توسعه زیرساخت ها انتظار گنبدی ها از رئیس جمهوری

گنبدكاووس - ایرنا - مردم گنبدكاووس در شرق گلستان كه بزرگترین شهرستان این استان از لحاظ گستره و دومین از حیث جمعیت است، برای رفع كمبودهای زیرساختی و توسعه، چشم امید به سفر رئیس جمهوری دوخته اند كه قرار است دوشنبه هفته جاری انجام شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا، مردم شیعه و اهل سنت گنبدكاووس كه دیار كهن و تاریخی جرجان را از گذشته به یادگار دارند، از اقوام مختلف تشكیل شده و این شهرستان با وجود خدمات بی شمار انجام شده در 40 سال عمر انقلاب شكوهمند ایران اسلامی، هنوز با برخی كمبودهای زیرساختی مواجه است.
رفع بسیاری از كمبودهای زیرساختی این دیار با وجود اینكه بارها از سوی مردم و مسئولان محلی به گوش مقام های استانی و ملی رسیده و وعده تحقق آنها در سفرهای مقامات ارشد به گنبدكاووس داده شده، هنوز به سرانجام نرسیده و چشم امید مردم این دیار به تدبیر دولتمردان بویژه دكتر حسن روحانی رئیس جمهوری در سفر دو روز آینده به این شهرستان دوخته شده است.

** اجرایی شدن راه آهن گرگان - گنبد - مشهد
شاید مهمترین و قدیمی ترین مطالبه عمومی مردم گنبدكاووس و شرق استان گلستان كه بارها پیگیری و حتی كلنگ زنی نیز شده اما به مرحله اجرا نرسیده، اجرایی شدن راه آهن گرگان - گنبد - مشهد باشد.
طرحی كه اتفاقا از مصوبات سفر اول دكتر روحانی در قالب رییس دولت یازدهم در 12 آذر 93 به استان گلستان نیز هست كه اجرایی شدن آن به مردم این استان وعده داده شد اما در عمل هنوز در نقطه آغاز است.
اجرایی شدن این طرح ملی به گفته محمدرضا قربانی مدیركل راه آهن منطقه شمال شرق 2 (استان گلستان)، مزایای زیادی در حمل بار و مسافر می تواند برای گلستانی ها كه استانی كشاورزی محسوب می شوند، باشد.
به گفته این مقام مسئول، اجرایی شدن این پروژه ملی كاهش 50 درصدی ترافیك مسیرها و راه های اصلی گلستان و سوانح و حوادث جاده ای این استان را به همراه خواهد داشت و در كنار آن سفری ایمن را برای زائران بارگاه ملكوتی امام رضا (ع) تضمین می كند.
جابه جایی سریع تولیدات بخش كشاورزی گلستان كه سالانه حدود پنج میلیون تن است به دیگر نقاط كشور و حتی صادرات به كشورهای همسایه از طریق وصل شدن به خطوط ریلی یا كریدورهای شمال به جنوب یا شرق به غرب و صرفه جوبی در هزینه ها از دیگر مزایای اجرای راه آهن گرگان - گنبد - مشهد است.

*** راه اندازی دانشكده علوم پزشكی و پرستاری
دومین مطالبه جدی مردم گنبدكاووس از رییس جمهوری موافقت با راه اندازی دانشكده علوم پزشكی و پرستاری در این شهرستان است، مطالبه ای كه باتوجه به جمعیت 350 هزار نفری و فعالیت هفت بیمارستان دولتی، نیمه دولتی و خصوصی، مطالبه ای به حق است زیرا هم اكنون چنین دانشكده هایی در بسیاری از شهرستان های كشور كه همطراز گنبدكاووس نیز نیستند، ایجاد شده است.
در سند راهبرد گسترش جغرافیایی آموزش عالی سلامت كشور مصوب هشت اردیبهشت 94، بر راه اندازی دانشكده علوم پزشكی و خدمات بهداشتی و درمانی مستقل در شهرهای 250 هزار تا 500 هزار نفر جمعیت تصریح شده و شهرستان گنبدكاووس بر اساس سرشماری عمومی نفوس و مسكن سال 95 دارای 348 هزار و 744 نفر جمعیت است.
علاوه بر این یكی دیگر از شرایط راه اندازی دانشكده علوم پزشكی یا مجتمع آموزش عالی سلامت در شهرستان ها داشتن بیمارستان فعال با یكصد تخت است كه از این حیث نیز گنبدكاووس با داشتن هفت بیمارستان و افزون بر 600 تخت فعال واجد شرایط می باشد.
حجت اسلام محمود ترابی امام جمعه گنبدكاووس نیز در جلسه شورای اداری كه سه روز پیش برای برنامه ریزی سفر رئیس جمهوری تشكیل شد، راه اندازی دانشكده پزشكی و پیراپزشكی را از مطالبات جدی مردم این شهرستان عنوان كرد و از رئیس جمهور خواست ضمن موافقت با این درخواست به تبعیض در این زمینه پایان دهد.

** احداث بیمارستان 400 تختخوابی
در سال 1390 وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی با احداث یك بیمارستان 800 تختخوابی در گنبدكاووس و بیمارستان یك هزار تختخوابی در گرگان موافقت كرد كه در مورد شهرستان گنبدكاووس این طرح، به دو بیمارستان 400 تختخوابی تغییر كرد ولی هنوز از اجرای هیچكدام از آنها خبری نیست.
مسئولان عالی شهرستان به همراه مسئولان بهداشت و درمان منطقه معتقدند شهرستان گنبدكاووس بویژه از نظر درمانی در شرق گلستان از مركزیت برخوردار بوده و علاوه بر گنبدكاووس، مردم شش شهرستان دیگر این منطقه نیز از خدمات مراكز درمانی، بویژه بیمارستانی آن استفاده می كنند.
با توجه به این موضوع و نیز قدیمی و فرسوده بودن سه بیمارستان از چهار بیمارستان دولتی گنبدكاووس، احداث حداقل یك بیمارستان 400 تختخوابی از نیازهای ضروری حوزه بهداشت و درمان این شهرستان و از خواست های اصلی مردم و مسئولان به شمار می رود.
برآورده كردن این مطالبه مردمی كمك زیادی به جبران عقب ماندگی های حوزه بهداشت و درمان شهرستان كرده و افزون بر آن پاسخ مناسبی از سوی دولت تدبیر و امید به یكی از مطالبات مردم منطقه محسوب می شود.

** احداث مركز جامع درمان سرطان
احداث چنین مركزی نیز باتوجه به اینكه در شرق گلستان و گنبدكاووس آمار ابتلا به انواع سرطان ها بویژه 'مری و معده' بسیار بالا می باشد، از دیگر مطالبات مردم این دیار است كه عملیات اجرایی ساختمان این مركز به همت 'حاج محمد شهركی' از خیرین گنبدكاووس اخیرا آغاز شده است.
ساختمان مركز جامع درمان سرطان گنبدكاووس با زیربنای 1400 مترمربع در بیمارستان پیامبر اعظم (ص) این شهرستان توسط این خیر در حال احداث بوده و تا چند ماه آینده تكمیل می شود، اما تجهیز این مركز نیازمند توجه ویژه دولت و وزارت بهداشت است.
راه اندازی و تجهیز مركز جامع سرطان مانع از سفر بیماران گنبدكاووس و شرق گلستان به دیگر شهرهای كشور برای درمان سرطان و صرف هزینه و وقت می شود و مطالبه دیگری است كه مردم این دیار به تحقق آن از سوی دولت امید بسته اند.

** تكمیل جاده ترانزیتی موسوم به نفت
احداث این جاده كه حدود 45 كیلومتر طول دارد و اكنون حدود 10 كیلومتر آن نیز انجام شده فاصله جاده ای فعلی مركز شهرستان گنبدكاووس تا گمرك و راه آهن اینچه برون در مرز ایران و تركمنستان را نصف می كند و همین موضوع علاوه بر تسهیل ترافیك ناشی از عبور كامیون های ترانزیت در جاده فعلی، كاهش وقت و هزینه برخی روستاهای حاشیه این جاده را در پی داشته و با تصویب نهایی منطقه آزاد تجاری صنعتی اینچه برون، تردد به این منطقه را نیز تسهیل می كند.
مسیر فعلی جاده گنبد به اینچه برون، یك جاده دوطرفه با عرض كم است كه علاوه بر مسیر طولانی حدود 85 كیلومتری به گمرك اینچه برون، خطرات جاده ای ناشی از تردد كامیون های ترانزیت و تردد شهروندان به گمرك و بازارچه تجاری مستقر در آن را دوچندان می كند.

** تكمیل مجتمع آبرسانی فجر
تسریع در تكمیل این طرح كه از حدود 20 سال پیش آغاز شده و اكنون از 30 درصد پیشرفت فیزیكی برخوردار است، می تواند تحولی بزرگ در تامین آب شرب سالم 130 روستا و چهار شهر واقع درشرق استان گلستان ایجاد كند.
تكمیل این طرح ملی كه به گفته مسئولان آب و فاضلاب روستایی و بر اساس برآورد هزینه پارسال، به حدود سه هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد، در حوزه گنبدكاووس مشكل نبود یا كمبود آب شرب 96 روستا بویژه روستاهای نواز مرزی این شهرستان را رفع می كند.
تكمیل این طرح نیازمند تكمیل سد نرماب چهل چای مینودشت در فاصله 20 كیلومتری گنبدكاووس است كه بخش قابل توجهی از منابع آب مورد نیاز مجتمع فجر را تامین می كند و براساس آخرین خبر از مسئولان آب منطقه، در بودجه سال آینده یك هزار میلیارد ریال اعتبار برای تكمیل سد پیش بینی شده كه درصورت تخصیص كامل اعتبار، آبگیری سد نرماب اواخر سال آینده آغاز می شود.

** تكمیل طرح ملی جمع آوری فاضلاب شهری
تكمیل این طرح ملی نیز كه از اوایل دهه 70 عملیات اجرایی آن شروع شده و هنوز به نیمه راه نیز نرسیده نیازمند توجه جدی دولت و وزارت نیرو است زیرا بخش قابل توجهی از آب مورد نیاز اراضی كشاورزی و صنعتی گنبدكاووس را می توان از تصفیه فاضلاب این شهر تامین كرد.
به گفته مسئولان شركت آب و فاضلاب شهری گلستان با بهره برداری از مرحله نخست این طرح ملی روزانه بین 30 تا 40 هزار متر مكعب فاضلاب و آب های سطحی تصفیه (بازتولید) و به مصارف اراضی زراعی یا مجتمع های كشاورزی گنبدكاووس می رسد.
براساس گزارش اعلام شده ازسوی مسئولان این شركت، از آغاز عملیات اجرایی طرح ملی جمع اوری فاضلاب شهری گنبدكاووس تاكنون برخی اقدامات از جمله احداث 38 درصد شبكه درون شهری به طول 83 كیلومتر، 41 درصد از 9 ایستگاه پمپاژ و 85 درصد تصفیه خانه انجام و بری احداث 200 كیلومتر شبكه اصلی و فرعی و هفت كیلومتر خط انتقال و نیز تكمیل 9 ایستگاه پمپاژ و تصفیه خانه آن براساس فهرست بهای سال 96 به یك هزار و 200 میلیارد ریال اعتبار نیاز می باشد.
اكنون چشم امید مردم شهرستان 350 هزار نفری گنبدكاووس به سفر 24 دی ماه رییس جمهوری و هیات همراه به این شهرستان و مصوبات آن دوخته شده تا مطالبات و كمبودهای مطرح شده آنان رفع و روند توسعه گنبدكاووس هموارتر شود.
/3039/1860