برداشت گاز از سكوهای دریایی فاز 22 تا 24 پارس جنوبی آغاز شد

تهران- ایرنا- مجری طرح توسعه فازهای٢٢ تا ٢٤ پارس جنوبی گفت: نخستین سكوی طرح توسعه این فازها با ظرفیت برداشت روزانه 1402 میلیون مترمكعب گاز راه‌اندازی شد و به بهره‌برداری رسید.

به گزارش شنبه ایرنا، برداشت گاز از چاه های دریایی برای توسعه فازهای مختلف پارس جنوبی و تولید حداكثری در فصل زمستان افزایش یافته است.
راه اندازی فازهای مختلف پارس جنوبی پس از استقرار دولت یازدهم جزو اولویت های اصلی وزارت نفت قرار گرفت و تولید از آن با رشد حدود 2 برابری نسبت به سال 1392، اكنون به حدود 600 میلیون مترمعكب در روز رسیده است.
امروز (شنبه) مجری طرح توسعه فازهای٢٢ تا ٢٤ پارس جنوبی اعلام كرد: برداشت گاز از یك سكو در این فازها از نوزدهم دی (چهارشنبه) آغاز شده است.
به نوشته تارنمای وزارت نفت، فرهاد ایزدجو با اشاره به تولیدی شدن سكوی ٢٢ این طرح اعلام كرد: با توجه به برنامه‌ریزی‌های دقیق انجام شده برای شتاب در تامین بخشی از سوخت زمستانی كشور، همه مراحل اتصال خطوط لوله دریایی به سكو و راه‌اندازی سكوی ٢٢ پارس جنوبی در دریا از سوی متخصصان ایرانی انجام و ركورد زمانی راه‌اندازی سكوهای پارس جنوبی شكسته شد.
هم‌اكنون منابع گازی این سكو پس از استحصال از چاه‌های تولیدی برای فرآوری و جداسازی تركیبات گازی از طریق یك رشته خط لوله ٣٢ اینچ به طول ١١٠ كیلومتر به پالایشگاه خشكی ارسال می‌شود.
به گفته ایزدجو، سكوی ٢٢ نخستین سكوی اصلی طرح توسعه فازهای ٢٢ تا ٢٤ پارس جنوبی است كه پس از پایان عملیات نصب و راه‌اندازی در دریا به مرحله تولید رسیده است.
مجری طرح توسعه فازهای٢٢ تا ٢٤ پارس جنوبی، تولیدی شدن یكی دیگر از سكوهای پارس جنوبی را دستاوردی ارزشمند توصیف كرد و گفت: تولیدات سكوی ٢٢ طرح توسعه فازهای ٢٢ تا ٢٤، روزانه 14 میلیون و 200 هزار مترمكعب گاز به حجم تولید كنونی پارس جنوبی افزوده است.
با بهره‌برداری كامل از چهار سكوی بخش فراساحل فازهای ٢٢ تا ٢٤ پارس جنوبی، از هر سكو روزانه ١٤ میلیون و 200 هزار مترمكعب گاز ترش غنی برداشت می‌شود.
طرح توسعه فازهای ٢٤-٢٢ پارس جنوبی برای تولید 56 میلیون متر مكعب گاز ترش از میدان مشترك و تولید روزانه 50 میلیون متر مكعب گاز متان، 2900 تن گاز مایع (ال‌پی‌جی)، 2750 تن اتان، 75 هزار بشكه میعانات گازی و 400 تن گوگرد طراحی شده است.
به گزارش ایرنا، منطقه پارس جنوبی گسترده ترین میدان گازی جهان را در خود جای داده است و به عنوان بزرگ ترین منطقه صادراتی میعانات گازی كشور شناخته می شود.
در بخش ایرانی این میدان، 14 تریلیون مترمكعب گاز به همراه 18 میلیارد بشكه میعانات گازی ذخیره شده است كه هشت درصد كل گاز دنیا و نزدیك به نیمی از ذخایر گاز كشور را شامل می شود.
تولید گاز از ١٠ فاز نخست پارس جنوبی در سال 13٩٢، نزدیك به 285 میلیون مترمكعب بود كه این میزان با بهره برداری از ١١ بخش جدید پارس جنوبی به حدود 600 میلیون مترمكعب در روز افزایش یافته است.

اقتصام*2022*1961*