صنایع كوچك استان مركزی 250 میلیون دلار كالا صادر كردند

اراك - ایرنا - مدیرعامل شركت شهرك های استان مركزی گفت: 250 میلیون دلار كالا از ابتدای امسال تاكنون از صنایع كوچك و متوسط مستقر در شهرك ها و نواحی صنعتی این استان به نقاط مختلف جهان صادر شد.

« مصطفی آمره» روز شنبه در گفت و گو با ایرنا، افزود: وزن كالاهای صادراتی صنایع كوچك استان مركزی بیش از 24 هزار و 957 هزار تن برآورد می شود.
وی ادامه داد: بیشترین كالاهای صادراتی استان مركزی از واحدهای مستقر در شهرك های صنعتی خیرآباد اراك، دلیجان، خمین، ایبك آباد، اراك و ناحیه صنعتی شهید بابایی به نقاط مختلف جهان صادر شده است.
مدیرعامل شركت شهرك های صنعتی استان مركزی بیان كرد: بیشترین كالاهای صادراتی صنایع كوچك مستقر در شهرك ها و نواحی صنعتی این استان به عراق، تركیه و افغانستان صادر شده است.
آمره اظهار داشت: اكنون كنسرسیوم صادراتی سنگ، نفت و گاز در استان مركزی فعالیت خود را آغاز كرده اند و كنسرسیوم شركت های مدیریت صادرات و ساختمان نیز در حال تشكیل و راه اندازی است.
وی ادامه داد: افزایش سطح دانش اعضای كنسرسیوم، كمك هزینه تامین زیرساخت های مورد نیاز برای بازار هدف شامل هزینه خرید و یا اجاره سردخانه، استخدام كارمند محلی تبلیغات و اطلاع رسانی در بازارهای هدف، حمایت در خصوص انتقال و افزایش فناوری و پرداخت یارانه حضور در نمایشگاه های و حضور هیات های صنعتی تجاری خارجی در كشورهای مختلف از مهمترین برنامه های حمایتی به كنسرسیوم های صادراتی است.
مدیرعامل شركت شهرك های صنعتی استان مركزی اضافه كرد: چهار شركت صادراتی در بخش های فلزی، سنگ، نفت و گاز نیز در استان تشكیل شده و حمایت های بسیاری نیز برای این شركت ها برنامه ریزی شده است.
آمره گفت: سه هیات اقتصادی امسال از كشور عراق و یك هیات اقتصادی از كشور سوریه از ظرفیت های شهرك ها و نواحی صنعتی استان مركزی بازدید كرده اند و قراردادهای مشاركتی مهمی نیز بین شركت های داخلی با كشورهای مذكور در حال تنظیم و عقد است.
وی بیان كرد: 150 نفر از فعالان بخش تولید امسال متقاضی سرمایه گذاری در شهرك ها و نواحی صنعتی استان مركزی بودند كه تا كنون 70 هكتار زمین به این متقاضیان واگذار شده است.
مدیرعامل شركت شهرك های صنعتی استان مركزی گفت: بیشترین زمین ها امسال از شهرك های صنعتی خیرآباد اراك، مامونیه، زاویه، خمین، محلات، دلیجان، نوبران و غرق آباد به متقاضیان واگذار شده است.
یك هزار و 744 واحد صنعتی با سرمایه ای بالغ بر 49 هزار و 851 میلیارد ریال در شهرك ها و نواحی صنعتی استان مركزی فعالیت می كنند كه 31 هزار و 37 نفر نیز در این واحدهای تولیدی اشتغال دارند.
استان مركزی با حدود سه هزار واحد صنعتی رتبه نخست تنوع محصولات تولیدی، رتبه چهارم صنعت كشور و جایگاه دوم صنایع مادر تخصصی را دارد.
3017/3075