زاخارووا :اتحادیه اروپا در آزمون عملی برجام نمره قبولی نگرفت

مسكو - ایرنا - سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه اعلام كرد: اتحادیه اروپا در آزمون استقلال عملی اجرای توافق هسته ای موسوم به برجام موفق نبوده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، «ماریا زاخارووا» روز جمعه در كنفرانس مطبوعاتی هفتگی در ساختمان وزارت خارجه روسیه، در واكنش به این پرسش كه میزان تاثیرگذاری دیپلماسی روسیه بر اروپا برای تصمیم گیری در مورد ساز و كار اقدام مالی برای تسهیل همكاری با ایران را چگونه ارزیابی می كند، این مطلب را بیان كرد.
وی با بیان اینكه روسیه در این آزمون موفق بوده است، اظهار كرد: این آزمونی طولانی برای جلوگیری از سیر خصمانه اوضاع در مسیر جستجوی راه حلی قابل قبول بود.
سخنگوی وزارت خارجه روسیه خاطرنشان كرد: باید اتحادیه اروپا را تحسین كرد كه مهارت دیپلماسی در سطح عالی را برای رسیدن به این توافق از خود نشان داد، اما آزمون پس از امضای برجام و اجرای آن و مخصوصا پس از خروج آمریكا از این توافق بین المللی آغاز شد.
وی ادامه داد: در مورد امكان تاثیرگذاری روسیه بر اتحادیه اروپا، باید متذكر شوم مسكو بارها این مساله (ایجاد ساز و كار مالی تسهیل همكاری با ایران) را در مذاكرات با بروكسل و كشورهای عضو اتحادیه مطرح و مورد تاكید قرار داده است.
زاخارووا افزود: برجام صرفا یك معامله تجاری یا دوجانبه نیست بلكه توافقی چندجانبه است كه ازسوی شورای امنیت تایید شده و سندی لازم الاجرا است.
وی با اشاره به اینكه ما (روسیه، چین، آمریكا و اتحادیه اروپا) سخن از تجارت و توسعه روابط اقتصادی با ایران كردیم و با توافق هسته ای كه چند سال پیش بوجود آمد، سرمایه گذاران را تشویق به حضور در تهران و توسعه روابط به این كشور كردیم، پرسید : اتحادیه اروپا اكنون چه كاری باید بكند؟.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی روسیه افزود: ما می دانیم روانه كردن سرمایه و سرمایه گذاران بزرگ بخش خصوصی چه روندی دارد اما آنها را ما تشویق به حضور در ایران كردیم بنابراین باید به این پرسش نیز پاسخ دهیم كه این شركت ها چه مقدار زمان نیاز دارند تا استراتژی خود را تغییر دهند.
زاخارووا افزود: امروز برخی می گویند این شرایط به دلیل بد بودن برجام از بین رفته است حال آن كه واقعیت این است كه چون یكی از طرف های متعهد به اجرای برجام دیگر از این توافق خوشش نمی آید ما با چنین مشكلی مواجه شده ایم.
سخنگوی وزارت خارجه روسیه با بیان اینكه كشورش آزمایش چند سطحی برجام را با موفقیت پشت سر گذاشته است، گفت: مسكو به تلاش های خود در خصوص این توافق در عرصه های مختلف ادامه می دهد.
وی افزود: شركای اروپایی ما در برابر آزمون بسیار جدی قرار گرفته اند و همه می دانند كه یكی از طرف ها(آمریكا) آزمون استقلال اروپا را پیش روی شركای ما قرار داده است و شركا در بروكسل در این آزمون موفق نبودند.
وی با بیان اینكه عدم استقلال اروپا تنها در برجام دیده نشده است، به وضعیت كوبا اشاره كرد و گفت: ما شاهد پیروی بی نهایت (اتحادیه اروپا) از سیاست های آمریكا در برابر كوبا بدون درك دلایل هستیم.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی روسیه یادآوری كرد: سفر پیروزمندانه باراك اوباما رئیس جمهوری وقت آمریكا به كوبا فراموش نمی شود، در این كشور نیز شاهد تغییر جهت حوزه تجارت بودیم.
وی افزود: صدها سرمایه دار در قالب هیات امریكایی به كوبا رفتند تا با این كشور قراردادهایی امضا كنند اما همه این تلاش ها در بازه زمانی كمتر از شش ماه متوقف شد و وضعیت دوباره به عقب بازگشت چرا كه اتحادیه اروپا از سیاست های آمریكا در كوبا پیروی كرد و از نزدیكی به هاونا دوری كرد.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی روسیه در ادامه با بیان اینكه نمایندگان اتحادیه اروپا در مسكو باید در خصوص سیاست های خود در قبال ایران به این پرسش پاسخ دهند، افزود: بارها گفته ایم و باز می گوییم كه اتحادیه اروپا و كشورهای اروپایی بهتر است به استقلال در سیاست خارجی برسند و نقشی مستقل در عرصه بین المللی برعهده بگیرند.

** استراتژی امریكا در سوریه
سخنگوی وزارت خارجه روسیه در پاسخ به این پرسش خبرنگار ایرنا در مورد تاریخ برگزاری دور جدید مذاكرات آستانه و مباحث مورد بحث در آن میان سران ایران، روسیه و تركیه نیز گفت: دستور كار این مذاكرات بزودی مشخص می شود.
وی در همین حال گفت كه طرف های مذاكرات آستانه برای حل مسائل سوریه تلاش می كنند از سوی دیگر خروج نیروهای آمریكایی از این كشور به حل مسائل و مناقشات آن كمك می كند.
زاخارووا ادامه داد: جامعه جهانی حق دارد كه بداند واشنگتن چه استراتژی در سوریه خواهد داشت، آمریكا در زمان اوباما هم می گفت كه از افغانستان و عراق خارج می شود اما دوباره نیروهای آمریكایی به این كشورها بازگشتند.
وی افزود: روسیه اطمینان ندارد كه آمریكا از سوریه خارج می شود؛ آنچه مسلم است اینكه حضور نظامیان واشنگتن در دمشق غیرقانونی محسوب می شود و به بدتر شدن اوضاع در این كشور می انجامد.

**جاسوس آمریكایی
زاخارووا در بخش دیگری به احتمال مبادله جاسوس آمریكایی دستگیر شده در مسكو نیز واكنش نشان داد و گفت: مبادله پل ویلان جاسوس آمریكایی با هر كس دیگری اصلا مطرح نیست.
وی یادآوری كرد: ویلان در هنگام جاسوسی در مسكو دستگیر شده و علاوه بر تابعیت امریكایی، تابعیت سه كشور دیگر (انگلیس، كانادا و ایرلند) را هم دارد.
زاخارووا با بیان اینكه اخبار جعلی و شایعات زیادی درباره ویلان منتشر شده است، اظهار كرد: «این شخص در انتظار محاكمه است»، این جمله موضع رسمی روسیه در خصوص جاسوس آمریكایی است.
سخنگوی وزارت خارجه روسیه همچنین از دستگیری یك شهروند روس در شهر سایپان در جزایر ماریان شمالی در اقیانوس آرام توسط آمریكا بشدت انتقاد كرد و آن را نقض قوانین بین المللی خواند كه به شیوه معمول واشنگتن تبدیل شده است.
وی به شهروندان روس توصیه كرد ،قبل از سفر به كشورهایی كه با آمریكا قرارداد استرداد متهم دارند، خطرات احتمالی سفر خود را بسنجند و احتیاط كنند.

** آمریكا و نقض قوانین بین المللی
سخنگوی وزارت خارجه روسیه خاطرنشان كرد كه آمریكا در نقض قوانین بین المللی ازجمله مداخله در امور داخلی كشورهای دیگر سابقه طولانی دارد.
وی به چندین مورد نقض آشكار قوانین بین المللی از سوی آمریكا از جنگ دوم جهانی تا امروز اشاره كرد و از بمباران اتمی شهرهای ناگازاكی و هیروشیما گفت و سپس از حمله آمریكا به گرانادا، پاناما، ویتنام و اشغال عراق، تهاجم نظامی به لیبی و بمباران یوگسلاوی یاد كرد.
زاخارووا گفت: آمریكا با وجود تجاوزگری های خود روسیه را به نقض قوانین بین المللی متهم می كند ادعایی كه كاملا بی اساس است.

**تحریم های آمریكا
سخنگوی وزارت خارجه روسیه در واكنش به تلاش برخی نمایندگان كنگره آمریكا برای تحریم مجدد روسیه به دلیل حمایت از سوریه نیز گفت: ما بر این باوریم كه تحریم ها در حوزه اختیارات شورای امنیت سازمان ملل و نهادهای بین المللی است.
زاخارووا گفت: فقط تصمیم چنین نهادی ( سازمان ملل) قانونی است و هیچ جایی برای تحریم یك جانبه وجود ندارد اگر می خواهیم براساس قوانین بین المللی با یكدیگر ارتباط داشته باشیم.

** نظامی گری انگلیس
سخنگوی وزارت خارجه روسیه با اشاره به اظهارات وزیر دفاع انگلیس كه مدعی شده در كارائیب و جنوب شرق آسیا پایگاه نظامی تاسیس می كند، گفت: نظامی شدن شدن سیاست های انگلیس را غیرسازنده می دانیم.
وی احداث این پایگاه ها را در شرایطی كه تنش ها در عرصه بین المللی تشدید می شود، غیرسازنده و تنش زا خواند و گفت: روسیه اقدام متقابل در برابر رفتار خصمانه انگلیس را حق قانونی خود می داند.

**اوكراین و قهرمان سازی از جنایتكاران
زاخارووا به اوكراین هم اشاره كرد و گفت: دولت كنونی اوكراین از جنایتكاران جنگی دوره جنگ دوم جهانی قهرمان می سازد.
وی گفت: به طور مثال مقامات كی یف روز تولد «استپان باندرا» رهبر ملی گرایان اوكراین در جنگ دوم جهانی را كه با آلمان نازی همكاری می كرد و در كشتار مردم كشورش شركت داشت ، تعطیل رسمی اعلام كرده است.
سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت: اوكراین سیاست خطرناكی در پیش گرفته است با این وجود اتحادیه اروپا و دیگر كشورهای غربی در برابر این مساله سكوت اختیار كرده اند.
شبس**اروپام*391*1346** 1917