سامانه ثبت اموال مسروقه راه اندازی شد

تهران- ایرنا- معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی نیروی انتظامی گفت: سامانه نما برای ثبت اموال مسروقه و در نهایت شناسایی اموال راه اندازی شد.

سرهنگ رضا موذن روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار انتظامی ایرنا افزود: شماره سریال اموالی كه به سرقت می رود در این سامانه ثبت می شود تا بعد از كشف، به صاحبان آن بازگردانده شود.
وی اضافه كرد: اموالی كه شماره سریال داشته باشد و به سرقت رفته باشد در این سامانه ثبت می شود اما اموالی كه شماره سریال نداشته باشد در این سامانه ثبت نخواهد شد چرا كه یكی از راه های دسترسی به اموال مسروقه، شماره سریال آن است.
معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی گفت: هموطنان باید سرقت از اموال خود را با ذكر شماره سریال اموال به پلیس اطلاع بدهند. پلیس شماره سریال ها را در این سامانه ثبت می كند تا پس از كشف و شناسایی، اموال مسروقه به آن بازگردانده شود.
سرهنگ موذن افزود: از سوی دیگر وقتی اموال مسروقه كشف می شود در بسیاری مواقع به مالكان اموال مسروقه دسترسی نداریم چرا كه افراد شماره سریال اموال خود را اعلام نكرده اند.
وی ادامه داد: از طریق شماره سریال اموال، مالكان را پیدا می كنیم و از طریق همین شماره سریال ها، سارقان شناسایی می شود بر این اساس با راه اندازی سامانه نما، شماره سریال اموال مسروقه به صورت متمركز در آن ثبت می شود و به محض اینكه اموال كشف شوند از طریق این سامانه و ثبت شماره سریال اموال مسروقه، به صاحبان آن دسترسی می یابیم.
سرهنگ موذن از هموطنان خواست كه شماره سریال اموال خود را در جایی ثبت كنند كه در صورت سرقت، این شماره را در اختیار پلیس قرار دهند.

* افزایش 8درصدی سرقت از منزل
معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی نیروی انتظامی گفت: با توجه به نوسانات بازار و افزایش قیمت طلا و ارز و نگهداری آنها در منزل، میزان سرقت از منزل در ماه های اخیر هفت تا هشت درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیشتر شده است بر این اساس ضروری است تا شهروندان حتما شماره سریال اموال خود را در دست داشته باشند.
موذن با هشدار به شهروندان در مورد افزایش میزان سرقت منزل افزود: شهروندان با هوشیاری و كسب آگاهی می توانند كام سارقان منزل را تلخ كنند و باید از نگهداری طلا و ارز در منزل اجتناب كنند.
وی ادامه داد: هموطنان باید از نگهداری ارز و طلا و همچنین میزان زیاد پول در خانه جدا خودداری كنند و مراقبت از اموال خود را به صندوق امانات بسپارند.
معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی اضافه كرد: افرادی كه تمام نقدینگی خود را در منزل نگهداری می كنند با یك بار سرقت، كل دارایی خود را از دست می دهند چرا كه این افراد، شرایط سرقت را برای سارقان فراهم می كنند و سارقان به راحتی محل نگهداری این اقلام را در منازل می شناسند.
وی افزود: هر فردی در ابتدا باید پلیس خودش باشد و از وقوع سرقت پیشگیری كند آن هم با هزینه كردن در مواردی از جمله نصب قفل های دو زبانه در ورودی كه با كارت یا سایر وسایل باز نمی شود، نصب دوربین های مدار بسته در ساختمان، نصب درهای ضد سرقت و در نهایت سپردن اقلام گرانقمیت از جمله ارز و طلا و پول در صندوق های امانت بانك ها، هر چه موانع ورود سارقان بیشتر شود، آنها در رسیدن به مقصود خود بیشتر ناكام خواهند ماند.
اجتمام *9105 * 3063