ژاپن و فرانسه درباره فعالیت های چین ابراز نگرانی كردند

پكن- ایرنا- تلویزیون ژاپن می گوید وزرای دفاع و خارجه این كشور و فرانسه درباره فعالیت های دریایی چین به طور شدید ابراز نگرانی كرده اند.

به گزارش ایرنا، 'ان.اچ.كی' روز شنبه گزارش كرد 'تارو كونو' وزیر خارجه و 'تاكه شی ایوایا' وزیر دفاع ژاپن و 'ژان ایو لودریان' وزیر خارجه و 'فلورانس پارلی' وزیر دفاع فرانسه در یك نشست در فرانسه به توافق رسیدند برای تقویت همكاری های دریایی و مقابله با نفوذ چین، یك چارچوب گفت وگو ایجاد كنند.
این نشست پنجمین نشست موسوم به (دو به اضافه دو) بین ژاپن و فرانسه بود كه در شهر برست فرانسه واقع در شمال غربی این كشور در یك تاسیسات نیروی دریایی برگزار شد.
وزیران یاد شده نگرانی شدید خود درباره افزایش فعالیت های دریایی چین، در دریاهای چین شرقی و جنوبی را ابراز كردند.
دریای شرقی بخشی از آب‌های غربی اقیانوس آرام است كه در حدود یك میلیون و 243 هزار كیلومتر مربع مساحت دارد و در بین كشورهای چین در غرب، تایوان در جنوب و جزایر ریوكو و كیوشو ژاپن در شرق واقع شده است.
این دریا دارای ذخایر ماهیگیری و منابع نفت و گاز است و همین موضوع سبب بروز مناقشه بر سر كنترل منطقه‌ای نیمه شرقی دریای چین شرقی بین چین و ژاپن شده است.
دریای جنوبی نیز دریایی حاشیه‌ای است كه بخشی از اقیانوس آرام به شمار می‌آید و ناحیه‌ای در حدود ۳ و نیم میلیون كیلومتر مربع از سنگاپور تا تنگه تایوان را دربر می‌گیرد.
پس از پنج اقیانوس جهان این دریا بزرگ‌ترین ناحیه دریایی جهان است.
ایالات متحده این دریا را از آب‌های بین‌المللی می‌داند و بر حق قانونی كشتی‌ها و زیر دریایی‌ هایش در رفت ‌و آمد در این دریا تاكید می‌ورزد.
تلویزیون ژاپن در ادامه گزارش كرد وزرای دفاع و خارجه دو كشور ژاپن و فرانسه در این نشست به توافق رسیدند كه با اعمال یك جانبه ای كه سبب افزایش تنش ها شود شدیدا مخالفت كنند.
این وزیران همچنین موافقت كردند كه برای بهبود همكاری میان نیروهای دفاع از خود ژاپن و یگان های نظامی فرانسه مستقر در جزایر اقیانوس آرام جنوبی، چارچوبی برای گفت وگوهای سطح كاری در مورد مسائل دریایی ایجاد كنند.
نمایندگان برگزار كننده این گفت و گوها در باره موضوعات مختلف در زمینه هایی چون امنیت ملی، علوم، فناوری، محیط زیست و انرژی، بحث های جامعی انجام خواهند داد.
دولت های ژاپن و فرانسه می گویند نخستین جلسه این گفت و گوها را تا پایان سال میلادی جاری برگزار خواهند كرد.
**آساق**1904**