تحركات نظامي آمريكا در موصل و بغداد تكذيب شد

بغداد - ايرنا - مقامات عراق، اخبار منتشر شده در خصوص تحركات جديد نيروهاي نظامي آمريكا در موصل و همچنين در فرودگاه بغداد و مناطق اطراف آن را تكذيب كردند.

به گزارش ايرنا، در پي انتشار گزارش هاي متعدد از تحركات جديد نيروهاي نظامي آمريكا در نقاط مختلف عراق از جمله در موصل مركز استان نينوا (شمال)، مركز اطلاع رساني ستاد مشترك عراق در اطلاعيه اي از آنچه انتشار اطلاعات غلط خواند انتقاد كرد.
اين مركز افزود: برخي رسانه هاي خاص، هر از چندي اخباري نادرست و اطلاعاتي غلط را منتشر مي كنند كه مغاير اصول حرفه اي است كه آخرين مورد آن، استقرار نيروهاي آمريكايي در مراكز نظامي موصل و بيرون راندن الحشد الشعبي و نيروهاي انتظامي و امنيتي تابع وزارت كشور عراق بوده است.
همچنين يك منبع در فرودگاه بين المللي بغداد نيز اخبار منتشر شده طي دو روز گذشته در خصوص استقرار نيروهاي نظامي آمريكا در فرودگاه بين المللي بغداد و مناطق اطراف آن را نادرست دانست و تاكيد كرد كه هيچ نيروي خارجي در اين مناطق وجود ندارد.
همزمان با طرح مواضع متناقض از سوي دونالد ترامپ رئيس جمهوري و ديگر مقامات آمريكا در خصوص خروج نظامي از سوريه، اخبار و گزارش هاي متعددي در خصوص تحركات نظامي آمريكا در نقاط مختلف عراق منتشر شده است.
اين اخبار و گزارش ها در حالي است كه ترامپ در جريان سفر مخفيانه اخير خود به پايگاه نظامي عين الاسد در استان الانبار عراق گفت كه واشنگتن قصد خروج نظامي از عراق را ندارد و خاك از اين كشور براي عمليات در سوريه استفاده خواهد كرد امري كه با مخالفت عراقي ها مواجه شد و آن را مخالف قانون اساسي و حاكميت ملي خود دانسته اند.
در همين حال 'عادل عبدالمهدي' نخست وزير عراق هفته گذشته در جريان مصاحبه مطبوعاتي در پاسخ به سوالي درخصوص افزايش تحركات نظامي آمريكا در كشورش گفت كه گزارشي در اين خصوص به وي نرسيده است.
وي در عين حال تلويحا احتمال استفاده از خاك عراق از سوي نيروهاي آمريكايي در جريان عقب نشيني از سوريه را تاييد كرد.
خاورم*4*380**