۲۲ دی ۱۳۹۷،‏ ۱۱:۴۸
کد خبر: 83167321
۰ نفر
نمایشگاه كشف مرده‌ها در مصر برگزار شد

تهران- ایرنا- «الهام صلاح» رئیس بخش موزه‌های مصر با اشاره به برگزاری نمایشگاه باستانی موقت با نام «كشف مرده‌ها» برای اولین بار در این كشور، از نمایش 15 جمجمه مومیایی شده با قدمت 6000 سال خبر داد.

به گزارش روز شنبه ایرنا از پایگاه خبری مصری اخبار الیوم، «صباح عبدالرزاق» افزود: این نمایشگاه در نوع خود منحصر به فرد است و برای اولین بار 15 جمجمه مومیایی شده از جنسیت و رده سنی متفاوت كه از مناطق مختلف از جمله الكوامل، بیت علام در سوهاج، نقاده در استان المنیا و كوههای اسوان كشف شده را به نمایش می‌گذارد.
وی افزود: یكی از آثار این نمایشگاه شامل یك جسد بزرگ مومیایی شده در منطقه وادی الكوبانیه استان اسوان با یك لایه طلایی متعلق به دوران رومی‌ها است كه دومین جسد بزرگ كشف شده با قدمت 21 هزار ساله در مصر به حساب می آید، این در حالی است كه جسد اول در منطقه اخمیم استان صعید كشف شد.
مدیر كل موزه گفت: این نمایشگاه جنبه آموزشی دارد و اهمیت باستان‌شناسی را در آثار قدیمی مصر برجسته می‌كند، زیرا مطالعه بقایای انسان در مراكز باستان‌شناسی می‌تواند اطلاعات مهمی در اختیار افراد قرار دهد.
وی افزود: نمایشگاه «كشف مرده‌ها»، چهار موضوع ارزیابی سن، جنسیت از طریق بررسی جمجمه‌ها، بیماری‌ها شایع در میان مردم آن روزگار، عملیات مومیایی كردن و اطلاعات درباره مكان كشف آثار باستانی را در اختیار بازدیدكنندگان قرار می‌دهد.
این نمایشگاه تاریخی كه در موزه آزادی مصر افتتاح شده است تا آخر ژانویه به كار خود ادامه می‌دهد.
فراهنگ** 1453** 1055