استاندارتهران درباره علت بوی 10روز قبل پایتخت صحبت نكرده بود

تهران- ایرنا- بوی نامطبوع پایتخت از حدود 10 روز پیش تاكنون همچنان خبرساز است و امروز درحالی برخی رسانه ها از قول استاندار تهران منشا آن را سایت دفن زباله «آرادكوه» اعلام كردند كه این موضوع رد شد.

انوشیروان محسنی بندپی استاندار تهران ظهر شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا تاكید كرد: در مصاحبه ای با یكی از خبرگزاری ها درباره بوی نامطبوع حوالی فرودگاه امام خمینی(ره) و در حوالی سایت دفن زباله آرادكوه( در جنوب پایتخت) كه از چندسال اخیر وجود دارد و مسئولان عالی كشوری نیز برای حل آن تاكید ویژه دارند، به طور كلی صحبت است.
به گفته وی نتایج تحقیقات درباره علت بوی نامطبوع 10 روز پیش هنوز اعلام نشده است.
به گزارش ایرنا عصر چهارشنبه 12 دیماه جاری انتشار بوی نامطبوعی در برخی نقاط پایتخت خبرساز شد.
همان زمان، درحالی كه برخی منابع غیررسمی، تركیدگی لوله فاضلاب، انتشار بوی فاضلاب ساختمان پلاسكو و نیز فعال شدن گسل های زمین را به عنوان عوامل این بو گمانه زنی كرده بودند، همه این فرضیه ها و دلایل توسط منابع رسمی رد و بیان شد كه تحقیقات علمی این دلایل را تایید نكرده است.
در این شرایط، یكی از خبرگزاری ها صبح امروز (شنبه) به نقل از استاندار تهران در حالی در تیتر خود اعلام كرد كه منشا بوی نامطبوع پایتخت مشخص شد كه در متن همان خبر به نقل از محسنی بندپی هیچ اشاره ای به طور مشخص به بوی نامطبوع 12 دیماه جاری نشده است.
اما به دنبال انتشار این خبر بسیاری از دیگر رسانه ها بویژه در شبكه های اجتماعی این موضوع را با فرض بر مشخص شدن منشا بوی نامطبوع 12 دیماه پایتخت بازنشر دادند و به دنبال آن برخی مسئولان شهری نیز در مقام دفاع از عملكرد خود در مدیریت پسماند شهرداری تهران آن را تكذیب كردند.
ازجمله این موارد سخنان مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران بود كه گفت: اگر این بو ناشی از پسماندهای آرادكوه بود باید ابتدا در مناطق جنوبی و با شدت بیشتری در این مناطق بو احساس می شد؛ اما این گونه نبوده است.
در حالی كه استاندار تهران بر عزم و تلاش دولت در سطح مسئولان استانی و نیز كشوری برای حل مشكل بوی نامطبوع جنوب پایتخت كه طی سال های اخیر محل اعتراض بوده، به طور كلی تاكید كرده بود.

**رد فرضیه فعال شدن گسل ها
محسنی بندپی همچنین فرضیه هایی كه این بو را به فعال شدن گسل ها و نیز آتشفشان دماوند نسبت داده بودند، رد و تاكید كرده بود: ارتباط این بو با فعال شدن گسل ها كاملا منتفی است چرا كه هیچ تغییری در آب های زیرزمینی مشاهده نشد، از طرفی زلزله‌های هفته اخیر مورد بررسی قرار گرفت و خوشبختانه حتی تكان‌های كوچك هم شاهد نبودیم.
استاندار تهران افزود: ارتباط بوی نامطبوع تهران با فعال شدن آتشفشان دماوند نیز كاملا رد شده است، چرا كه جهت غالب وزش باد از غرب به شرق بوده و دماوند در شمال شرق آن هم با فاصله بسیار زیاد قرار دارد.

**ضرورت توجه به نحوه دفع پسماند و فعالیت برخی صنایع
نكته قابل توجهی كه استاندار تهران می گوید در گفت وگو با آن خبرگزاری به آن تاكید كرده است، توجه به بحث تصفیه خانه و دفع اصولی پسماندهاست.
وی تاكید كرده بود: فاضلاب ناشی از شیرابه‌ پسماند‌های آرادكوه و تخمیر و تجزیه مواد غذایی فسادپذیر صنایع لبنی و كشتارگاه‌ها آلودگی بسیار بالایی ایجاد می‌كند، بوی ناشی از این آلودگی به هوا متصاعد و در اثر وزش باد پراكنده می‌شود.
این سخنان استاندار تهران درحالی است كه بوی نامطبوع حوالی فرودگاه مهرآباد كه در محل ورودی مسافران خارجی قرار دارد همواره طی چندسال گذشته محل اعتراض و نیز بررسی مسئولان برای تزریق اعتبار و حل مشكل وجود داشته است.
محسنی بندپی همچنین اظهارداشته بود: متاسفانه در جنوب و غرب استان تهران صنایعی مستقر هستند مانند صنایع لبنی و كشتارگاه‌های مرغ كه حداقل استانداردهای محیط زیستی را رعایت نمی‌كنند.
وی گفته بود: این صنایع در قسمت بالادست و تقریبا در محدوده غربی جاده مرقد حضرت‌امام خمینی (ره) تا فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) واقع شده است و باد غالب نیز معمولا غرب به شرق است بخصوص در فصل تابستان بوی ناشی از فضلاب برخی از صنایع و شیرابه های پسماند‌ها به سمت پایین دست كه شرق استان تهران است متصاعد می شود و بوی نامطبوع آن از اتوبان فرودگاه نیز به مشام می‌رسد.

**همه صنایع مكلف به رعایت استاندار‌های تصفیه فاضلاب می‌شود
استاندار تهران همچنین تصریح كرده بود: برای تمامی فاضلاب‌های صنعتی استاندارد‌هایی با شاخصه تصفیه پذیری به حد ورود به آب پذیرنده و خاك باید رعایت شود؛ ما در این مساله به صورت جدی ورود پیدا می‌كنیم و از تمامی صاحبان صنایع دعوت می‌كنیم تا خود را نسبت به رعایت استاندار‌های محیط زیستی مكلف و موظف بدانند و آب و خاك و هوایمان را دچار آلودگی نكنند.
به گزارش ایرنا این درحالی است كه در كنار واحدهای صنعتی اینچنینی كه استاندار به آنها اشاره می كند، برخی واحدهای غیرمجاز مانند چربی سوزی ها ( ضایعات گوشت) نیز در جنوب پایتخت به شكل غیرقانونی فعالیت دارند كه به افزایش آلایندگی های منطقه دامن می زنند.
خبرگزاری جمهوری اسلامی چندی پیش در این زمینه گزارش تهیه كرد كه مسئولان به دنبال آن اعلام كردند شهرك هایی برای استقرار این واحدهای چربی سوزی راه اندازی خواهد شد.
تهرام/1008