فواید و معایب اهدای خون كه باید بدانیم

زاهدان - ایرنا - پایگاه خبری زاهدان پیگیر روز شنبه/ 22 دی 97مطلبی با عنوان «فواید و معایب اهدای خون كه باید بدانیم» منتشر كرده است.

در این مطلب آمده است: بسیاری از افراد برای نجات كسانی كه به دلیل بیماری به خون احتیاج دارند برای اهدای خون به بیمارستان ها مراجعه می كنند اما این افراد باید بدانند اهدای خون برای سلامت بدن آن ها هم مزایا و معایبی دارد.
هر ساله، هزاران نفر وابسته به دریافت خون و محصولات خون اهدا شده برای زنده ماندن هستند. برخی آسیب‌ها و بیماری‌های خاص می‌توانند به سرعت باعث كاهش سطح خون شوند.بدون خون كافی، اكسیژن كافی در بدنشان دریافت نمی‌كنند كه منجر به مرگ می‌شود.بسیاری از بیمارستان‌ها و مراكز پزشكی از خون اهدا شده برای نجات جان بیماران خود استفاده می‌كنند.اهدای خون
مزایای اهدای خون
در حالی كه خون اهدا شده برای افراد نیازمند مهم است، اما برخی متخصصان پزشكی ثابت می‌كنند كه اهدا كنندگان خون نیز از اهدا كردن خونشان سود می‌برد.
كاهش سطح آهن:
آهن ماده‌ای معدنی است كه بدن برای تولید گلبول‌های قرمز خون به آن نیاز دارد. با این حال، آهن بیش از حد می‌تواند برای سلامت شخص مضر باشد. می‌تواند به اندام‌های مختلف بدن مثل كبد و قلب تاثیر بگذارد و بر نحوه كاركرد آن اعضا تاثیر بگذارد.
كاهش آهن بدن با اهدای خون
شناسایی عوارض جانبی سلامتی:
هر فردی كه خون اهدا می‌كند، یك معاینه فیزیكی ساده و تست خون كوتاه قبل از دادن خون انجام می‌دهد. در نتیجه این امكان وجود دارد كه فرد بتواند نگرانی‌های سلامتی ناشناخته را به عنوان بخشی از فرآیند اهدای خون تشخیص دهد. این مسائل مربوط به سلامتی، می‌توانند شامل نگرانی‌های فشار خون و یا تعداد كم خون باشند.
یك فرد هرگز نباید از اهدای خون برای پیدا كردن بیماری‌های مربوط به خون مانند هپاتیت B، هپاتیت C و یا HIV استفاده كند. در عوض، باید به پزشك مراجعه كنند. اگرچه مقدار كم خون یك فرد او را از اهدای خون منع می‌كند، اما كشف این اطلاعات می‌تواند به او كمك می‌كند تا اطلاعات بیشتری در مورد سلامتی خود داشته باشند.
تشخیص بیماری موجود در بدن با اهدای خون
سوزاندن كالری:
اهدای خون 650 كالری را می‌سوزاند. در فرد مناسب، اهدای خون بسیاری از مزایای سلامتی را با چند ریسك ارائه می‌دهد. بانك‌های خون معمولاً هر احتیاط ممكن را برای كمك به اهدای خون به خون اهدایی می‌كنند.
كمك می‌كند كه مردم نسبت به خودشان احساس خوبی پیدا كنند:
اهدای خون قدرت تاثیر گذاشتن بر سه نفر را دارد كه برای زنده ماندن به خون نیاز دارند. دانستن اینكه آنها برای زندگی دیگران تفاوت ایجاد كرده اند می‌توانند استرس فرد را كاهش دهد و باعث شود كه آنها احساس بهتری نسبت به خودشان داشته باشند.
كاهش استرس و داشتن احساس خوب با اهدای خون
معایب اهدای خون
هنگامی كه به روش درست انجام شود، اهدای خون ایمن است. اگر یك بانك خون برای استفاده مجدد از سرنگ استفاده كند، این می‌تواند خطر ابتلای فرد را به یك عفونت خونی افزایش دهد.
به همین دلیل، این یك بخش روتین برای گرفتن خون است كه باید از سوزن‌های جدید برای هر اهدا كننده استفاده كرد و تمام افراد باید دست‌هایشان را بشویند. سازمان غذا و داروی آمریكا بر روی بانك‌های خون نظارت می‌كند، تا مطمئن شود كه آنها به طور ایمن در حال جمع آوری خون هستند. فرد می‌تواند برخی عوارض جانبی را در نتیجه اهدای خون تجربه كند.
این موارد عبارتند از:
سرگیجه
احساس ضعف
سبكی سر
تهوع
این علائم معمولاً ظرف سه روز بعد از اهدای خون تمام می‌شوند.
اگر سطح آهن فرد پس از اهدای خون خیلی پایین باشد، می‌تواند مصرف غذاهای غنی از آهن را افزایش دهند. غذاهایی غنی از آهن زیاد شامل گوشت قرمز، اسفناج و اب میوه‌های غنی از آهن و غلات می‌شوند.
دستور العمل:
اگر فردی در نظر دارد یك اهدا كننده خون باشد، مهم است كه مراحل دخیل در فرآیند را درك كنند.
اهدای خون چه عوارضی دارد؟
آماده سازی برای اهدای خون:
قبل از اهدا، افراد باید برای اهدا ثبت نام كنند، یك سابقه پزشكی را پر كنند و یك معاینه فیزیكی كوچك انجام دهند. این گام‌ها به تضمین این امر كمك می‌كنند كه فرد در معرض بیماری‌هایی قرار نداشته باشد، كه ممكن است با اهدای خون به دیگران سرایت كند. این تست‌ها همچنین نشان می‌دهند كه اگر كسی كاندیدای خوبی برای دادن خون است، هیچ مشكلی ندارد. مثال‌های این مسائل شامل سطوح هموگلوبین كم و یا فشار خون بالا یا پایین هستند.
پزشك بازو را با پد الكلی تمیز كند و عضوی از تیم اهدا سوزن سرنگ را به رگ فرو می‌كند.
سوزن جدید و استریل شده.
سوزن به یك لوله و كیسه متصل است و خون تا زمانی كه پر شود، كار ادامه دارد.
كل زمان اهدای خون به طور متوسط 8 تا 10 دقیقه طول می‌كشد.
اگر فرد یك محصول خونی مانند پلاكت‌ها یا پلاسما را اهدا كند، این فرآیند می‌تواند تا 2 ساعت طول بكشد.
تست‌ها و آزمایشات لازم قبل از اهدای خون
پس از اهدای خون:
هنگامی كه اهدای خون تمام شود، پرسنل پزشكی سوزن را برمی دارد، گاز نخی می‌گذارد و فشار می‌دهد و بانداژ را بر روی بازوی فرد قرار می‌دهند. اهدا كنندگان معمولاً 10 تا 15 دقیقه قبل از رفتن می‌مانند و در طی این مدت به خوردن و نوشیدن تشویق می‌شوند. پس از اهدای خون، تیم‌های پزشكی خون را دریافت خواهند كرد و آن را برای بیماری‌های ارثی بالقوه آزمایش خواهند كرد. مثال‌هایی از اینها شامل HIV، هپاتیت B، هپاتیت C و سیفیلیس است.
سازمان خیریه معمولاً بیش از دوازده تست برای تضمین ایمنی خون‌های اهدایی انجام می‌دهد. خون اهدایی تنها برای مدتی می‌تواند دوام بیاورد و باید قبل از انقضای آن استفاده شود. در نتیجه، بانك‌های خون و بیمارستان‌ها تقریباً نیاز مداوم به خون اهدا شده دارند.
8006**3213