آمریكا در صدد به شكست كشاندن مذاكرات كردها و دمشق است

تهران- ایرنا- سیاستمدار كرد سوری و مشاور رسانه ای پیشین یگان های مدافع خلق (ی.پ.گ) جمعه شب اعلام كرد كه واشنگتن تلاش می كند مذاكرات رهبران كردهای سوریه با دولت دمشق را به شكست بكشاند.

به گزارش ایرنا، «ریزان حدو» به خبرگزاری ریا نووستی روسیه گفت: آگاهی كامل دارم كه «جیمس جفری» فرستاده ویژه آمریكا در امور سوریه، نامه های متعددی به مدیریت خودمختار در مناطق كردنشین شمال سوریه داده است و در آن توصیه كرده كه عجله ای برای مذاكره با دمشق نداشته باشند؛ چرا كه بزودی تغییراتی به نفع آنها به ویژه پس از نشست ماه فوریه سازمان پیمان آتلانتیك شمالی (ناتو) روی خواهد داد.
حدو تصریح كرد كه جفری همچنین در نامه هایش به موضوع پرواز ممنوع شدن شمال سوریه نیز اشاره كرده است.
این سیاستمدار كرد سوری تأكید كرد كه این سخنان آمریكایی ها بسیار نگران كننده است و از رهبران كرد خواست كه با این موضوع، محتاطانه برخورد كنند.
حدو هرگونه تأخیر در تصمیم گیری مقام های كرد را برخلاف منافع شورای دمكراتیك سوریه، شاخه سیاسی نیروهای دمكراتیك كرد سوریه (ی.پ.گ) و حكومت خودگردان كردها در شمال این كشور دانست و ابراز تأسف كرد كه بخشی از رهبران كرد همچنان منتظر تغییراتی در تصمیمات ایالات متحده هستند.
مشاور پیشین رسانه ای یگان های مدافع خلق تصریح كرد كه مذاكرات كردها با دولت مركزی سوریه همچنان در فضایی بسیار مثبت جریان دارد.
حدو اعلام كرد كه كردهای سوریه با موضعی كه «ریاض درار» رئیس مشترك شورای دموكراتیك وابسته به حزب دموكراتیك سوریه در گفت وگو با روزنامه عربستانی الشرق الاوسط مطرح كرده و گفته بود كه دولت سوریه مشروعیت خود را در مارس 2011 از دست داد، موافق نیستند.
این سیاستمدار كرد با استقبال از وجود نشانه های مثبت از رفتار دمشق در خصوص روند مذاكرات با رهبران كرد، به اظهارات اخیر «فیصل المقداد» معاون وزیر امور خارجه سوریه اشاره كرد كه گفته بود: دمشق در سایه حمله نظامی احتمالی تركیه به شمال كشور، برای كاهش تنش تماس با كردها تلاش كرده است.
شبس**9363**1859