زیردریایی فاتح نهم بهمن به ناوگان دریایی جنوب ملحق می شود

تهران- ایرنا- فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران اعلام كرد: زیردریایی فاتح نهم بهمن ماه به ناوگان دریایی جنوب ملحق می شود.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، امیر دریادار «حسین خانزادی» امروز - شنبه- در حاشیه مراسم ترحیم مادر فرمانده كل ارتش در جمع خبرنگاران گفت: اقدامات نهایی ساخت این زیردریایی به اتمام رسیده و نهم بهمن 97 به ناوگان دریایی جنوب ملحق می شود.
به گزارش ایرنا، زیردریایی كلاس فاتح (به انگلیسی: Fateh-class submarine) یك كلاس از زیردریایی است. زیرسطحی ۵۲۷ تنی فاتح به عنوان یك زیردریایی نیمه سنگین تلقی شده و تناژ آن در زیرسطح ۵۹۳ تن است. این زیردریایی كه از نظر مشخصات عملیاتی بسیار برتر از غدیر است، توانایی حركت در عمق ۲۰۰ متر را به صورت عادی داشته و بیشینه عمق قابل دستیابی برای آن نیز ۲۵۰ متر است. فاتح توان دریانوردی به مدت ۳۵ روز را دارد كه از این نظر نیز بهبود چشمگیری نسبت به زیردریایی غدیر مشاهده می‌شود.
سرعت سطحی فاتح ۱۱ نات (۲۰٫۳۵ كیلومتر بر ساعت) و در حالت غوطه ور ۱۴ نات (۲۵٫۹ كیلومتر بر ساعت) است. این زیردریایی توانایی حمل موشك‌های زیرسطحی، موشك‌های دوش‌پرتاب سطح به هوا و همچنین امكان حمل نیروهای تكاور و رساندن آن‌ها به نقاط مورد نظر را نیز دارد.
فاتح دارای ۴ مقر پرتاب اژدرهای كالیبر ۵۳۳ میلی‌متری بوده و توانایی حمل ۸ مین دریایی را نیز دارد و همچنین دارای دو اژدر رزرو است.

**تعمیر ناوشكن دماوند در مرحله پایانی است
فرمانده نیروی دریایی ارتش درمورد تعمیر و بازسازی ناوشكن دماوند نیز اظهار داشت: در بازدیدی كه هفته گذشته از این زیردریایی انجام دادیم سازه های آن تكمیل شده است و مراحل نهایی تعمیر را طی می كند.
دریادار خانزادی اعلام كرد: ناوشكن دماوند تا پایان سال به ناوگان دریایی شمال كشور در دریای خزر ملحق می شود.
وی همچنین درمورد حضور نیروی دریای ارتش در اقیانوس اطلس تاكید كرد: این حق هر كشوری است كه در هر كجا كه خواست دریانوردی كند و ما نیز از این قاعده مستثنی نیستیم.
وی زمان دقیق این دریانوردی را اعلام نكرد و گفت: تمام دریانوردی های نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران بزرگ است و به منظور تامین امنیت برای ناوگان كشتیرانی ایران انجام می شود.
سیام*9612**1336