شهرداری بجنورد آلایندگی اتوبوس های واحد را برطرف  نكرد

بجنورد- ایرنا- رئیس اداره نظارت و پایش اداره كل محیط زیست خراسان شمالی گفت: شهرداری بجنورد مصوبه معاینه فنی اتوبوس های خط واحد برای رفع آلایندگی آن را به اجرا درنیاورده است.

احمدرضا كلماتی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در كارگروه كاهش آلودگی هوای استان، مقرر شد شهرداری بجنورد نسبت به رفع دودزایی و دریافت گواهی معاینه فنی اتوبوس ها مبادرت داشته باشد اما این امر تا كنون محقق نشده است.
وی افزود: متاسفانه اتوبوس های دودزا یكی از منابع آلاینده هوای شهر بجنورد است كه انتظار می رود شهرداری نسبت به نوسازی ناوگان و رفع دودزایی اتوبوس ها اقدام كند.
وی گفت: كاسه ای بودن و شرایط توپوگرافی شهر بجنورد ایجاب می كند توجه به منابع آلایندگی هوا بیش از پیش مورد توجه باشد.
كلماتی گفت: حل مشكلات مربوط به آلودگی هوا در شهر بجنورد كار بسیار دشواری خواهد بود زیرا وضعیت شهر سبب ماندگاری بیشتر هوا شده و حتی وزش بادها نمی تواند هوای آلوده را جابه جا كند.
وی گفت: بنابراین ضروری است از بروز مشكلات بیشتر در آلودگی هوا جلوگیری شود.
رئیس اداره نظارت و پایش اداره كل محیط زیست خراسان شمالی گفت: علاوه بر صنایع و خودروها، ریزگردها هم از عوامل آلاینده هوای استان هستند كه البته شناسایی كانون های گرد و غبار و ریزگردهای محلی استان در حال پیگیری است.
وی با اشاره به خشكسالی ها و كاهش پوشش گیاهی مراتع و عرصه های طبیعی گفت: بستر رودخانه های خشك، مخزن خشك سدها، زمین های تخریب و رها شده و زمین های بیابانی می توانند به عنوان كانون های گرد و غبار در استان عمل كنند.
كلماتی، منشا پیدایش بخشی از ریزگردهای خراسان شمالی را در سایر استان ها و نیز خارج كشور دانست و گفت: بخشی از گرد و غبار نفوذی به استان، از دشت بزرگ قره قوم تركمنستان خراسان شمالی را تحت تاثیر قرار می دهد.
7185/5132