بهبود مسائل و مشكلات اجتماعي استان در سال هاي اخير انجام گرفته است بيان كرد: يك هزار خانوار در شهرستان كارون خوزستان كه از امنيت غذايي برخوردار نبودند را شناسايي كرده و به آن ها كمكهايي انجام شد.
مدير كل امور اجتماعي استانداري خوزستان ادامه داد: كمپين جوانه ها در استان با همكاري مردم و خيرين تشكيل شده است كه به بيش از يك هزار دانش آموز بي بضاعت كمك مالي انجام مي شود.
وي با اشاره به ديگر اقدامات در اين حوزه بيان كرد: از 75 ميليارد ريال اعتبار اجتماعي استان 30 ميليارد ريال صرف بازسازي مدارس فرسوده استان شده است.
كريمي كيا اظهار داشت:طي سال هاي 96 و 97 اعتباري بالغ بر 300 ميليارد ريال توسط شوراي اجتماعي كشور به استان پرداخت شده است كه براي برطرف كردن مشكلات اجتماعي استان نياز به همكاري همه دستگاه ها و سازمان هاي مردم نهاد است.
وي ادامه داد: خوزستان به يك استان صنعتي و بدون نشاط تبديل شده است كه لازم است برنامه هاي نشاط آفرين در استان برگزار شود و شرايط براي شادي در استان فراهم شود.
در ادامه اين نشست مشاور اقتصادي استاندار خوزستان بيان كرد: بيشترين افراد حاشيه نشين در استان كشاورزاني هستند كه در دوران جنگ تحميلي به حاشيه شهرها مهاجرت كرده اند.
عبدالرسول ممتازان ادامه داد: براي برطرف كردن مشكلات اجتماعي نياز به يك رديف اعتباري است.
بر اساس آمار اعلام شده در سرشماري سال 95 جمعيت خوزستان چهار ميليون و 710 هزار نفر است.
7158/6064