گردهمایی در لهستان هرگونه توافق با ایران را دشوارتر می كند

نیویورك – ایرنا – معاون وزیر خارجه پیشین آمریكا در امور امنیت بین المللی، سخنان ضد ایرانی«مایك پمپئو» وزیر خارجه آمریكا در قاهره را تكرار حرف های پیشین وی دانست و گفت: برگزاری گردهمایی در لهستان هرگونه توافق احتمالی با ایران را دشوارتر می كند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، «فرانك ویزنر» روز شنبه در گفت وگوی اختصاصی با ایرنا افزود: من سخنرانی وزیر خارجه آمریكا را شنیدم و باید بگویم نكته جدید و موضوع تازه ای در سخنان وی ندیدم.
ویزنر ادامه داد: او و همین طور ترامپ چندین بار در گذشته رسما اعلام كردند كه ایالات متحده، فشار به ایران را برای مقابله با فعالیت های منطقه ای آن، افزایش خواهد داد. وزیر خارجه آمریكا همین پیام را در قاهره مطرح كرد. همان صحبتی كه قبلا در 'بنیاد هریتیج' مطرح كرده بود.
وی با اشاره به اینكه اكنون هم بحث برگزاری یك گردهمایی بین المللی در لهستان را مطرح كرده است، اضافه كرد: راهبرد همانی است كه قبلا بوده، تنها شاهد مانوری تاكتیكی برای افزایش فشار علیه ایران هستیم.

** واقعیت های منطقه در تضاد با ائتلاف ضد ایرانی
عضو تیم آمریكا در مذاكرات هسته ای در پاسخ به این سوال كه آیا گردهمایی لهستان برای سرپوش گذاشتن بر شكست طرح ناتوی عربی آمریكا نیست، اظهار كرد: ما با دو روند در اینجا روبرو هستیم. در سطح منطقه ای، از سال 1950 تاكنون، منطقه خاورمیانه شاهد شكل گیری های ائتلاف های نظامی و غیرنظامی متعددی میان دولت های منطقه و بیرون از منطقه بوده است.
ویزنر تصریح كرد: هیچ یك از آنها واقعا دوام نیاورده اند. مسایل مختلفی همچون تضاد منافع، دامنگیر آنها شده است كه نمونه آن دعوای قطر و عربستان و در نتیجه بحران در شورای همكاری خلیج فارس است.
وی خاطرنشان كرد: بحران جاری در شورای همكاری، طرح ناتوی عربی را به چالش كشیده است. من زمینه ای برای ظهور یك ائتلاف نظامی جدی (علیه تهران) در این مرحله نمی بینم. همانطور كه گفتم، تاریخ منطقه و همین طور واقعیت های منطقه ای نشان می دهد كه تحقق این موضوع دشوار است.
این دیپلمات پیشین آمریكا افزود: برقراری گردهمایی در لهستان، در راستای ادامه راهبرد سیاسی علیه ایران است. این موضوع تنها امكان هرگونه توافق را با ایران بر سر مسایل منطقه، دشوارتر می كند.
ویزنر در پاسخ به این سوال كه چرا آمریكا گردهمایی ادعایی را در لهستان و نه در سایر كشورهای مطرح اروپایی برگزار می كند، گفت: دولت ترامپ مدتهاست كه با بریتانیا، فرانسه و آلمان و همین طور دیگر امضا كنندگان برجام مساله دارد. مشكلات ما هنوز ادامه دارد و من فكر نمی كنم كه آنها چندان علاقه ای به این گردهمایی كه پمپئو گفته است داشته باشند.

** ابهام در سیاست خروج از سوریه
وی درباره مواضع متناقض ترامپ در خروج نیروهای آمریكایی از سوریه هم اظهار كرد: متاسفانه این سردرگمی حل نشده است. اعلام خروج از سوریه دارای تناقض هایی است اما به نظرم چند نكته را باید اینجا دید.
معاون بین الملل وزیر خارجه پیشین آمریكا تصریح كرد : نخست اینكه، ترامپ تصمیم قاطع برای خارج كردن نیروهای ما از شمال سوریه گرفته است، منطقه ای كه پر از رقابت های پرتنش است اما این به معنای خروج كامل از منطقه نیست.
ویزنر افزود: ما به جنگ علیه داعش ادامه می دهیم هرچند بدون وجود سربازان آمریكایی، دستیابی به اهداف دیگر همچون مقابله با حضور ایران دشوار خواهد بود. به نظرم تهران باید این پیام را به خوبی و با جدیت درك كند. كاملا روشن است كه این جنبه از حضور آمریكا (در سوریه) در حال تغییر است.
وی ادامه داد: اما نكته دوم، در عین حال این هم مهم است كه بدانیم كه ماموریت اصلی تعریف شده برای گسیل نیروهای آمریكایی به شمال سوریه هنوز به نتیجه نرسیده است؛ یعنی شكست داعش. داعش هنوز یك تهدید برای منطقه و جهان است.
معاون وزیر خارجه پیشین آمریكا تصریح كرد: سومین موضوع، راه حل سیاسی داخلی و نزدیك كردن كردها و دیگر مردم در مناطق شمال سوریه به دولت آن كشور است. تركیه و ایران نقش مهمی در این روند خواهند داشت.
ویزنر در پاسخ به اینكه آیا خارج كردن 2 هزار سرباز آمریكایی از سوریه را زمینه حل یكی از نقاط تنش زا میان آمریكا با ایران می بیند، گفت: من خیلی مطمئن نیستم. به نظر می رسد كه سیاست دولت ترامپ ادامه فشار برای خارج كردن ایران از سوریه باشد. من هیچ وقت نفهمیدم كه چگونه 2 هزار سرباز آمریكایی می تواند وضع را درباره حضور ایران عوض كند.
وی در پاسخ به اینكه آیا ابهام درباره سیاست آمریكا در سوریه به اختلاف نظر میان ترامپ و مشاور امنیت ملی وی ربط دارد، گفت: نمی توان از وجود اختلاف جدی میان ترامپ و بولتون سخن گفت. این رییس جمهوری است كه دستور می دهد و مشاور امنیت ملی باید اجرا كند. ترامپ از ابتدای ریاست جمهوری به دنبال خارج كردن نیروهای آمریكایی از سوریه بود.
عضو تیم آمریكا در مذاكرات هسته ای افزود: مساله اصلی، چگونگی اعلام تصمیم خروج است كه شوكه كننده بود، نه نفس این تصمیم. اینكه این تصمیم از طریق توئیتر و بدون طی كردن روند گفت وگوهای داخلی با مشاوران گرفته شد، مساله ساز بوده است.
اروپام*م.ع*1429 ** 1546