۲۲ دی ۱۳۹۷،‏ ۱۴:۰۱
کد خبر: 83167593
۰ نفر
بازی مرگبار سرسره در سطح یخ زده

زنجان - ایرنا - برخی علاقه مندان به تفریح های زمستانی با سرد شدن هوا و یخ زدن سطح آب سدها و آبگیرها، اقدام به پیاده روی، تیوپ سواری، سرسره و برف بازی بر روی این سطوح می كنند كه این كار بسیار تهدید كننده است و خطر جانی در پی دارد.

به گزارش ایرنا، هر سال فصل زمستان در پایین دست ارتفاعات منطقه ائل داغی واقع در مجموعه تفریحی و گردشگری گاوازنگ زنجان شاهد این تفریحات زمستانی حادثه آفرین بر روی آب یخ زده سد خاكی گاوازنگ هستیم كه اغلب آنان نیز نوجوان، جوان و حتی كودك هستند.
برخی خانواده ها كه برای تفریح در این منطقه حضور پیدا می كنند با خیالی آسوده و بدون هیچ دغدغه و نگرانی بر روی سطح آب منجمد شده سد گاوازنگ برف بازی و سرسره بازی می كنند و شاید باور ندارند كه ممكن است بطور ناگهان یخ زیر پای آنان دهان باز كند و آنها را در چشم برهم زدنی به زیر بكشد.
یك شهروند زنجانی گفت: متاسفانه برخی والدین كه اغلب نیز جوان هستند همراه با فرزندان خود بر روی آب یخ زده، مشغول پیاده روی و سرسره بازی می شوند غافل از این كه ممكن است یخ زیر پایشان بشكند و آنها را ببلعد.
اكبر محمدی افزود: باید یقین بدانیم كه پیاده روی، سرسره و برف بازی بر روی آب منجمد شده، بازی با مرگ است و اگر اتفاقی رخ دهد برای بازماندگان یك عمر پشیمانی و حسرت به دنبال خواهد داشت.
یك شهروند دیگر نیز گفت: بزرگان خانواده باید اعضای خانواده خود و حتی دیگران را از هرگونه تفریح زمستانی بر روی سطح آب یخ زده كه بسیار خطرناك و حادثه ساز نیز است منع كنند.
وی افزود: اگر خدای ناكرده یخ زیرپای آنان بشكند در این صورت هیچ كمی از دست حاضران در محل برنخواهد آمد و حادثه دیده در مقابل چشم همگان در آب سرد و یخی غرق خواهد شد.
معاون ورزشی اداره كل ورزش و جوانان استان زنجان نیز گفت: تفریح زمستانی بر سطح آب یخ زده، كار بسیار اشتباهی است و خطر شكسته شدن یخ و سقوط افراد به درون آب را به همراه دارد.
محمدعلی حمزه پور افزود: افراد باید آگاه باشند كه دست زدن به چنین كاری، می تواند خطر سقوط و غرق شدگی در آب سد را در پی داشته باشد.
وی اظهار داشت: متاسفانه برخی افراد یا با خطرات پیاده روی، تیوپ سواری، سرسره و برف بازی بر روی آب یخ زده در سدها، آگاه نیستند یا اینكه آگاه هستند اما توجهی به خطرات ناشی از این كار ندارند.
حمزه پور تصریح كرد: برخی افراد كمی دورتر از سد گاوازنگ نیز در مسیرهای غیر استاندارد كه فاقد ایمنی لازم است به تیوپ سواری كه وسیله ای بسیار ناامن است می پردازند كه باید از این كار خطرناك اجتناب كنند.
رئیس هیات اسكی استان زنجان نیز به خطرات ناشی از تیوپ سواری و همچنین تهدیدات تفریح بر سطح آب یخ زده اشاره كرد و گفت: تیوپ سواران هیچ كنترلی بر سرعت و مهار این وسیله حادثه آفرین ندارند و به دفعات شاهد حوادث تلخ و تاسف بار ناشی از این كار بودیم.
رضا اژدری افزود: در تیوپ سواری، احتمال آسیب دیدگی بسیار است و افراد نباید با سوار شدن بر تیوپ ها جان خود و دیگر افرد را با خطر مواجه كنند.
وی، تفریحات زمستانی بر روی سطح آب یخ زده را نیز عملی بسیار حادثه آفرین خواند و اظهار داشت: این نوع تفریح زمستانی می تواند جان افراد را در معرض تهدید و خطر جدی قرار دهد و باید از این كار خودداری شود.
روز جمعه /21 دی/ براثر حادثه ناشی از تیوپ سواری در منطقه پاپایی زنجان، یك نفر كشته و 22 نفر نیز مصدوم شدند.
6084/6085