اعتبار و استقلال اروپا در برابر يكجانبه گرايي آمريكا

تهران – ايرنا - با نزديك شدن به راهكار عملياتي پيشنهاد ايجاد كانال ويژه ارتباط مالي كه اتحاديه اروپا پس از خروج آمريكا از برجام به كشورمان ارائه داد، به نظر مي رسد برخي كشورهاي شمال اروپا تلاش دارند با اتهامات واهي به ايران و بازي در زمين رژيم صهيونيستي و آمريكا اجراي آن را دچار مشكل كنند.

به گزارش ايرنا ، پس از خروج آمريكا از برجام كشورهاي بزرگ اروپايي ازجمله فرانسه و آلمان و حتي انگلستان چنين باور داشتند كه بايد درباره سرنوشت خود و شركت هاي اروپايي بدون توجه به فشارهاي آمريكا براي هميشه تصميم خود را بگيرند و اجازه ندهند تا منافعشان قرباني يك جانبه گرايي آمريكا شود .
در روزهاي گذشته وزارت خارجه دانمارك در بيانيه‌اي اعلام كرد كه اتحاديه اروپا تصميم گرفته‌ است كه يكي از معاونت‌هاي وزارت اطلاعات ايران را به دليل اقداماتش در خاك اروپا در فهرست 'گروه‌هاي تروريستي' اين اتحاديه قرار دهد.
هرچند دانمارك حدود دو ماه پيش ايران را به برنامه‌ريزي براي قتل يكي از مخالفان جمهوري اسلامي در خاك خود متهم كرده بود.
هم‍‌زمان هلند هم ايران را به دست داشتن در قتل دو نفر از مخالفان جمهوري اسلامي در خاك هلند متهم كرد.
محمد جواد ظريف، وزير خارجه كشورمان ، در واكنش به ادعاهاي برخي كشورهاي اروپايي در حساب توييتر خود نوشت: 'اروپايي‌ها از جمله دانمارك، هلند و فرانسه، به سازمان مجاهدين خلق - كه 12000 ايراني را كشته و شريك جرم صدام در جنايت‌هايش عليه كردهاي عراق بوده - پناه داده‌اند؛ همين طور به تروريست‌هاي ديگري كه از اروپا، قتل ايرانيان بي‌گناه را ترتيب داده‌اند. متهم كردن ايران، مسئوليت پناه دادن به تروريست‌ها را از سر اروپايي‌ها باز نمي‌كند'.
اين اتهامات از سوي دانمارك در حالي مطرح مي شود كه پيشتر تهران را متهم كرده بود كه ايران قصد داشت يكي از مخالفانش را در خاك دانمارك به قتل برساند و سرويس اطلاعاتي اين كشور فرد مذكور را رهبر خودخوانده گروهك تروريستي و جدايي طلب جنبش مبارزه عربي براي آزادي اهواز در دانمارك معرفي كرد.
همچنين مهرماه سال جاري نيز فرانسه با طرح ادعاي دو شهروند ايراني در ارتباط با حمله به گردهم آيي مجاهدين خلق در پاريس دارايي هاي آنها را مسدود كرد.
البته محمد جواد ظريف، وزير امور خارجه كشورمان در گفتگوي تلفني با وزير خارجه دانمارك با رد اين ادعا‌هاي واهي، به تلاش آشكار رژيم صهيونيستي براي تخريب روابط ايران و كشور‌هاي اروپايي و از بين بردن ابتكارات اروپا براي حفظ برجام اشاره و آمادگي كشورمان را براي همكاري با مقامات امنيتي دانمارك به منظور روشن سازي ابعاد مختلف اين دسيسه و كشف حقيقت اعلام كرد.
ظريف در عين حال مسئوليت دولت دانمارك را براي تعقيب و دستگيري عوامل گروهك تروريستي كه به دخالت در حمله تروريستي اهواز اعتراف كرده و مسئوليت آن را پذيرفته اند، يادآور شد و اقدام دولت دانمارك را براي حمايت از اين افراد به رغم اذعان صريح به مسئوليت عمليات تروريستي اخير در اهواز، غيرقابل قبول دانست.
از سوي ديگر حجت الاسلام و المسلمين سيدمحمود علوي، وزير اطلاعات نيز موضوع دانمارك را توطئه صهيونيستي براي اثر گذاشتن بر روابط ايران با اتحاديه اروپا دانست.
با نگاهي به روند اتهامات اخير كشورهاي شمال اروپا عليه جمهوري اسلامي ايران مي توان دريافت كه پشت پرده اين ادعاهاي واهي و طراحي ها رژيم صهيونيستي، هم پيمانش آمريكا قراردارند چرا كه شبكه تلويزيون اسراييلي آي24 به نقل از منابع امنيتي در موساد، مدعي شده بود كه سازمان اطلاعات اسراييل چنين ادعايي را به نيروهاي اطلاعاتي كشور دانمارك اطلاع داده بودند .
برنامه ريزي در جهت اتهام زني ها به جمهوري اسلامي ايران تا جايي است كه شبكه فاكس نيوز روز جمعه به نقل از مايك پمپئو وزير خارجه آمريكا گزارش داد، واشنگتن ماه آينده ميلادي (فوريه) نشستي با شركت سران كشورها درباره ايران برگزار خواهد كرد.
پمپئو با اعلام اينكه اين نشست 13 و 14 فوريه (24 و 25 بهمن) در لهستان برگزار مي شود، گفته است كه ما ده ها كشور را از سراسر دنيا گرد هم مي آوريم. اين كشورها بر ثبات در خاورميانه و صلح و آزادي و امنيت در اين منطقه تمركز خواهند كرد و يكي از عناصر مهم آن، اين است كه اطمينان حاصل كنيم كه ايران نفوذ بي ثبات كننده اي ندارد.
پمپئو اظهار كرد كه كشورهايي از آسيا، آفريقا، نيمكره غربي، اروپا و خاورميانه در اين نشست حضور خواهند يافت.
پمپئو ادعا كرد: ترامپ كوري عامدانه ما در قبال ايران را متوقف كرد و از توافق هسته اي شكست خورده با وعده هاي كذب آن خارج شد.
البته مسئولان ارشد كشور و بخصوص وزير امور خارجه كشورمان در برابر چنين ادعاهايي به موقع ودر اسرع وقت واكنش نشان داده اند واين بار نيز محمد جواد ظريف در واكنش به طرح آمريكا براي برگزاري اجلاسي عليه ايران در ورشو پايتخت لهستان، در صفحه توئيتر خود نوشت: اين لكه ننگ از دامان دولت لهستان پاك شدني نيست.
وي ادامه داد: در شرايطي كه ايران جان لهستاني‌ها را در جنگ جهاني دوم نجات داد، اين كشور هم‌اكنون ميزباني سيرك مذبوحانه ضد ايراني را بر عهده گرفته است.
وزير امور خارجه كشورمان تصريح كرد: به ميزبان و شركت‌كنندگان در اين كنفرانس ضدايراني يادآوري مي‌كنم؛ آن‌هايي كه در نمايش قبلي آمريكا عليه ايران شركت كردند، يا الان مرده‌اند، يا روسياه و منزوي‌اند. ايران اما قوي‌تر از هميشه است.
براساس اسناد وشواهد جمهوري اسلامي ايران از ابتداي پيروي انقلاب همواره قرباني تروريست بوده و حملات تروريستي در شهر اهواز و حملات تروريستي سال گذشته داعش در مجلس و حرم مطهر امام خميني (ره) گواه ديگري بر اين ادعاست .
بنابراين به نظر مي رسد امروز اتحاديه اروپا در برابر آزمون بزرگي قرار دارند و بايد به دور از همه حاشيه ها يكبار براي هميشه تصميم خود را در برابر يكجانبه گرايي آمريكايي كه امروز ترامپ آن را دنبال مي كند، نقش خود را به درستي ايفاء كنند .
تا قبل از خروج آمريكا از برجام، اروپايي‌ها چه به‌صورت منفرد و چه در قالب اتحاديه واحد به‌صراحت و قاطعيت از توافق برجام حمايت كردند تا به محافل داخلي در آمريكا اين پيام را انتقال دهند كه در صورت لغو توافق با ايران، در كنار آمريكا نخواهند بود كه اين موضوع نشان از اختلافي اساسي ميان اروپا و آمريكا دارد.
امروز اعتماد و اعتبار اتحاديه اروپا در برابر ديدگان جامعه بين المللي قرار دارد و بايد بتوانند ضمن اجراي تعهدات خود در پيشنهادي كه از ابتدا براي حفظ برجام ارائه داده اند از سوي ديگر بر ضرورت استقلال راهبردي از آمريكا اتكاي بيشتر به خود را به نمايش بگذارند .
اگرچه فدريكا موگريني، مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا بارها بر حفظ برجام تاكيد كرده است ، اخيرا در مصاحبه اي كه امروز جمعه در تارنماي انديشكده «شوراي روابط خارجي اروپا» منتشر شد، گفته كه بروكسل با ساير اعضاي جامعه جهاني براي حفظ برجام همكاري كرده و اجازه نخواهد داد «نزديكترين دوست و متحدمان در مورد تجارت مشروع ما با يك كشور ديگر تصميم گيري كند».
وي در مصاحبه خود آورده است كه « ما به عنوان يك اتحاديه 28 عضوي با بقيه اعضاي جامعه جهاني براي حفظ توافق هسته اي برجام كار مي كنيم؛ توافقي كه تاكنون به طور كامل اجرا شده و آژانس بين المللي انرژي اتمي در 13 گزارش پياپي آن را تاييد كرده است. ما اين كار را به خاطر امنيت جمعي خود انجام مي دهيم: ما نمي خواهيم ايران به سلاح هسته اي دست يابد. برجام دقيقا همين هدف را محقق مي كند.
مسئول سياست خارجي اروپا تاكيد كرد: ما اروپايي ها نمي توانيم به يك قدرت خارجي – حتي نزديكترين دوست و متحد خود – اجازه دهيم كه در مورد تجارت مشروع ما با يك كشور ديگر تصميم گيري كند. اين يكي از عناصر پايه اي حاكميت است و طبيعي است كه نه تنها در اروپا بلكه در ساير بخش هاي دنيا نيز در مورد آن تامل شود.
اگر چه از آغاز تحريم هاي اوليه وثانويه آمريكا عليه ايران زمان زيادي گذشته و وعده هاي اتحاديه اروپا در خصوص عملياتي شده سازو كار ويژه مالي هنوز به نتيجه نرسيده است ولي تحركات اخير برخي كشورهاي اروپايي نشان مي دهد كه دشمنان برجام برنامه دارند تا با طرح ادعاهاي واهي تلاش هاي چند ماه اخير اتحاديه اروپا در برابر زياده خواهي آمريكا را تحت الشعاع قرار دهند .
جامعه جهاني و اتحاديه اروپا به ياد دارند كه با پيشنهاد رييس جمهوري اسلامي ايران، قطعنامه جهان عليه خشونت و افراط گرايي (WAVE) به تصويب مجمع عمومي سازمان ملل متحد رسيد و در صحنه نظامي نيز تجربه مثبتي از همكاري بين ايران و سه كشور سوريه، روسيه و عراق در مبارزه با جريان ترور و افراط وجود دارد.
از آنجائيكه اتحاديه اروپا تلاش دارد تا با اجراي برجام وعمل به تعهداتش ضمن حفظ استقلال خود در برابر يكجانبه گرايي آمريكا ايستادگي كند، طرح ادعاها واتهامات واهي تروريستي عليه جمهوري اسلامي ايران نشانگر تحت تاثير قرار دادن اين عزم راسخ كشورهاي اروپايي است .
بنابراين ايجاد سازوكارمالي، به‌عنوان يك فرصت براي استقلال مالي و سياسي اروپا و احياي اعتبار آن بايد مورد توجه كشورهاي اروپايي قرار گيرد ولازم است با نشان دادن حسن نيت خود از تعلل بيشتر در اجراي آن بكاهند و از طريق حفظ برجام و تامين خواسته هاي ايران آثار تحقير اروپائيها را از بين ببرد .
شبس ** 1053**1859