۲۲ دی ۱۳۹۷،‏ ۳:۵۸
کد خبر: 83166932
۰ نفر

بلگراد- ایرنا- پارلمان مقدونیه شامگاه جمعه برای تأمین نظر یونان و امكان عضویت این كشور در ناتو، به لایحه اصلاح قانون اساسی به منظور تغییر نام این كشور به «جمهوری مقدونیه شمالی» رأی مثبت داد.

به گزارش ایرنا از پایگاه های اینترنتی بالكان، این لایحه با 81 رأی موافق از مجموع 120 رأی مجلس به تصویب رسید. نمایندگان حزب مخالف 'ومرو- دپمنه' هنگام رأی گیری، صحن مجلس را ترك و از شركت در آن امتناع كردند.
'زوران زائف' نخست وزیر مقدونیه در مجلس گفت؛ گرچه تصمیم برای اصلاح قانون اساسی در زمینه تغییر نام این كشور سخت و مسئولانه بود اما این موضوع، پیشرفتی برای كشور به ارمغان می آورد.
وی به امضای توافقنامه با یونان برای تغییر نام كشورش اشاره كرد و گفت كه اپوزیسیون نیز واقف است بدون این توافقنامه و موافقت یونان، ادامه مسیر برای عضویت در ناتو و اتحادیه اروپا امكان پذیر نبود.
'كریستین میتسكوسكی' رهبر حزب ومرو- دپمنه اخیرا گفته بود كه تغییر نام كشور به معنای از بین بردن هویت مقدونیه است. هنگام رأی گیری در پارلمان برای تغییر نام مقدونیه، صدها نفر مقابل ساختمان پارلمان این كشر در مخالفت با این اقدام تجمع كردند.
'فدریكا موگرینی' مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و 'یوهانیس هان' كمیسر مذاكرات پیوستن به اتحادیه اروپا، تصویب نام جدید كشور در پارلمان را به دولت و ملت مقدونیه تبریك گفتند.
مقدونیه توانست اختلاف با یونان را بر سر نام این كشور با امضای توافقنامه حل و فصل كند.
اسكوپیه و آتن 27 خرداد 1397 موافقتنامه تاریخی را در منطقه ساحلی پرسپا در سواحل شمالی یونان در مورد حل اختلافات دو كشور بر سر نام مقدونیه امضا كردند.
این كشور از سال 2008 میلادی دارای شرایط عضویت در ناتو بود اما به دلیل وجود اختلافات با یونان، نتوانست موافقت این كشور را به عنوان عضو ناتو برای ورود به این سازمان نظامی به دست آورد.
جمهوری مقدونیه با جمعیت حدود دو میلیون و 46 هزار نفر و مساحت 25 هزار و 713 كیلومتر مربع در شبه جزیره بالكان در جنوب شرقی اروپا قرار دارد و مانند دیگر كشورهای برآمده از یوگسلاوی سابق با معضلات اقتصادی فراوانی مواجه است.
با توجه به اینكه تقریباً یك چهارم جمعیت مقدونیه بیكار هستند، این كشور تلاش می كند با عضویت در اتحادیه اروپا، تا حدودی مشكلات خود را حل كند.
از زمان اعلام استقلال مقدونیه در سال 1991 تا امضای توافقنامه با یونان، نام این كشور به علت داشتن شباهت با نام یكی از استان‌های یونان همواره محل اختلاف با آتن بوده و همین مسأله مانع الحاق مقدونیه به نهاد‌هایی همچون ناتو شده است.
دولت آتن به دلیل اینكه مقدونیه قدیم، بخش بسیار بزرگی از خاك یونان را شامل می‌شد، نگران بود كه دولت مقدونیه بعدها ادعایی درباره این بخش از یونان را مطرح كند و به همین دلیل خواهان تغییر نام جمهوری مقدونیه بوده است.
شبس**اروپام**436**1613