۲۲ دی ۱۳۹۷،‏ ۱۷:۰۲
کد خبر: 83167892
۰ نفر
رژیم صهیونیستی 'جاده آپارتاید' را بازگشایی كرد

تهران – ایرنا – رژیم صهیونیستی جاده ای را در كرانه باختری بازگشایی كرده كه به علت سیاست های تبعیض نژادی برای تردد در این جاده، فلسطینی ها آن را 'جاده آپارتاید' نامیدند.

به گزارش روز شنبه ایرنا، تارنمای روزنامه 'تایمز آو اسرائیل' نوشت: جاده 5 كیلومتری با نام '4370' به وسیله دیواری آن را به دو قسمت تقسیم می كند و بالای این دیوار در طول مسیر با فنس پوشیده شده است.
یك قسمت از این جاده، شهرك معروف به 'آدام' در شمال قدس را به محله 'فرنچ هیل' در این شهر متصل می كند كه مختص صهیونیست ها و برخی از فلسطینی هایی است كه مجاز به ورود به قدس هستند. قسمت دیگر این جاده دسترسی به شهر قدس ندارد و آن را محدود به قسمت شرقی و جنوبی این شهر می كند كه برای خودروهای فلسطینی ها در نظر گرفته شده و اجازه ورود به قدس را ندارند.
جاده های تقسیم شده دیگری نیز در كرانه باختری وجود دارد اما هیچكدام از آنها با دیوار از هم تفكیك نشده اند.
بازگشایی این جاده واكنش سازمان آزادیبخش فلسطین و تشكیلات خود گردان فلسطین را در پی داشت.
كمیته اجرایی سازمان آزادیبخش فلسطین به تایمز آو اسرائیل گفت: این نمونه ای از آپارتاید و جدایی نژادی اسرائیل است كه زمانی در جنوب آفریقا وجود داشت. هر اسرائیلی كه حتی اندكی معتقد به دموكراسی باشد باید نسبت به این جاده جدید خجالت زده باشد.
به گزارش روزنامه هاآرتص ارتفاع دیوار حائل بین این جاده همراه با فنس آن 8 متر است.
مقامات تشكیلات خودگردان فلسطین اعلام كردند كه این جاده تبعیض علیه فلسطینی ها را برجسته كرد.
محمد همدان سخنگوی وزارت حمل و نقل تشكیلات خودگردان به تایمز آو اسرائیل گفت: تمام جاده ها در كشور فلسطین باید در دسترس فلسطینی ها باشد. احداث این جاده جدید بدون تردید غیرقابل قبول و نشان دهنده تبعیض بی شرمانه علیه مردم فلسطین است.
خاورم**3234**1144