۲۲ دی ۱۳۹۷،‏ ۱۷:۳۶
کد خبر: 83167941
۰ نفر
تدوين برنامه توسعه نيازمند ميراث فرهنگي است

تهران - ايرنا - عضو كميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي با تاكيد بر اين كه بدون در نظر گرفتن ميراث فرهنگي نمي توان برنامه توسعه را نوشت، گفت: با معرفي، حفاظت و مرمت ميراث فرهنگي مي‌توانيم گردشگري در ايران را رونق ببخشيم.

به گزارش خبرنگار فرهنگي ايرنا ،پروانه سلحشوري روز شنبه در ديدار با بهروز عمراني سرپرست پژوهشگاه ميراث فرهنگي با بيان اينكه در حوزه گردشگري نبايد به صورت جزيره‌اي و بدون در نظر گرفتن ميراث فرهنگي عمل كرد، افزود: ميراث فرهنگي و حفاظت از آن يكي از منابع توسعه پايدار در ايران است.
وي تصريح كرد: دستگاها و نهادهاي مختلف بايد در امر توسعه و گردشگري هماهنگ با پژوهشگاه ميراث فرهنگي و گردشگري حركت كنند تا توسعه‌اي پايدار و همه جانبه رخ دهد.
سلحشوري گفت: اين روش راهي براي دستيابي به اشتغال پايدار خواهد بود و بخش اعظمي از بيكاري و مشكلات اجتماعي را التيام مي بخشد.
عضو كميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي افزود: ميراث فرهنگي زيربناي گردشگري در ايران است و اين امر همچون گذشته بايد توسط پژوهشگاه ميراث فرهنگي و گردشگري دنبال شود.
اين نماينده ملت با اشاره به پروژه هاي مطالعاتي، بررسي و كاوش هاي باستان شناسي كه توسط پژوهشگاه ميراث فرهنگي و گردشگري، در محوطه هاي تاريخي صورت مي گيرد افزود: در نتيجه اين فعاليت ها به تدريج سايت‌ موزه‌ها به وجود مي‌آيند كه با جذب گردشگران داخلي و خارجي منجر به اشتغالزايي شده و همچنين هويت ملي و محلي را تقويت مي كنند.
براساس اعلام پژوهشگاه ميراث فرهنگي و گردشگري ،سلحشوري در ادامه كاركرد ديگر اين امر را جلوگيري از مهاجرت روستاييان به مناطق شهري و تخليه نشدن روستا ها دانست كه امروزه به شكل گسترده اي در حال شكل گيري است و گفت: تخليه روستاها آسيب‌هاي اجتماعي و اقتصادي جبران‌ناپذيري را در كشور به وجود آورده است.
به گزارش ايرنا، تدوين گزارش برنامه ششم توسعه سازمان ميراث فرهنگي به عنوان يكي از مسائل مهم و راهبردي همواره طي سالهاي گذشته مد نظر بوده است.
براين اساس در برنامه گزارش ششم توسعه سازمان ميراث فرهنگي سياست‌ها، راهبردها، برنامه‌هاي عملياتي و اجرايي سازمان براي فاصله زماني سال ۹۵ تا ۹۹ پيش‌بيني شده است.
بدين منظور سازمان ميراث‌فرهنگي در كميته‌هاي تدوين برنامه ششم توسعه در حوزه‌هاي فرهنگي و اقتصادي حضور داشته است.
سياست اصلي سازمان ميراث فرهنگي در بخش گردشگري برنامه ششم، توسعه گردشگري نگاه به اين بخش به عنوان صنعتي مولد و پايدار بوده و بخشهايي از اين سياست كلان شامل توسعه منابع و جاذبه‌ها، استفاده از منابع انساني و استفاده از تورهاي آشناسازي است.
فراهنگ ** 3377 ** 1355 **