۲۲ دی ۱۳۹۷،‏ ۱۰:۲۹
کد خبر: 83167181
۰ نفر
گواهی رسمی ثبت جهانی انگور ملایر در فائو صادر شد

همدان- ایرنا- نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی گفت: پس از ثبت نظام تولید انگور ملایر در سازمان جهانی خواروبار و كشاورزی ملل متحد(فائو) گواهی ثبت این اقدام توسط این سازمان به صورت رسمی به جمهوری اسلامی ایران ابلاغ شد.

محمد كاظمی روز شنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: تاییدیه نظام تولید انگور ملایر به عنوان پنجاه و سومین نظام میراث كشاورزی جهان توسط سازمان فائو به صورت رسمی ابلاغ شد.
وی صدور گواهی رسمی ثبت بین المللی نظام تولید انگور در ملایر منطبق بر شاخص های جیاس(GIAHS) توسط سازمان فائو در تاریخ 30 نوامبر 2018 را به عنوان نقطه عطف مسیر رشد و شكوفایی بخش كشاورزی این شهرستان دانست.
نائب رییس كمیسیون حقوقی و قضایی مجلس دهم ادامه داد: این گواهی رسمی در نامه شماره 97/3/2381 در تاریخ 17 دیماه 97 توسط رییس موسسه پژوهش های برنامه ریزی، اقتصاد كشاورزی و توسعه روستایی وزارت جهاد كشاورزی و دبیر كمیته ملی جیاس ایران ابلاغ شد.
كاظمی بیان كرد: در همین راستا و با تایید این رخداد جهانی مهم، بستر بهره برداری از این ظرفیت بین المللی برای توسعه كمی و كیفی عرصه كشاورزی و باغداری ملایر و رونق اقتصادی مضاعف در این حوزه فراهم شد.
به گزارش ایرنا، دهم آذرماه ماه امسال پرونده نظام تولید انگور ملایر به عنوان دومین میراث كشاورزی ایران و پنجاه و سومین میراث جهانی كشاورزی در سازمان فائو به ثبت رسید.
بنابر اعلام فائو، این دستاورد مهم با پذیرش مدارك، مستندات و دفاعیه های ارایه شده در اجلاس گروه مشاوران علمی دبیرخانه میراث های مهم كشاورزی جهانی(GIAHS) از تاریخ هفتم الی دهم آذرماه سال جاری در سازمان فائو در شهر رم ایتالیا حاصل شد و این ثبت با آزمونه (پایلوت) دره جوزان شهرستان ملایر صورت گرفت.
لازم به ذكر است ثبت میراث های كشاورزی مهم جهانی(GIAHS) ابتكار عمل سازمان فائو است كه از سال 2002 آغاز شده است.
هدف از این ابتكار عمل، شناسایی، معرفی و حفاظت از میراث كشاورزی جهانی است.
ملایر دارای بیش از 10 هزار هكتار انگور است كه سالانه قادر به تولید بیش از 240 هزار تن انگور است.
7528/2087