320 ميليارد ريال زكات در آذربايجان غربي جمع آوري شد

اروميه- ايرنا- رييس اداره امور اجرايي زكات آذربايجان غربي گفت: امسال 320 ميليارد ريال زكات در استان جمع آوري شده كه 66 درصد بيشتر از مدت مشابه سال گذشته است.

جليل نوري روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: مشاركت مردم استان در حوزه زكات چشمگير بوده و تاكنون بيش از 30 هزار نفر از فريضه الهي زكات استقبال كرده اند.
وي با بيان اينكه موسسات و شبكه هاي خيريه متعددي در زمينه زكات با كميته امداد آذربايجان غربي همكاري دارند، اظهار داشت: هم اكنون 30 شبكه نيكوكاري در راستاي جمع آوري زكات مردم فعال است
وي ادامه داد: پيش بيني مي شود با ادامه مشاركت مردم نيكوكار و خيّر تا پايان سال جاري ميزان زكات جمع آوري شده در استان به 370 ميليارد ريال افزايش يابد.
رييس اداره امور اجرايي زكات آذربايجان غربي افزود: مهاباد با 43 ميليارد ريال مشاركت در پرداخت زكات، در استان پيشرو است.
نوري گفت: امسال 91 درصد شامل 290 ميليارد ريال زكات جمع آوري شده در آذربايجان غربي براي فقرا و محرومان استان هزينه شده و 29 ميليارد ريال ديگر به طرح هاي عام المنفعه در مناطق محروم روستايي استان اختصاص يافته است.
وي بيان كرد: بيش از 30 هزار دفترچه محاسبه زكات در بين روستاييان استان توزيع و با اين كار روند محاسبه و جمع آوري زكات تسريع مي شود.
وي اظهار داشت: تبليغ، جمع آوري، هزينه و گزارش عملكرد از مهمترين وظايف شوراهاي روستايي زكات است.
به گزارش ايرنا، زكات در آذربايجان غربي بيشتر به گندم، جو و كشمش و در برخي موارد به دام تعلق مي گيرد.
زكات در لغت به 2 معناي رشد و نمو و پاك آمده است؛ واژه زكات به سهمي اطلاق مي‌شود كه انسان از مال خود خارج مي‌كند و به فقرا مي‌دهد و به اين دليل است كه در پرداخت آن، اميد رشد و افزايش مال همراه با خير و بركت را دارد و موجب تزكيه و پاكي روح پرداخت كننده مي‌شود.
در قرآن كريم آمدن زكات در كنار نماز نشانه آن است كه رابطه با خداوند متعال از طريق نماز حاصل شده است و رابطه با مخلوق خداوند از راه اداي زكات برقرار مي‌شود.
همراهي اين‌ 2 به جهت اهميت ويژه آنهاست زيرا نماز در آيات قرآن كريم و روايات اسلامي از جايگاه خاصي برخوردار است و زكات نيز در دين اسلام در بعد اقتصادي و اجتماعي بسيار اهميت دارد.
گندم، جو، خرما، كشمش، طلا، نقره، شتر، گاو و گوسفند مواردي است كه زكات به آنها تعلق مي گيرد.
8137/2093