شمار جراحيهاي هيپنوتيزمي در ايران از كل آسيا بيشتر است

مشهد- ايرنا- رئيس انجمن هيپنوتيزم آسيا گفت: ايران قطب هيپنوتيزم آسيا است و تعداد جراحيهاي انجام شده با استفاده از روش هيپنوتيزم در ايران از آمار كل كشورهاي آسيايي بالاتر است.

دكتر مهدي فتحي روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: طي 15 سال اخير در ايران افزون بر 350 جراحي با استفاده از روش هيپنوتيزم، بدون استفاده از داروي بيهوشي و بي حسي توسط اينجانب و با همكاري پزشكان و جراحان مربوطه انجام شده است.
وي بيان كرد: اين جراحيها شامل عملهاي دندانپزشكي، كنترل درد بعد از عمل، زايمان طبيعي، جراحي هاي ارتوپدي، برداشتن توده چربي، جراحي فك و دندان عقل، درمان ريشه دندان،كنترل درد بعد از عمل در جراحي هاي كيسه صفرا و جراحي هاي فتق بوده است.
وي خاطر نشان كرد: بيشتر عمل هاي جراحي با استفاده از هيپنوتيزم ايران در مشهد انجام شده و دانشگاه علوم پزشكي مشهد قطب هيپنوتيزم در ايران است.
فوق تخصص بيهوشي دانشگاه علوم پزشكي مشهد افزود: علاوه بر شمار جراحي ها با استفاده از هيپنوتيزم، ايران به لحاظ پژوهش هاي انجام شده در زمينه هيپنوتيزم نيز در بين كشورهاي آسيايي سرآمد است، به طوريكه در سالهاي اخير 100 پايان نامه پژوهشي و كار تحقيقاتي در حوزه هيپنوتيزم در كشور انجام شده است.
دكتر فتحي ديگر كشورهاي آسيايي فعال در زمينه هيپنوتيزم را شامل چين، هند و ژاپن عنوان كرد و افزود: با اين حال اين كشورها فعاليت هاي بين المللي در زمينه هيپنوتيزم ندارند و از سوي ديگر در عمل هاي جراحي، از داروهاي بي حسي و بيهوشي نيز در كنار روشهاي هيپنوتيزمي استفاده مي كنند اما در ايران اين جراحيها بدون استفاده از هيچ دارويي انجام شده است.
رئيس انجمن هيپنوتيزم آسيا از آموزش هيپنوتيزم به 8 هزار نفر در ايران طي سالهاي گذشته خبر داد و افزود: گروههاي مختلف نظير پزشكان، روانپزشكان، دندانپزشكان و ماماها در اين زمينه آموزش ديده اند و اكنون يكهزار نفر از آنان فعال هستند.
هيپنوتيزم، كاربرد وسيعي در درمان بيماري هاي مختلف از جمله اختلالات اضطرابي، در طب زنان و زايمان، دندانپزشكي، مداخلات روانشناختي و حين و بعد از عمل هاي جراحي نيازمند بي دردي، دارد.
3027/5132