رئيس جمهوري چين ارديبهشت سال آينده به كره شمالي سفر مي كند

تهران - ايرنا - روزنامه هرالد كره جنوبي نوشت، رئيس جمهوري چين احتمالا ماه آوريل (ارديبهشت سال آينده) به كره شمالي سفر مي كند.

هرالد امروز(شنبه) به نقل از 'لي هائه چان'، رهبر حزب دمكراتيك كره جنوبي نوشت، به نظر مي رسد 'شي جين پينگ' قرار است ماه آوريل به كره شمالي و به احتمال زياد ماه مه نيز به كره جنوبي سفر كند.
به گفته لي، نشست چين و كره شمالي، دومين نشستي كه قرار است آمريكا و كره شمالي داشته باشند و نشست دو كره باعث تقويت صلح در شمال و شرق آسيا خواهد شد.
شي و 'كيم جوانگ اون'، رهبر كره شمالي هفته پيش در چهارمين نشست خود، در پكن ديدار و گفت وگو كردند.
به نوشته هرالد، همزمان با آماده شدن كيم براي دومين ديدار با 'دونالد ترامپ'، چين در حكم بهترين حايل در برابر فشارها و تحريم هاي آمريكا عليه كره شمالي عمل مي كند.
كيم قبل و بعد از ديدار نخست با ترامپ در سنگاپور با چين رايزني كرده بود. كيم و ترامپ طبق توافقنامه امضا شده در نشست سنگاپور، به برقراري مناسبات تازه، تلاش مشترك براي برقراري صلح باثبات و ماندگار در شبه جزيره كره، تلاش در راه غيراتمي شدن كامل اين شبه جزيره و تعهد آمريكا به اعطاي ضمانت‌هاي امنيتي، و تعهد دو كشور به يافتن و تبادل بقاياي اجساد اسرا و زندانيان جنگ كره متعهد شدند.
مطالبات پيونگ يانگ و واشنگتن موجب توقف مذاكرات درباره عاري سازي شبه جزيره كره از تسليحات هسته اي شده است. در حالي كه آمريكا از كره شمالي خواسته است روند انحلال تاسيسات هسته اي اش را شروع كند، كره شمالي از آمريكا خواست با اقداماتي مانند لغو تحريم ها، ابتدا اعتمادسازي كند.
آساق**1088**